Кламер БГ - Бизнес новини: България ще иска от ЕК още 100 млн. лв. за зърнопроизводителите (Обновена)

България ще иска от ЕК още 100 млн. лв. за зърнопроизводителите (Обновена)

Бизнес

|
Четв, 30 Март 2023г. 17:47ч.
България ще иска от ЕК още 100 млн. лв. за зърнопроизводителите (Обновена)

Втори ден на протест на зърнопроизводители

Ден след като служебната власт застана зад протеста на зърнопроизводителите, които блокираха границата с Румъния, в четвъртък стана ясно, че агроведомството ще се бори за нови 100 млн. лв. компенсации от ЕК. Протестите, които ще продължат и утре са срещу безмитния внос на украински продукти в страната.

В момента българските загуби са близо 100 млн. лв. За такава компенсация ще настояваме пред Брюксел, посочи аграрният зам.-министър Тодор Джиков. Той добави, че “загубите продължават да растат всеки ден”. Субсидията ще се иска броени дни след като ЕК отвори т.нар. “кризисен резерв” и отпусна за България, Румъния и Полша 56 млн. евро, които да компенсират фермерите в тези страни. Помощта за България бе 32 млн. лв.

Междувременно в четвъртък зърнопроизводителите проведоха среща и с президента Румен Радев. След нея земеделският министър Явор Гечев съобщи, че България ще изиска още от ЕК въвеждане на своеобразна депозитна система, за да не се допускат излишъци на пазара.

"Другото ни искане е при констатация на държавите, че има прекомерен внос на определени стоки, не само на зърнени храни, държавите да могат да прилага депозити, като след излизането и влизането в други държави, те да се връщат, за да може да се разпространява по-равномерно тази продукция", каза Гечев.

България и други страни членки на ЕС ще изпратят общо писмо до Европейската комисия, с което ще поискат промяна на регламента на Европейския съюз, касаещ безмитния внос на стоки със селскостопански произход от Украйна, каза още Гечев.

Зам.-министър: За първи път заедно стачкуват кабинетът и българският народ

“За първи път заедно от една страна на барикадите стачкуват кабинетът, който управлява България, и българският народ”, заяви пред БНР Тодор Джиков, зам.-министър на земеделието.

"Българските земеделци искат справедливост. Хората не говореха за пари, те искаха справедлива цена за произведената продукция, която им стои по складовете. Явно това не е коридор, а това е възможност, при която украинските земеделски производители, в условия на война, продавайки на всяка цена, а тази цена е видно, че е под цената на себестойност на българската продукция, остава в България като депо, при което българските земеделци не успяха да продадат своята продукция", каза още той.

Аграрният зам.-министър твърди, че най-тежко е положението при слънчогледа.

За 2021 г. в България са внесени 20 хил. тона слънчоглед от Украйна, за 2022 г. - почти 900 хил. тона. Годишният добив на България е около 1.2 млн. тона. Близо 80% от годишния добив на българските производители не е продаден, а е заместен от слънчогледа от Украйна", каза още Тодор Джиков.

Той добави, че в момента българските преработватели работят с украинска суровина. И уточни, че няма как държавата да задължи едно предприятие да купува суровина не от там, откъдето му е най-изгодно, а от там, откъдето държавата иска.

Загубите щели да са за година напред

Зърнопроизводителите настояват ЕК да отмени регламента, който допуска безмитен внос на украинска продукция на територията на ЕС. Той изтича през този май.

"Ако този регламент приключи да действа, украинското зърно ще влиза в ЕС с мита и няма да може да се продава на такива дъмпингови цени. Желанието на българската държава и на служебния кабинет е както има солидарност с Украйна, така последствията от тази солидарност да бъдат солидарно поети от всички страни. Ако продължи да действа този регламент и Украйна внася свободно и безмитно стоките, които произвежда, или да има адекватна компенсация, споделена по равно от всички страни-членки на ЕС, както и да има проследяемост, или на практика е безсмислено няколко държави от ЕС, между които и България, да поемат единствено и само негативите", каза още Джиков.

Полша готова да изнася украинското зърно от ЕС за Африка

Премиерът на Полша Матеуш Моравецки лансира в четвъртък идея, според която страната му е готова да изнесе украинското зърно от ЕС в Африка.

"Готови сме да помогнем, да вземем това зърно и да го изнесем в Африка. Но не сме съгласни то да се продава на полския пазар, на румънския пазар. Президентът и премиерът на Румъния, с които разговарях, бяха на същото мнение", каза Моравецки.

Наред с това Полша също изпраща писмо, с което настоява за действия от ЕК.

"По време на последния Европейски съвет се договорих с премиерите на няколко страни от Европейския съюз - тези, които граничат с Украйна, че ще изпратим писмо до Урсула фон дер Лайен, с искане за незабавни действия. Незабавно използване на всички инструменти, налични процедури и разпоредби, за да се ограничи влиянието на украинското зърно върху пазарите на съседните на Украйна страни", каза Моравецки.

mediapool.bg