Кламер БГ - Бизнес новини: Синдикатите скочиха срещу местенето на транспортните болници

Синдикатите скочиха срещу местенето на транспортните болници

Бизнес

|
Вт, 08 Фев 2022г. 20:15ч.
Синдикатите скочиха срещу местенето на транспортните болници

Синдикатите скочиха срещу местенето на транспортните болници

Синдикатите се обявиха срещу преместването на двете транспортни болници, които сега са под шапката на Министерството на транспорта и съобщенията (МТС)към Министерството на здравеопазването.

Това стана ясно по време на провелия се днес отраслов съвет в сектор „Транспорт“в София. В дискусиите се включиха заместник-министрите на транспорта и съобщенията Владимир Върбанов, като председател, Илия Илиев и Стоян Новаков, както

работодатели и синдикати.

Дискутирано бе решението

на правителството за прехвърляне под юрисдикцията на Министерството на икономиката на държавното предприятие „Транспортно строителство и възстановяване“ ЕАД, както и предложението за прехвърляне на двете държавни транспортни болници - „Национална многопрофилна транспортна болница“ в София и „Многопрофилна транспортна болница“в Пловдив към Министерството на здравеопазването.

Синдикатите и работодателите изразиха своето безпокойство за това и категорично се обявиха срещу записаното в коалиционното споразумение на правителството за сектор „Транспорт“.

„Решението е взето набързо и не е добре обмислено“, каза Екатерина Йордановаот КНСБ. Синдикалните организации познават два инструмента за решения: протест и диалог, като според нея при втория се постига по-голям устойчив ефект.

Всички участници в срещата се обединиха около идеята МТС да се бори тези структури да се запазят в системата на транспорта. Предстои министърът да бъде запознат и да вземе окончателно решение по темата.

Със старта на новата оперативна програма „Транспортна свързаност“ отваряме врати за бизнеса и частните компании, съобщи Галина Василева, директор на дирекция „Координация на програми и проекти“. Идеята е да бъдат подпомогнати интермодалните оператори и компании, които да изградят инфраструктура за алтернативни горива по основната пътна мрежа, посочи тя.

Повдигнат бе въпросът за финансиране на пътната безопасност и дигитализацията чрез оперативната програма. Галина Василева изрази готовността на Министерството на транспорта да разгледа отправените предложения и да се търси вариант за осъществяването на идеята.

По отношение на автомобилния транспорт и средствата, отпускани за преодоляване на негативните последици от Covid-19 бе представено, че са постъпили 565 заявления за подкрепа на превозвачи. Към момента са обработени 142 броя на стойност малко над 9 млн. лева. През февруари предстои преминаване към изплащане на средствата. Комисията продължава работа до окончателното разглеждане на постъпилите заявления.

mediapool.bg