Кламер БГ - Бизнес новини: БНБ ревизира нагоре темпа на растеж на БВП

БНБ ревизира нагоре темпа на растеж на БВП

Бизнес

|
Вт, 20 Авг 2019г. 19:50ч.
БНБ ревизира нагоре темпа на растеж на БВП

Темпът на нарастване на реалния БВП на България през 2019 г. да възлезе на 3.7%, отбелязвайки ускорение спрямо 2018 г., когато увеличението бе 3.1 на сто. Това

прогнозира Българската народна банка в икономическия си преглед за второто тримесечие на 2019 г., публикуван във вторник.

В анализа си за първото тримесечие БНБ очакваше ръстът да е в рамките на миналогодишния, но сега е ревизирала прогнозите си заради по-голямата заетост, повишените трудови доходи, задържащите се ниски лихви по кредити, които ще продължат да подкрепят увеличаването на частното потребление. Прогнозираното подобряване на инвестиционната активност и нарастването на правителственото потребление също ще подкрепят нарастването на вътрешното търсене, отбелязват от БНБ.

За периода 2020–2021 г. обаче очакванията да са де забави плавно ръстът на реалния БВП

и да достигне 3.4% през 2021 г. Това ще се определя от свиването на положителния принос на всички основни компоненти на вътрешното търсене за увеличаването на реалния БВП и по-слабия растеж на износа спрямо 2019 г.

Принос за спада през 2020 г. има и това, че до края на 2019 г. международната среда да продължи да ограничава растежа на външното търсене на български стоки и услуги.

Забавянето на външното търсене на наши стоки е поради продължаващото отслабване на растежа на световната търговия, повишената несигурност, свързана с международните външнотърговски конфликти и Брекзит, неблагоприятната икономическа ситуация в Турция, както и поради очакванията за забавяне на икономическия растеж в Румъния и в някои страни от Еврозоната, посочват от БНБ.

С изчерпването на негативния принос на Турция БНБ прогнозира растежа на външното търсене на български стоки и услуги да се ускори през 2020 - 2021 г.

За периода 2019 - 2021 г. експертите на Централната банка очакват цената на петролните продукти в долари да се понижи спрямо 2018 г., докато цените на неенергийните продукти в долари първоначално да се понижат през 2019 г., но впоследствие да се повишат през 2020 г. и 2021 г.

Годишната инфлация, чиято динамика до голяма степен се влияе от международните цени на петрола и храните в евро, се очаква да се ускори слабо в края на 2019 г., възлизайки на 2.6 на сто, след което да се забави и да остане на нива близо до 2 процента до края на прогнозния хоризонт.

Рисковете за макроикономическата прогноза клонят към реализиране на по-слаб растеж на реалния БВП и произтичат най-вече от външната среда, където има рискове от по-слабо от прогнозираното нарастване на търсенето на български стоки и услуги. Вътрешен фактор, който създава несигурност за реализиране на прогнозата, е динамиката на съфинансираните от ЕС и от националния бюджет публични инвестиции.

Рисковете пред реализирането на прогнозата за инфлацията произтичат най-вече от възможността за по-висока цена при енергийните продукти и при базисните компоненти.

mediapool.bg