Кламер БГ - Бизнес новини: Светът бори коронакризата с неограничени кредити и отложени данъци

Светът бори коронакризата с неограничени кредити и отложени данъци

Бизнес

|
Пет, 13 Март 2020г. 15:53ч.
Светът бори коронакризата с неограничени кредити и отложени данъци

Масирани мерки за облекчаване на икономическите и финансовите последствия от кризата с коронавируса обявиха редица държави по света.

Европейската комисия обяви в петък готовност да бъдат осигурени 37 млрд. евро за борба с разпространението на Covid-19. Това е увеличение с 12 млрд. евро спрямо първоначално обявената сума за противодействие на епидемията.

"Спящи" пари на помощ

Става дума за "спящи" пари, които държавите в ЕС са получили, но трябваше да върнат в бюджета, защото сроковете за използване бяха изтекли, обясни председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен. Тя добави, че тези средства следва незабавно да бъдат насочени в помощ на здравните системи, трудовия пазар и икономиката.

Държавите в ЕС трябва да се чувстват свободни да предприемат всякакви мерки, които преценят за необходимо, за предпазването на бизнеса и работниците в тази обстановка, добави фон дер Лайен. Тя настоя предприеманите мерки срещу епидемията да бъдат съразмерни и съгласувани на европейско равнище. ЕК дава максимална гъвкавост на правителствата в спазването на правилата за бюджетите и държавната помощ, поясни европейският ръководител.

Предвижда се по инвестиционния план "Юнкер" да бъдат осигурени 100 млрд. евро за заеми за малките и средните дружества. Ще направим всичко необходимо в подкрепа на хората и икономиката, заяви председателят на ЕК. Фон дер Лайен увери, че въпреки епидемията Европейският парламент и Съветът на ЕС ще успеят да предприемат съответните законодателни стъпки всички тези намерения да бъдат въведени.

Германия

Германия обяви половин трилион евро в помощ на икономиката, както и неограничено кредитиране на компаниите. Министърът на икономиката Петер Алтмайер заяви, че държавната банка за развитие Ка еф Ве (KfW) разполага с около половин трилион евро, за да подкрепи най-голямата европейска икономика, която е в опасност да пострада от епидемията от коронавируса.

Министърът на финансите Олаф Шолц посочи, че ще има кредитни програми без ограничения. Той отбеляза, че ще бъдат предоставени данъчни облекчения за компаниите, включително отлагане на плащанията на данъци.

По думите му правителството ще използва всички средства за овладяването на коронавируса.

Преди това сп. "Шпигел" цитира Алтмайер, според когото не е изключено германската държава да изкупи дялове от компании заради коронавируса. Според него национализацията може да бъде една от възможностите за подкрепа на стратегически значими компании, изпаднали в затруднения заради епидемията, която предизвиква срив на търсенето и прекъсва световните вериги за доставки.

Алтмайер посочва, че иска да подкрепи фармацевтичната промишленост с цел намаляване на зависимостта й от вноса от Азия. Той дори очаква съвместен проект на ЕС за производството на медицинско оборудване.

Франция

Мерките, обявени от Франция за преодоляване на икономическата криза, предизвикана от коронавируса, ще струват десетки милиарди евро, предупреди министърът на финансите Брюно Льо Мер.

"Ще направим всичко необходимо и дори повече", посочи министърът пред радио Бе Еф Ем и Ер Ем Се, ден след телевизионното изявление на президента Еманюел Макрон. В него държавният глава обеща мащабна помощ за бизнеса, включително подкрепа за намаляване на работното време и временни съкращения с минимално намаляване на заплащането. Той обаче не обяви план за бюджетно стимулиране, за което призовават Международният валутен фонд (МВФ) и Организацията за икономическо развитие и сътрудничество (ОИСР), за да се даде тласък на икономиката.

В петък Льо Мер отбеляза, че иска да върне в страната стратегически отрасли, тъй като доставките във Франция зависят на 70-80 на сто от чужбина. Става дума за фармацевтичната промишленост, а също и сектори като аеронавтиката, космическата индустрия и автомобилостроенето.

Португалия

Португалия отпуска 2.3 милиарда евро в помощ на компаниите, пострадали от епидемията от коронавируса, включително чрез отлагане на плащането на някои данъци и смекчаване на условията за кредитиране, предаде Ройтерс.

Мерките предвиждат също така временно спиране на социалните вноски и извънредна помощ за компаниите за поддържане на трудовите договори по време на кризисната ситуация.

Помощта ще се равнява на две трети от заплатите и до голяма степен ще бъде финансирана от държавата.

"Основният проблем е липсата на ликвидност", посочи министърът на икономиката Педру Сиза Виейра след заседание на кабинета, продължило цяла нощ. Той изтъкна необходимостта да се влеят пари в компаниите, така че те да могат да запазят производствените си мощности и работните места.

Япония

Японската централна банка е готова да влее по спешност на пазара ликвидност на стойност до 500 милиарда йени (близо 4.8 милиарда долара) за стабилизиране на обстановката предвид мащабния спад на борсовите котировки, съобщи регулаторът.

Средствата ще бъдат предоставени чрез изкупуване на държавни облигации.

Банката съобщи също така, че ще изкупи облигации с 5- до 10-годишен падеж на стойност до 200 милиарда йени и ще отпусне кредити от 1.5 трилиона йени на финансовите институции.

Банк ъв Джапан (Bank of Japan) проведе днес извънредно заседание с правителството, на което беше обявено, че тя ще продължи да следи отблизо пазарите и ще вземе нужните мерки, ако е необходимо за осигуряване на финансовата стабилност, след като епидемията от коронавирус предизвика силна нестабилност на пазарите.

mediapool.bg