Кламер БГ - Бизнес новини: С протест КНСБ поиска ускорен ръст на заплатите от поне 12.5% на година

С протест КНСБ поиска ускорен ръст на заплатите от поне 12.5% на година

Бизнес

|
Пон, 19 Септ 2022г. 14:34ч.
С протест КНСБ поиска ускорен ръст на заплатите от поне 12.5% на година

Президентът на КНСБ Пламен Димитров, Снимка: БГНЕС

КНСБ излезе на протест в понеделник и поиска ускорен ръст на заплатите от поне 12.5% на година. Основните искания на синдиката са повишаване на доходите и предприемане на мерки за овладяване на инфлацията и излизане от икономическата криза. Синдикатът ще проведе поредица от протести в рамките на месец в различни райони на страната.

За да изясни исканията си към властта, КНСБ публикува "Меморандум за социално-икономическо развитие на България" в следващия управленски мандат (2022-2026 г.).

По последни данни на Националния статистически институт (НСИ) от август средната работна заплата се е увеличила с повече от поисканото от КНСБ – с 13.6% за последната година (от 1505 лв. бруто през юни 2021 г. до 1710 лв. бруто през юни тази година). Интересното е, че през второто тримесечие на 2022 г. средното възнаграждение е нараснало много повече в частния сектор – с 15.4%, в сравнение с обществения - със 7.8%.

КНСБ настоява минималната работна заплата (МРЗ) да расте ускорено – със средно 18.5% годишно. Целта е към 2023 г. минималната заплата да бъде не по-малко от 50% от средната заплата (СРЗ) за полугодието на предходната година; към 2026 г. минималната заплата да бъде не по-малко от 50% от средната заплата за текущата година; поне половината от наетите работници и служители да получават "заплата за издръжка" към 2025-2026 г., а също и МРЗ да ускори приближаването си до "заплатата за издръжка" и към 2026 г. да надхвърли 80% от нея.

Като цяло исканията на КНСБ отговарят в голяма степен на обещанията на основните политически сили за следващия мандат – ГЕРБ и "Продължаваме промяната". Синдикатът иска например минимална заплата от 1400 лв. през 2026 г. Това отговаря на обещанието на Асен Василев за двоен ръст на възнагражденията в следващите четири години (сега МРЗ е 710 лв.). ГЕРБ пък обеща 600 евро минимална заплата, което е малко под целта на КНСБ.

По отношение на средната заплата синдикатът настоява тя да се покачи чрез подходящите политики до 2795 лв., което съвпада с обещаните от ГЕРБ 1400 евро в края на мандата. ПП обещава малко повече - двоен ръст спрямо заплатата през 2022 г., която е 1745 лв. бруто по последни данни.

КНСБ настоява пред политическите сили за бързо приемане на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС, както и за запазване на системата от минимални осигурителни доходи, докато не бъде постигнато съгласие между социалните партньори за договаряне на надграждащи минимални заплати по икономически дейности и професионално-квалификационни групи.

Синдикатът се обяви още за ежегодно увеличение от поне 15% на възнагражденията на работещите в бюджетния сектор (образование, здравеопазване, държавен сектор, култура, МВР, селско стопанство и т.н.). За агенциите, работещи на терен, да се осигури изпреварващ ръст от минимум 20% годишно, който постепенно да компенсира ниското заплащане на труда в тях, иска още КНСБ. Конфедерацията смята, че с подобна политика България ще достигне 60% от среноевропейските доходи през 2024 г. (на фона на 55% в момента) и 67% - през 2026 г.

КНСБ счита, че строго балансираният бюджет не трябва да бъде водещата цел на една икономическа политика. "Тази политика не допринася за по-бързото излизане на българската икономика от кризата", твърдят оттам.

Синдикатът продължава да настоява за реформа на данъчната система, която включва въвеждане на необлагаем минимум, равен на минималната работна заплата, както и преминаване към системата "15:15:15" (15% данък върху доходите на физическите лица; 15% данък печалба и 15% обща ставка на ДДС).

Според КНСБ разходите за социална защита трябва да достигнат 18% от БВП към 2026 г., което би доближило България до дългосрочната цел на синдиката за преразпределяне на 20% от БВП за социални разходи, каквато е ситуацията сред водещите страни в Източна Европа. Тази цел е осъществима при ежегодно нарастване на социалните разходи с около 3.3 – 3.4 млрд. лв. при номинален ръст на БВП с около 12 – 13 млрд. лв. на година.

Според сметките на синдиката средната пенсия трябва да се увеличи от 680 лв. тази година до поне 1068 лв. през 2026 г. За сравнение, ГЕРБ предложи 500 евро средна пенсия след четири години, а "Продължаваме промяната" – около 1300 лв.

mediapool.bg