Кламер БГ - Бизнес новини: Руснаци, китайци и корейци искат дял от АЕЦ "Белене"

Руснаци, китайци и корейци искат дял от АЕЦ "Белене"

Бизнес

|
Пон, 19 Авг 2019г. 16:30ч.
Руснаци, китайци и корейци искат дял от АЕЦ "Белене"

Руската държавна корпорация "Росатом“ обяви, че е внесла в "Националната електрическа компания" заявление за участие в процедурата за избор на стратегически инвеститор по проекта

АЕЦ "Белене". Интересът си е регистрирала и Корейската Хидро Атомна енергийна корпорация, по неофициална информация.Малко по-късно през деня желанието си да вземе дял от замразения ядрен проект е заявила и Китайската държавна ядрена корпорация (CNNC), съобщиха пред Mediapool източници, близки до компанията. Крайният срок за приемане назаявления изтича в 17.30 ч.

Това са и реално големите ядрени играчи, които имат технологичната и финансова възможност да довършат проекта, който се оценява на максимум 10 млрд. евро, в които НЕК смята да участва с направените досега инвестиции в оборудване, площадка и лицензи на обща стойност около 3 млрд. лв. или 1.5 млрд. евро, което би й осигурило 15 на сто в бъдещата проектна компания за реализация на строежа.

Някои искат акции, други да доставят оборудване

Заявления за интерес за участие в процедурата са подали и френската "Фраматом" и американската "Дженерал Електрик", но те просто препотвърждават участието в строежа на ядрената централа в рамките на руския проект, изпълняван от "Атомстройкеспорт", дъщерна компания на "Росатом". Това означава, че те ще доставят необходимо оборудване за довършване на атомната централа и неядрената й част като осигурят финансиране за тези съоръжения, а след въвеждането в експлоатация на мощността средствата ще бъдат връщани по схема.

Подобна схема бе приложена в проекта на акционерното споразумение между АЕЦ "Козлодуй" и американската "Уестингхаус" за изгражданетго на VІІ блок на съществуващата ядрена централа. От "Уестингхаус" се очакваше да осигури оборудването с експортни заеми и на тази база да получи дял в проектната компания, но после централата да върне парите и да си вземе обратно акциите. Намерението обаче се разсъхна.

Това ще облекчи значително търсеното финансиране на ниво проектна компания, който и да е мажоритарния акционер в нея, и то може да падне под 5 млрд. евро, коментират специалисти от бранша.

По данни на БНР заявка за участие в процедурата с интерес към придобиване на миноритарен дял е подала и българска компания. Коя е тя не е ясно.

От СNNC повече от две години афишират интереса си и периодично се срещаха с представители на НЕК и на Министерството на енергетиката в проучване на статуса на проекта. Бяха дори на площадката с доставеното вече оборудване на проекта.

На руската "Росатом" се гледа като на основния им конкурент, още повече дизайнът на АЕЦ "Белене" е на дъщерното й дружество "Атомстройкеспорт", което вече изработи двата реактора, които НЕК смята да апортира в бъдещата проектна компания и държавата да уча участие, а също така и контрол върху решенията за ядрената централа.

Корейската Хидро и Атомна енергийна корпорация също е сред големите ядрени играчи на световно ниво, но проблем за участието й би могло да бъде липсата на опит с реактори ВВЕР-1000, което е поставено като условие към кандидат-инвеститорите.

Може парламентът да склони на държавни гаранции

Другият проблем, който се очертава пред процедурата, е поставеното условие от държавата да не дава гаранции, заеми и договори за дългосрочно изкупуване на тока от бъдещата ядрена централа. Неведнъж обаче и CNNC, и "Росатом" са заявявали, че без държавни гаранции няма как да стане проектът. Според експерти това не означавало непременно финансови гаранции, а такива, че няма да се създават пречки пред реализацията на проекта.

В началото на миналата седмица, запитана дали държавата може да размисли за предоставянето на гаранции в рамките на самата процедура, енергийният министър Теменужка Петкова заяви пред журналисти, че "е рано да се говори за отстъпки в хода на процедурата, която към момента има ясни параметри".

"Нека да видим какви заявления ще постъпят и като навлезем във фазата на преговори ще стане ясно кой на какви отстъпки е склонен и дали ще има такива. Това зависи от парламента, когото ще информираме за необходимост от промяна на параметрите на процедурата", каза тя.

Официалната информация за кандидатите в процедурата ще предоставена о министър Петкова във вторник, съобщиха от ресорното ведомство.

Илиян Василев: Нов шанс за олигарсите

Според енергийния експерт и бивш посланик на България в Русия Илиян Василев възраждането на ядрения проект е защото "същите олигарси, които вече изцедиха възможността да вземат в енергетиката, без да произвеждат, виждат в АЕЦ "Белене" новия си шанс".

По думите му "Росатом" няма средства, за да ги инвестира в проекта. "Отново стигаме до една позната ситуация още от 2006 г. – "Росатом" тогава беше с много по-големи възможности да инвестира и искаше да участва като акционер. Нещата не са се променили! И през 2019 година е също толкова политически и по друг начин невъзможно и трудно за прокарване ситуация, при която "Росатом" да владее суперстратегически обект на територията на НАТО и ЕС", коментира той пред БНР в понеделник.

"Но, този път се опитва една комбинация - технологията и тежестта на Русия и китайските пари, тоест руско-китайско сътрудничество на българска територия. Тази комбинация е много наивно замислена в кабинет, който не разбира особеностите на китайската политика. Идеята, че китайците ще играят младши партньор на големия руски "Росатом“, е просто наивна", смята още Василев.

Той отбелязва още, че процедурата за АЕЦ "Белене" става около фона на безпрецедентна криза в българската енергетика.

"Към уравнението трябва да отчитаме, за много голямо съжаление, и използване на АЕЦ "Белене" вече дори в контекста на т. нар. "климатични промени". Има нови лобисти за „АЕЦ Белене“. Това е някаква убийствена война между различни кланове и интереси, всеки от които се бори за оцеляване … В енергетиката има много предприятия на изкуствено дишане, които се поддържат, само за да се поддържат съответни олигарси", заяви Василев и допълва, че новото усилие за "Белене" е от страна на изцедилите енергетиката олигарси.

Георги Касчиев: Тревожно е, че няма евроинвеститори

Бившият шеф на ядрения регулатор у нас и специалисти Георги Касчиев смята за притеснителен факта, че няма европейска компания, която да участва в конкурса за стратегически инвеститор на АЕЦ "Белене".

Той припомни, че преди 11 години, когато за пръв път НЕК търсеше стратегически инвеститор и за такъв бе избрана немската RWE, но тя се отказа, в процедурата участваха поне девет известни енергийни компании от Европа.

Според Касчиев е тревожно, че липсата на интерес от страна на частни компании, а само на държавни и то от страни извън ЕС, ясно показва, че проектът не е перспективен.

"Включването на страни извън съюза в ядрените дейности е чувствителен въпрос и изисква силно доказване. На всичко отгоре, той не се одобрява от Европейската комисия”, каза Касчиев пред бТВ.

По мнението му Русия и Китай да обединят предложенията си в процеса на преговори. "Ще използват ситуацията, за да извиват ръце и да получат значителни отстъпки, макар нашите управляващи да твърдят, че няма да има държавни гаранции”, заяви ядреният експерт.

Проектът надали ще се реализира, смята още Касчиев.

mediapool.bg