Кламер БГ - Бизнес новини: Руските петролни компании твърдят, че и цена от 15 долара им е рентабилна

Руските петролни компании твърдят, че и цена от 15 долара им е рентабилна

Бизнес

|
Вт, 17 Март 2020г. 17:35ч.
Руските петролни компании твърдят, че и цена от 15 долара им е рентабилна

Руският нефтен отрасъл твърди, че притежава достатъчно големи финансови резерви заради гъвкавата данъчна система и ниската себестойност на добива и сегашното падане на цените до ниво от 30 долара за барел не е критично. Добивът на петрол ще остане рентабилен за руските компании и при цена от 25 долара за барел, твърдят експерти, цитирани от ТАСС.

Представителят на "Газпром нефт" Александър Дюков посочва, че себестойността на добива в Русия от разработваните находища е между 3 и 5 долара за барел. Шефът на "Татнефт" Наил Маганов пък твърди, че за неговата компания дори и цена от 8 долара не е критична.

Данни за 2019 г. за трите най-големи руски нефтени компании сочат, че за "Роснефт" производствените разходи за добива е 3.1 долара за барел, на "Лукойл" – 3.59 долара, а на "Газпром нефът" – 3.78 долара. Тези суми обаче не включват транспортните и данъчните разходи.

Анализаторът на "Райфайзенбанк" Андрей Полищук изчислява, че на "Роснефт" й струва под 15 долара за барел добива, транспортираните по петролопровод до Европа, административно-търговски и други разходи.

"Критичното ниво за разработваните находища е под 15 долара за барел", заявява той. При усвояване на нови ресурси в Далечния Изток разходите вече нарастват между 20 и 50 долара за барел и нагоре, допълва Полищук, според когото стойността на добива в САЩ, Канада, Бразилия е в пъти по-висока от тази в Русия.

Анализаторът от Фонда за национална енергийна сигурност Игор Юшков смята, че заедно с разходите за транспорт себестойността на добива от повечето находища в Западен Сибир е между 15 и 20 долара за барел.

Агенцията отбелязва, че Саудитска Арабия, която увеличи производството на петрол в отговор на нежеланието на Русия да се включи в решение на ОПИК за намаляване на пусканите на пазара количества, традиционно се смята за страната с най-ниските разходи на добива. Според проспекта за първичното предлагане на акциите на "Сауди Арамко" добивът на петрол й струва около 2.8 долара за барел, но без да се вземат предвид транспортните разходи, посочва "Вашингтон пост".

Ако текущите цени на петрола се запазят в продължение на половина година, останалите участници на пазара ще претърпят доста по-големи щети отколкото руските компании, смята

Юшков.

Според него потърпевши от сегашното положение страдат предимно американските шистови проекти, но те няма да напуснат пазара и ще продължат да добиват достатъчно много нефт. Причината е, че за тях оперативните разходи са основните, а не капиталовите, което позволява лесното им спиране при нерентабилен добив и включване при ръст на цените. "В Русия това не става и компаниите по-скоро ще работят на загуба, отколкото да спрат производство", посочва Юшков.

Независимо от ниската себестойност и големите .натрупани държавни резерви, загубите на бюджета на фона на високите социални задължения, може да накарат Русия да възобнови диалога си с ОПЕК, смята Вячеслав Абрамов от "БКС Брокер".

"Сегашната цена малко устройва когото и да било в дългосрочна перспектива. затова ключови пазарни участници ще търсят изход от сложната ситуация, ще търсят компромис. Не смятам, че във видимия хоризонт ще остамен на сегашните цени", коментира той.

Полищук смята, че ако спадът на цените на петрола продължи или се задържи достатъчно дълго, това ще превърне много нови проекти в нерентабилни и ще се появи риск от спад на добива.

Според представителя на Руската академия на науките Андрей Колпаков пазарът може и сам да се балансира в продължение на година – две след състояние на ниски цени.

mediapool.bg