Кламер БГ - Бизнес новини: Русия и Китай подписаха нефтогазови сделки за 117.5 млрд. долара

Русия и Китай подписаха нефтогазови сделки за 117.5 млрд. долара

Бизнес

|
Пет, 04 Фев 2022г. 19:37ч.
Русия и Китай подписаха нефтогазови сделки за 117.5 млрд. долара

Путин и Цзинпин се срещнаха в Пекин, сн. БГНЕС

Петролна и газова сделки за общо 117.5 млрд. долара сключиха Русия и Китай в петък, когато се откриха Зимните олимпийски игри в Пекин.

Русия, която вече е третият по значимост доставчик на газ в Китай, засилва връзките си с най-големия световен потребител на енергийни суровини, като същевременно намалява зависимостта си от традиционните си европейски клиенти, отбеляза агенция Ройтерс.

.

"Нашият петролен сектор подготви много добри нови решения за доставките на въглеводороди до Китайската народна република", каза руският президент Владимир Путин на среща с китайския си колега Си Цзинпин в Пекин.

Паралелно от руския газов монополист "Газпром" съобщиха, че са подписали с Китайската национална петролна корпорация (CNPC) дългосрочен договор за доставка на 10 млрд. куб. м природен газ по "далечноизточен" маршрут.

Сделката е на стойност около 37.5 млрд. долара за над 25 години, сочат изчисления на Ройтерс, предполагащи средна цена на синьото гориво от 150 долара за 1000 куб метра, колкото е обявената от "Газпром" цена по текущия му договор с Китай. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков посочи, че контрактът е за 25 години, докато източници от китайската промишленост посочват 30 години.

"Подписването на документа става важна стъпка в по-нататъшното укрепване на взаимноизгодното сътрудничество на Русия и Китай в газовата сфера. След като проектът достигне пълна мощност, обемът на доставките на руски тръбопроводен газ до Китай ще се увеличат с 10 млрд. куб. м и ще достигнат 48 млрд. куб. м годишно (плюс преноса по магистралния газопровод "Силата на Сибир"), посочват от "Газпром".

Това е вторият подобен договор след подписаното през 2015 г. споразумение за общите условия за доставките на газ от находищата в Западен Сибир.

Първите доставки по "Силата на Сибир", чиято мощност е 38 млрд. куб. м, започнаха през декември 2019 г. по силата на 30-годишен договор на стойност 400 млрд. долара. Достигането на пълната проектна мощност на газопровода се очаква през 2025 г.

В края на януари "Газпром" съобщи за завършването на технико-икономическата обосновка на проекта на газопровода "Съюз Изток", който ще стане продължение на "Силата на Сибир" през Монголия и ще позволи да се доставят в Китай до 50 млрд. куб. м годишно. Трасето през Монголия се предвижда да е близо 963 км и строежът се очаква да започне през 2024 г., а да се въведе в експлоатация през 2027-2028 г.

Паралелно "Роснефт" и CNPC по време на визита на президента Владимир Путин в Пекин подписаха споразумение за доставки на 100 млн. т петрол през Казахстан в продължение на 10 години.

Тази сделка се оценява на 80 млрд. долара.

"Суровината ще се преработва в заводи в Северозападен Китай за удовлетворяване нуждата на страната от нефтопродукти", отбелязва "Роснефт". П овреме на визитата е билоподписано споразумение в областите на нисковъглеродното развитие, цифровизацията и технологичното сътрудничество.

Сред възможните проекти са такива за намаляване на изхвърлянето на парникови газови, включително и метан, технологии за повишаване енергоефективността, включително за улавяне и съхранение на въглероден двуокис.

Обявените споразумения дадоха тласък на рублата и на руския фондов пазар, включително на акциите на "Роснефт" и "Газпром".

Русия е най-големият доставчик на природен газ за Европа и западните страни са разтревожени, че и без това недостатъчните доставки могат да бъдат прекъснати при евентуален конфликт с Украйна. Новата сделка с Пекин все пак няма да позволи на Москва да отклонява газ от Европа, тъй като тя засяга суровина от остров Сахалин, който не е свързан с европейската тръбопроводна система на Русия, отбелязва Ройтерс.

mediapool.bg