Кламер БГ - Бизнес новини: Радев предложи на Пекин директни полети, клон на китайска банка у нас и общ научен център

Радев предложи на Пекин директни полети, клон на китайска банка у нас и общ научен център

Бизнес

|
Пон, 01 Юли 2019г. 18:15ч.
Радев предложи на Пекин директни полети, клон на китайска банка у нас и общ научен център

Откриването на пряка въздушна линия София-Пекин и на клон на китайска банка в България ще насърчи туризма, търговията и инвестициите, а създаването на общ научноизследователски и иновационен център в София ще помогне за развитието на конкурентността на икономиките чрез високи технологии и производства с добавена стойност. Това коментира президентът Румен Радев по време на среща с китайския премиер Ли Къцян в понеделник в китайския град Далян, с която бе дадено начало на официалната визита на Радев в Китай, продължаваща до 5 юли.

Тези три акцента за бъдещите икономически връзки между двете страни, които поредна българска делегация развива в последните години, са част от представени от Радев на Къцян основни насоки за българо-китайските отношения. В документа се посочва, че двете държави имат потенциал за съвместни проекти в областите на транспортната инфраструктура, финансите и финансовите технологии и инвестиции. IT сектор и стартиращи компании, туризъм, селско стопанство; устойчиво развитие и градско планиране; енергетика.

Двамата са обсъдили и процедурата за стратегически инвеститор в АЕЦ "Белене", към която интерес проявява Китайската държавна ядрена корпорация CNNC, а до 19 август могат да се подават заявления за участие в търга.

Китайската страна има пълната готовност, в момента проучва всички условия за участие в конкурса, извършван от българското правителство, имат капацитет, имат опит, надявам се да се включат. Колкото повече участници в този конкурс, толкова по-изгодни за България условия, надявам се, коментира Радев..

Той и Къцян излязоха с обща позиция, че трябват импулс и нови перспективи пред партньорството в икономиката, инвестициите и други сфери от взаимен интерес, съобщиха от прессекретариата на Президентството.

България все още е бяло петно на картата на китайските инвестиции и това трябва да се промени решително, е позицията на българския държавен глава. Според него облекчаването на инвестиционния, финансов и търговски обмен между България и Китай е в интерес както на двете държави, така и на нашия регион.

Имам много ясни цели за това посещение - да се задълбочат контактите на високо политическо ниво и да се създадат много по-добри условия за работа на българското правителство, на българския бизнес, науката и образованието, на гражданите в обмена с Китай, така че да имаме много по-добри резултати, посочи държавният глава за визитата си, цитиран от БТА.

По думите му

е най-важно да се издигнат на ново ниво политическите отношения между Китай и България и това вероятно ще стане с личните му контакти с държавния глава Си Дзинпин и с премиера Ли Къцян това ще бъде факт в близките дни. По думите му, ако това стане, ще се открият много по-добри възможности - и за работата на правителството, и за бизнеса - в разгръщането на различни проекти.

Според него за да стане възможно това сътрудничество, да се възползва България от геостратегическото си положение и през нея да минават важни транспортни коридори, трябва да предлагаме на Пекин подготвени изрядни проекти, с пълни разчети така, както правят други държави. Радев обърна внимание, че досега в страната ни не са реализирани крупни китайски инвестиции и транспортни проекти.

Китайският премиер е коментирал, че вече се работи по идеята на Радев от срещата им в София през 2018 г. за откриване у нас на Център за глобално партньорство в рамките на инициативата "17+1".

Увеличаването на износа на млечни продукти и храни от България за Китай за постигане на баланс в двустранната търговия също са били сред акцентите на срещата. Радев изразил надежда за съхраняване на потенциала на свободната търговия и изразил мнение, че всички спорни въпроси в рамките на Световната търговска организация следва да се решават в дух на конструктивен диалог и на основата на многостранни преговори.

Във вторник Румен Радев ще участва в откриването на Световния икономически форум в Далян, известен като "Летния Давос" и ще направи изказване в рамките на сесията "Диалог между китайските държавни предприятия и българската власт". Българският президент ще се срещне с Клаус Шваб, основател и президент на Световния икономически форум в Давос, както и с губернатора на провинция Хъбей Сю Цин.

mediapool.bg