Кламер БГ - Бизнес новини: Ревизоро иска бързи глоби и закриване на нередовни терени за отпадъци

Ревизоро иска бързи глоби и закриване на нередовни терени за отпадъци

Бизнес

|
Вт, 18 Фев 2020г. 23:00ч.
Ревизоро иска бързи глоби и закриване на нередовни терени за отпадъци

Екоминистърът Емил Димитров – Ревизоро обяви, че за решаването на проблема с нерегламентираните отпадъци най-важното е да може да се налагат бързи санкции и бързо да се закриват тези терени, а отговорните за тях да ги почистват. Това коментира той след участие в конференция на Българската асоциация по рециклиране, посветена на оползотворяването на електрическото и електронно оборудване.

След разкрития нелегален внос на отпадъци и неправилното съхранение на такива на площадки, започналите прокурорски проверки и правителствена офанзива за затягане на контрола, в момента се подготвят поправки в Закона за управление на отпадъците. Досега коментираните идеи са въвеждане на банкови гаранции при регистриране на терените за съхранение на отпадъци или извършването на дейности с такива, а площадките да имат видеонаблюдение. Планира се още вносът да става само пред три гранични пункта и за всяка пратка от чужбина да се обявява предварително маршрутът и да се следи.

Освен Ревизоро, участие в кръглата маса взе и шефът на парламентарната екокомисия Ивелина Василева

Димитров коментира, че има добри идеи за законови поправки както от ГЕРБ, така и от ДПС, и БСП. Най-важната обаче е бързината за реакция при откриване на нередности, според министъра на околната среда и водите.

"Ние сега ще направим проверка на всички площадки. Но не мога аз да чакам 3 години съдебни дела, за да напиша акт. След това да напиша втори и едва, след като вторият влезе в сила и са минали две петилетки, да ви закрия склада", коментира той пред журналисти.

"Тези, които системно тровят населението, които изобщо не си дават сметка какви щети нанасят, трябва да почистят. Не може друг да събира след тях. Няма как да почистя 5000 места", допълни Ревизоро, коментирайки случая с горелите под моста на амигстрала "Струма" отпадъци, съхраняване от фирмата "Феникс Дупница4, срещу чийто собственик Кольо Илиев има повдигнато обвинение за застрашаване на околната среда и здравето на хората..

"Знаете за случая в Дупница. Тогава е било съвместно участие между общината и този човек, който е на фирмата. В момента той няма договор с абщината и казва, че тези отпадъци не са негови, а на общината и тя трябва да си ги чисти. Редно ли е всеки, който отиде някъде, завладее територия и изхвърли отпадъци, после друг да ходи по него? Като той си отиде, парите да са блокирани в банката и да дойде друг да изчисти. Иначе, всеки прави каквото си иска“, поясни екоминистърът.

Според него и кметовете трябва да поемат своята отговорност за нароилите се площадки за съхранение на отпадъци, част от които се оказва, че не спазват установените правила.

Той обяви също така, че затваря вратата си в министерството за кметове, които са похарчили събраните и отпуснатите пари за управление на отпадъците за други цели, а сега търсят помощ от държавата за справяне с проблема в нерегламентираните боклуци

Министърът декларира, че има контрол над RDF горивата, който се ползват от три завода и един ТЕЦ. Като проблем той посочи, че от българските сметища не идват отпадъци за горене. "Ние трябва 65% от битовите отпадъци да рециклираме. 25% трябва да се гори и 10% да се депонира. Ние правим 90% депониране и пълним сметищата. Това е проблемът", каза Димитров.

Той коментира, че сега иска да е сигурен, че медицинските отпадъци от български болници се събират като е предвидено и се изпращат за изгаряне в двата инсенератора в страната.

Пред участниците в конференцията за рециклирането, в която участваха и представители на Европейската комисия, той декларира, че разделното събиране на отпадъци и рециклирането им остава приоритет на правителството.

"Оттук нататък с общи усилия трябва да се стремим към преодоляване на нелоялната конкуренция и незаконни практики при вноса на отпадъци, на които бяхме свидетели през последните месеци на 2019 г. Обществото трябва да бъде запознато, че отпадъците са не просто суровина за преработване, а са в основата на един цял сектор от икономиката, който създава голяма добавена стойност", заяви Димитров.

По думите му България за поредна година през 2018 г. бележи ръст в рециклирането. "Постигнат е резултат от 36%, който се равнява на над 1 млн. тона. Важно е да отбележим, че за последните пет години темпът на нарастване на рециклирането на битовите отпадъци в България изпреварва средния за ЕС", каза Димитров.

По думите му за електронните отпадъци страната ни дори е надхвърлила целта за 2017 г. да събере 44 % от пуснатите на пазара електроуреди. При изчислена цел от 32 924 тона, в България са събрани 54 684 за 2017 г. По рециклиране и оползотворяване е постигнато средно 90%, съответно 93% изпълнение по отделните категории електрическо и електронно оборудване като се има предвид, че отделните цели по директива по категории не надвишават 80%., обясни още Димитров.

Той даде пример, че при излезлите от употреба автомобили за 2017 г. е постигнато ниво на повторна употреба и рециклиране над 96% при цел от 85%. България продължава да заема едно от челните три места в Европейския съюз по ефективност на рециклирането на оловни акумулаторни батерии, отбеляза Ревизоро.

"Необходимо е оттук нататък да полагаме още повече усилия за увеличаване на дела на рециклиране на отпадъците за сметка на тяхното депониране. Преди всичко обаче трябва да работим по-интензивно и към промяна на потребителското поведение и нагласите на гражданите. Отпадъците в контекста на кръговата икономика заемат основно място в затварянето на цикъла, а истинският рециклиращ бизнес, който работи, спазвайки правилата и стандартите, създава трудова заетост и сериозна добавена стойност за българската икономика", коментира екоминистърът.

"Целите на кръговата икономика могат да се постигнат чрез цялостен подход, интегриране на политики и пакет от мерки, които допринасят за влагането на преработените отпадъци в производството на продуктите", смята и председателят на управителния уъвет на Българската асоциация по рециклиране Борислав Малинов.

mediapool.bg