Кламер БГ - Бизнес новини: Разследват се неясни отпадъци в ТЕЦ "Брикел" на Ковачки

Разследват се неясни отпадъци в ТЕЦ "Брикел" на Ковачки

Бизнес

|
Ср, 15 Ян 2020г. 15:24ч.
Разследват се неясни отпадъци в ТЕЦ "Брикел" на Ковачки

Започнало е разследване на отпадъци, разположени на площадка в ТЕЦ "Брикел" на свързвани с бизнесмена Христо Ковачки фирми, съобщиха от Районната прокуратура в Стара Загора в сряда. Боклуците са с неустановен вид и произход и се съхраняват по начин, който застрашава хората и природата.

Подобна проверка по-късно бе обявено, че ще се извърши и на сметището в ямболското село Дражево, за което има сигнал, че приело опасни боклуци от чужбина, но операторът на съоръжението твърди, че става въпрос за рециклируеми отпадъци, които са били сортирани и предадени за преработка.

В момента се установява какви са точно отпадъците и от къде са дошли на площадката на ТЕЦ "Брикел"

в землището на с. Обручище в община Гълъбово. Проверява се и основанието за тяхното съхранение на това място. Площадката "Брикетопроизводство" е част от територията на въглищната централа и е в близост до административната сграда на ТЕЦ-а. Проверката ще продължи два месеца, допълват от районната прокуратура.

През септември миналата година работата на част от мощностите на ТЕЦ "Брикел" бе спряна, заради нерегламентирано горене на отпадъци, но дни по-късно екоминистерството пусна отново централата, защото неразрешените отпадъци били отстранени и имало система за видеонаблюдение на подаването на гориво към котлите на електроцентралата. Макар регионалната екоинспекция да смята, че трябва екооценка на проекта на фирмата за допълване на въглищата за горене с отпадъци, процесът продължи.

Засега не се съобщава дали откритите сега с неясен произход и вид отпадъци на площадката на ТЕЦ "Брикел" са били горени в централата, чия собственост са и каква е точно целта на съхранението им.

Площадката е на ТЕЦ-а, но е била отдадена под наем на фирмата "Траш юнивърс", която пък е свързана с "Траш еко пак", притежаваща разрешително от регионалната екоинспекция в Стара Загора за съхранение и обработване на отпадъци ни само на площадката на "Брикел", но и на "Топлофикация-Сливен", която също иска да гори боклук в котлите си и също е свързвана с Ковачки.

Пореден случай след Враца и Плевен

Това е поредният случай на открит боклук с неясен произход и съхраняван при опасни за околната среда и здравето на хората условия. Той е открит след като в началото на януари Борисов обяви за проверки след намерените в Плевен 9 хил. тона вносен боклук, оставен неподходящо складиран и без надзор. Дни по-късно последва акция във Враца, чийто собственик също не беше ясен, след което новият главен прокурор разпореди проверки на всички притежатели на боклук в страната.

По-късно през деня от районната прокуратура в Ямбол обявиха, че са се самосезирали по репортаж на бТВ с твърдения на екозащитници, че на сметището в Дражево има складирани опасни отпадъци от чужбина.

Принципно за опасни отпадъци се водят болничните, пестициди, лекарства, химикали и други, за които режимът на внос, транспортиране и депониране, хората масово разглеждат като такива повечето боклуци, дори и рециклируемите.

Има или няма опасни отпадъци в Ямболско

Затова в районната прокуратура на Ямбол е образувана преписка и е наредена проверка за установяване произхода на отпадъците на сметището и спазват ли се законовите изисквания за съхранението и преработката им. Инспекцията на документите и на място трябва да приключи за седем дни, след което ще се прецени какво да се предприеме.

От Регионалната инспекция по околната среда и водите в Стара Загора твърдят, че вече са извършили проверка на сметището в Дражево, която била установила, че отпадъците там не се опасни и са предназначени за сортиране за рециклиране.

“Да, при нас имаше внос на отпадъци, 569 тона и 800 кг, което бяха найлони за сортиране. Сортирани по цветове и ги предадохме цялото количество за рециклиране. Това са неопасни отпадъци. Това са отпадъци от зеления списък", коментира пред БНР Ваня Атанасова от фирмата, която извършва тази дейност на сметището.

По думите й пред бТВ, в момента на сметището има само отпадъци от петте общини, с които депото има договори за приемане на битовата смет.

Членовете от сдружението "Ден", което сигнализира за отпадъка през телевизията, не приемат резултатите от проверката на екоинспекцията.

"Най-корумпираният компетентен орган. От 9 години боклуджийската мафия ни трови живота. Ще сезираме, ако трябва и специализираната прокуратура“, коментират от организацията.

mediapool.bg