Кламер БГ - Бизнес новини: Работодателите готови да наемат украински бежанци, но държавата да им плаща

Работодателите готови да наемат украински бежанци, но държавата да им плаща

Бизнес

|
Пон, 28 Фев 2022г. 16:08ч.
Работодателите готови да наемат украински бежанци, но държавата да им плаща

Работодателите готови да наемат украински бежанци, но държавата да им плаща

Българските работодатели обявиха в понеделник готовност да наемат украински бежанци, но дадоха знак, че предпочитат държавата да осигури на бизнеса помощ за издръжката на тези работници за известно време. Те също така предлагат правителството да изработи целева програма за съкращаване сроковете за уреждане на статута на украинските граждани.

От Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) посочват, че българският пазар на труда може да поеме около 200 хил. украински граждани като се имат предвид нивото на безработица и тенденциите на пазара на труда у нас и нивото на образование и квалификация.

АОРБ припомня, че сегашните нормативни правила позволяват на лицата в процедура по предоставяне на международна закрила да работят 3 месеца след подаване на молбата. Според бизнеса срокът за предоставяне на бежански/хуманитарен статут за украински граждани трябва да се съкрати и те имат възможност за нормални условия на живот и труд.

"Подобна програма може да подкрепи и работодателите, осигуряващи заетост на тези лица, като поема част от средствата за издръжката за определен период от време. Изграждането на база данни по професии и умения на тези лица ще позволи по-лесното им интегриране на пазара на труда", посочва АОРБ в позиция до премиера Кирил Петков.

Асоциацията не пропуска възможността да поиска удължаване до края на юни на компенсациите за скъпия ток. Сега те са до края на март. Нейните членове смятат, че трябва да се работи за ново решение за цената на тока за бита, която в момента е под мораториум до края на март. Според тях около 5% поскъпване на електроенергията е постижимо и поносимо.

Настояват още да се спрат продажбите на газ от хранилището в Чирен, както и да се иска от ЕК за временно регулиране на пазара на СО2-квоти (нови емисии, фиксиране на цени, отстраняване на финансови институции като купувачи).

Бизнесът призовава също така правителството да предприеме мерки за подпомагане на българските компании от загубата на международни пазари и затруднени транспортни връзки и да увеличи пряката подкрепа на предприятията в Националния план за възстановяване и устойчивост.

mediapool.bg