Кламер БГ - Бизнес новини: "Емко" пак на протест заради нов блокиран оръжеен износ

"Емко" пак на протест заради нов блокиран оръжеен износ

Бизнес

|
Четв, 16 Апр 2020г. 15:28ч.
"Емко" пак на протест заради нов блокиран оръжеен износ

Работещите в оръжейното предприятие "Емко" излизат на протести седмица след края на извънредното положение, съобщиха от дружеството в четвъртък.

Поводът е "едноличното спиране" от страна на министъра на икономиката Емил Караниколов на издаване на разрешително за износ на произведена тяхна продукция.

За проблема фирмата алармира с писмо от 8 април до премиера, президента, главния прокурор и председателя на ДАНС, но единствено Румен Радев взе отношение по темата и призова правителството да не бави https://www.mediapool.bg/prezidentat-prizova-darzhavata-da-ne-bavi-razreshitelnite-za-emko-news306181.html

издаването на разрешителното.

От "Емко" обвиняват икономическия министър, че е задвижил план, с който да се открадне изпълняван договор за износ на продукция на завода за пазари на НАТО и да прехвърли този договор на фирми от "едно известно обкръжение", но не посочват кое.

Междуведомствената комисия отложила решението с искане за допълнителни данни

От Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение заявиха за Mediapool, че решението за експортното разрешително е отложено на основание чл. 57, ал. 1, т.т. 2 и 3 от Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба (ЗЕКПСОИТДУ). Според въпросните текстове "Междуведомствената комисия може да отложи вземането на решение по заявление за издаване на индивидуално или глобално разрешение: при необходимост от извършване на проверка по чл. 64, ал. 2; и при необходимост от получаване на допълнителна информация, свързана със сделката". От комисията не дават повече обяснения за какво става въпрос и допълват, че "заявителят е информиран за взетото от Междуведомствената комисия решение в законоустановения срок".

От "Емко" обясниха пред Mediapool, че става въпрос за поискано разрешително то техен партньро – български търговец, който има сделка с чужда страна, член на НАТО, която на свой ред трябва да продаде произведената вече от "Емко" и изпитана от поръчителя оръжейна продукция на друга държава. Договорът е с акридитив, стоката е готова и чака само товарене на камионите и транспортиране. Срокът за изпълнението й наближава.

Бавенето може да е без край

Експортното разрешително било поискано още в края на февруари и срокът за произнасянето по него е 30 дни. Точно в последния ден търговецът бил уведомен, че трябва да предостави допълнителна информация за производствената площадка на "Емко", където да изработени оръжейните изделия. Това при положение, че "Емко" е на пазара от много години и неведнъж е участвал в подобни сделки и данните за неговите производствени мощности са известни на комисията. Проблемът, според оръжейното дружество, е, че не е поискана конкретна информация и така са в хипотезата за дълга кореспонденция, а време за нея няма. Освен това чл. 62, ал.2 от ЗЕКПСОИТДУ предвижда, че комисията може да поиска проверка

на

представените

документи,

включително

проверка

по дипломатически път; допълнителна информация, която има отношение към сделката; становище от други държавни органи, както и да привлича експерти, които да дават становища по въпроси, за които се изискват специални знания.

Това означава, че разрешителното може да бъде проточвано неясно до кога. Според "Емко" протоколът за издаването му бил подписан от всички членове на междуведомствената комисия освен от икономическия министър.

В понеделник Караниколов се прибра от Абу Даби, където участва в странен бартер на две български фирми – "Интръст" на депутата от ДПС Делян Пеевски и "Градус" на Ангел Ангелов, срещу медицински консумативи и тонове "питателни фурми", както се изрази икономическия министър. Сега той е под задължителна 14-дневна карантина, но продължава да работи от вкъщи.

Опит за кражба на сделка

Според информация на частната оръжейна фирма нейният партньор посредник в сделката бил притискан да даде на друг производител поръчката.

По информация на Mediapool става въпрос за Вазовските машиностроителни заводи в Сопот, чийто принципал е Министерството на икономиката. Те били оферирали търговеца да им даде сделката срещу 30 процента аванс и срок за изпълнение на поръчката до два месеца.

"В тези трудни времена на изострена международна конкуренция и ограниченията, наложени от извънредното положение поради пандемията, това внимание е ценено изключително високо. Предприятията от отбранителната индустрия, които са и в Стратегическия списък на икономиката на България би трябвало да са предмет на особени грижи и внимание. Не такова обаче е отношението на други вишестоящи длъжностни лица от изпълнителната власт. Както обръщаме внимание от известно време, в ход е план на министъра на икономиката и група свързани с него лица отново да се открадне изпълняван договор за износ на наша продукция за пазари на НАТО и да се прехвърли този договор на фирми от едно известно обкръжение", се казва в позиция на "Емко", разпространена в четвъртък и оповестяваща протестите.

В нея е посочено още, че част от този план са натиск върху страни по договора и други незаконни действия, за които официално са информирани както главният прокурор и компетентните служби, така и висшите ръководители на властта. Уточняват, че досега единственият, който е откликнал на призива им за разрешаването на въпроса, е президентът Румен Радев.

Някои съвпадения преди и сега

От "Емко" припомниха случая от 2017 г., когато отново имаха проблем с разрешително по тяхна сделка с Индия, създаден в момент, в който Държавната консолидационна компания (ДКК) се опитваше да влезе в собствеността на русенското оръжейно предприятие "Дунарит". Тогава то бе притежание на "Емко", но то се оспорваше от свързваната с Пеевски фирма "Виафот", която бе изкупила от фалиралата КТБ дълг на "Дунарит". ДКК бе придобила неправомерно този дълг, но той бе изплатен от "Дунарит". По-късно обаче Комисията за защита на конкуренцията бе впрегната да забрани купуването на акциите на "Дунарит" от "Емко", отново заради "Виафот", която обаче междувременно изчезна от правния мир. В момента казусът се разглежда от съда.

Заради тази история обаче България е загубила индийския пазар, за който бе предназначена тогавашната сделка, която Караниколов дори възложи на ВМЗ, но след протести на оръжейниците пред Министерския съвет и среща на собственика на "Емко" Емилиян Гебрев с премиера Бойко Борисов проблемът с доставката бе решен. "Емко" обаче плати 6 млн. лв. на ВМЗ като компенсация, че са започнали да работят по възложената им от държавата тяхна поръчка.

"За тези действия все още не е потърсена наказателна отговорност, нито на министъра, нито на другите отговорни длъжностни лица, участници в поредицата от закононарушения тогава", пишат от "Емко".

Защо бездействат премиерът и прокуратурата?

От компанията посочват, че тези "съвпадения и репресии срещу "Емко" не са случайни и е странно бездействието на премиера Борисов, както и на правораздавателните и правоприлагащите органи, които би трябвало да са запознати в детайли с въпросните случаи и за причините за избухването на поредното напрежение".

"Отнемането на резултатите от труда на работниците на "Емко" е престъпление. Още по-тежки са обвиненията, защото това престъпление се извършва от висши държавни служители в условията на извънредно положение, когато колективите не могат да изразят своя протест с обичайните средства. Те не срещат подкрепата на властите и не могат да се защитят", се казва още в съобщението на "Емко".

За това седем дни след края на извънредното положение в страната ще се проведат протести в различни райони. Ако сегашната дата за приключването на карантината 13 май не бъде променена, това означава, че може да се очаква оръжеен протест на 20 май, освен ако дотогава не бъде решен настоящият проблем.

В последните години името на "Емко" и Емилиян Гебрев станаха и световно известни заради направения опит за убийство на оръжейния бизнесмен през 2015 г. Тогава той, синът му и един от тогавашните директори на компанията бяха отровени. След дълго закъснение и след международни разкрития за сходствата на този случай с отравянето на руския двоен агент Скрипал в Англия, прокуратурата се активизира и в началото на тази година отправи обвинения на трима руски граждани. Обвиненията са повдигнати задочно на Сергей Вячеславович Федотов (истинското му име е Денис Сергеев), който е основен заподозрян за участието в отравянето на Сергей Скрипал в Солсбъри през 2018 г. Останалите двама руснаци по случая "Гебрев" са Сергей Викторович Павлов и Георги Горшков, съобщиха от прокуратурата.

Самият бизнесмен твърди, че в отравянето му са замесени и български съучастници. Засега прокуратурата не говори по този въпрос.

mediapool.bg