Кламер БГ - Бизнес новини: Първите 260 млн. лв. от плана за възстановяване са за бизнеса

Първите 260 млн. лв. от плана за възстановяване са за бизнеса

Бизнес

|
Четв, 30 Юни 2022г. 13:49ч.
Първите 260 млн. лв. от плана за възстановяване са за бизнеса

Image by <a href=Yerson Retamal from Pixabay" style="float: right; margint-left: 1.5em;" />

Първите пари за бизнеса от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) ще са за технологична модернизация на малките и средни фирми. До дни ведомството на Даниел Лорер ще обяви правилата за усвояване на 260 млн. лв. за тази цел. Веднага след това ще стартира едноседмично обществено обсъждане, а след него два месеца, в които фирмите ще могат да кандидатстват с проекти, посочи пред Mediapool Калин Маринов, заместник директор на дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" в Министерството на иновациите и растежа. В третото тримесечие на годината ще тръгне и втора програма с подпомагане за над 30 млн. лв., която ще е насочена за ИКТ(Информационни и комуникационни технологии) във фирмите. До края на годината по ПВУ трябва да бъдат обявени и схеми за ВЕИ за фирмите и за енергийна ефективност на сгради в сферата на търговията и производството.

Какво ще подпомага технологичната модернизация?

По схемата "Технологична модернизация на малки и средни предприятия" фирмите ще могат да си закупят нови машини и софтуер за производствата. Любопитен детайл е, че предприятията ще се конкурират на три различни плоскости - микро, малки и средни предприятия.

"Субсидията по проектите за микро предприятия ще е между 50 000 и 200 000 лева. При малките предприятия това подпомагане ще е между 50 000 и 300 000 лева. А при средните предприятия, поне за момента се предвижда тази субсидия да е между 50 000 и 391 000 лева. Вероятно за последната група предприятия това подпомагане ще бъде увеличено на база опита ни за предходни проекти по оперативната програма "Иновации и конкурентоспособност" и на база увеличаващите се цени заради инфлацията", уточни Маринов.

Основното правило е, че грантът ще покрива максимум 50% от разходите по проектите.

Предвижда се по схемата за технологично обновление на фирмите да могат да кандидатстват юридически лица или еднолични търговци с приключили финансови 2019, 2020 и 2021 г., които са заявили подкрепа по приоритетни сектори съгласно Националната стратегия за МСП.

Друг любопитен детайл е, че Министерството на иновациите задължително ще трябва да одобри проектите до края на 2022 г., за да не изпусне усвояването на средствата. Самото изпълнение на проектите ще се реализира през 2023 г. Заложен е и кратък срок за изпълнение на проектите - между 9 и 12 месеца.

Графика: Mediapool

Други 30 млн. лв. са за ИКТ във фирмите

Разчетите предвиждат следващите директни пари за бизнеса по Плана за възстановяване и устойчивост да се обявят между юли и септември. Тогава трябва да се обявят правилата и да стартира схемата "ИКТ решения и киберсигурност" с бюджет от 30.6 млн. лв.

Максималният размер на безвъзмездното финансиране ще е до 30 хил. лева.

Допустими ще са разходи за закупуване на компютри, хардуер – до 40% от помощта. Ще се покриват и разходи за заплати за дигитален маркетинг, за изработването на платформи, уебсайтове, мобилни приложения, уеб-базирани ИКТ услугии др. подобни, както и за купуване на софтуер за оптимизиране на управленски, производствени и логистични процеси, а също и за информационна и кибер сигурност и др.

Очаква се тези средства да са насочени към малките и средни фирми от всички сектори на българската икономика, с изключение на тези, които се финансират чрез програми за селско, горско и рибно стопанство, а също и в добивна промишленост.

Без достъп до тези пари остават секторите на строителство, образование и социална дейност.

В третото тримесечие на годината трябва да стартира и схема "Повишаване на енергийната ефективност на сгради в сферата на търговията, производството и услугите" с общ бюджет от 235 млн. лв. Задължително ще е след изпълнение на мерките сградата да икономисва 30% от първичната енергия. Субсидирането ще е до 50% от стойността на проекта.

ВЕИ за фирмите за собствено потребление

В последното тримесечие на 2022 г. плановете са да стартира и схемата "Инсталиране на системи за ВЕИ в комбинация със съоръжения за локално съхрание".

Реално предприятията ще могат да инсталират ВЕИ системи с максимална мощност до 1 MВ, в комбинация със съоръжения за локално съхранение на произведената енергия с прекъсваем и неравноморен режим на работа.

Програмата е заложена в перото "Интелигентна индустрия" на ПВУ и е с общ бюджет 200 млн.лв. Субсидията ще е до 50% от стойността на проекта.

Допустими за финансиране ще са разходи за изграждане/рехабилитация на инфраструктура, закупване на машини и съоръжения, разходи за труд и за придобиване на технология и софтуер.

mediapool.bg