Кламер БГ - Бизнес новини: Пълна каша с ДДС в спорта: Има даже зимна и лятна ставка

Пълна каша с ДДС в спорта: Има даже зимна и лятна ставка

Бизнес

|
Пон, 26 Окт 2020г. 17:33ч.
Пълна каша с ДДС в спорта: Има даже зимна и лятна ставка

Близо три месеца след като влезе в сила намалената на 9% ставка на ДДС за ползването на спортни съоръжения, Националната агенция за приходите (НАП) излезе с указание как ще прилага закона.

От него става ясно, че не само фитнесите, но и практикуването на организирани спортове като йога, танци, бойни изкуства ще се облага с намалената ставка от 9%. Билетите за посещение на спортни състезания обаче остават със ставка 20%. В по-сложни казуси, като например ползването на аквапаркове или спа центрове, ставката ще зависи от цялостното възприемане на обекта. Ако той е предимно за спорт, ставката ще е 9%, а ако се ползва предимно за развлечение – 20%.

Документът на данъчната агенция от 38 страници е поредното доказателство, че разбъркването на ДДС системата, разпоредено от премиера Бойко Борисов под лобистки натиск през лятото, изключително усложни администрирането на ДДС, увеличи възможността за корупция и несправедливо третиране на близки по вид бизнеси.

Ставката от 9% бе представена като антикризисна мярка и важи от 1 август 2020 г. до 31 декември 2021 г.

Басейнът през лятото с 20%, през зимата - с 9%

По закон намалената ставка важи за "използване на спортни съоръжения". Заради липсата на достатъчно легални дефиниции на понятието в българското законодателство НАП е прибегнала до тълковните речници и до практиката на Съда на Европейския съюз. Въз основа на тях е направено разграничението в данъчното третиране.

За спортни съоръжения, които могат да ползват 9% ДДС, се считат стадиони, басейни, пързалки, колодруми, мотостадиони, игрища, площадки, писти, мотописти, картинг-писти и др., но също така и зали, които са оборудвани с уреди за спортна дейност като фитнеси, физкултурни салони, зали за боулинг, тенис кортове, ски лифтове и писти, голф игрища, ледени пързалки и т. н.

За спортни съоръжения се приемат също полянки, площадки, скални масиви, езера, ако са оборудвани със съответните уреди за спорт.

Според указанието на НАП обаче не са спортни съоръжения тези, чието предназначение има чисто развлекателен характер – например маси за игри с карти, зали за компютърни или видео игри или игрални машини, стаи за приключения (ескейп роум), парти зони без специфично спортно оборудване, увеселителни паркове. Те се облагат с 20%.

Не са спортни съоръжения и съответно с 20% ставка остават също сауни, джакузита, парна баня, солната стая и др., тъй като предназначението им е за отдих, развлечение или възстановяване.

"Услугата по предоставянето на зрители възможността да наблюдават спортните прояви/състезания като публика в залата/на стадиона срещу заплащане не попада в обхвата на намалената данъчна ставка", уточняват от НАП. Това означава, че билетите за мачове и други спортни проява продължават да се облагат с 20%.

Изрично се подчертава, че когато спортна зала се ползва не по предназначение, а например за провеждането на концерт, ставката остава 20%.

Възможни са и по-сложни казуси с два вида ставки. Например плувен басейн с плаж, който през активния сезон се ползва предимно за отдих, се облага с 20% през лятото, а през зимата, ако се ползва главно за спорт – с 9%. За определяне на данъка ще се съди по "гледната точка на средностатистическия потребител", става ясно от указанието на НАП.

Зумбата на открито - с 20%, на закрито - с 9%

Данъчните са разширили прилагането на по-ниската ставка, така че тя да важи не само за ползването на съоръжения за спорт, но и за физическо възпитание. По тази логика с 9% ДДС се облагат групови занимания като йога, бойни изкуства, танци - спортни, латино, бални, народни, ориенталски, класически, модерен балет, аеробика, зумба, канго джъмп, бачата, спининг и други подобни.

Намалената ставка обаче важи само ако заниманието се провежда в спортна зала и под ръководството на треньор/инструктор.

Ползването на инструктор е задължително условие, за да се начислява 9% ДДС при екстремните спортове - рафтинг, скокове с парашут и др.

"Въпреки че се наричат изкуства и представляват освен чисто физически практики, също и системи за умствено и духовно развитие, съчетани и с философски учения, основната цел и акцент на масовото им практикуване са насочени към физическо развитие и физическа активност", става ясно от тълкуването на данъчните.

Съоръжения в моловете като батути, стени за катерене, ледени пързалки и др. ще прилагат 9% ДДС за самата спортна дейност и 20% данък за допълнителните услуги като кетъринг и ползване на аниматор.

Спа услугите и аквапарковете ще се облагат според случая

Третирането на спа услугите пък ще зависи от случая. Ако фитнес център предоставя на клиентите си допълнителна възможност да ползват сауна, джакузи или зона за релакс в пакетна цена, цялата услуга се облага с 9%.

Ако обаче спа център или хотел предоставя възможност за ползване на фитнес или спортни уреди, които са "пренебрежимо малко на брой спрямо площта и услугите, предоставяни от спа центъра и от гледна точка на средностатистическия потребител", ставката е 20%.

Любопитно е също, че ако към ползването на фитнес има например и треньорска услуга, която "сама по себе си може да представлява цел на клиента или, дори и да не е негова цел, делът ѝ в общата комплексна цена е значителен", тя трябва да се третира отделно, като ставката за нея е 20%.

Месечните карти с усложнено облагане

Най-усложнено е третирането на месечните карти за спорт, при които дадено дружество предоставя на клиентите си карта на твърда цена, независимо от броя на ползваните спортни услуги и съоръжения. Тъй като част от дейностите са със ставка 20%, а друга част – с 9%, данъчното им третиране следва да бъде съобразено със "съотношението на данъчните основи на ползваните услуги от клиентите (по фактури от подизпълнителите), като за всяка група от услуги се приложи съответната данъчна ставка".

От компанията, предоставяща картите MultiSport – "Бенефит Системс България", съобщиха, че благодарение на данъчното облекчение са увеличили нетната цена, която заплащат към своите партньори – спортните центрове, но без да вдигат крайната цена за потребителите. Целта е да бъде подкрепен бизнесът със спортни съоръжения и услуги, който претърпя сериозни загуби заради пандемията от Covid-19.

Компанията подкрепя не само спортните обекти, регистрирани по ДДС, а и всички без регистрация. Над 900 обекта, партньори на MultiSport, ще се възползват от по-добрите условия, за да възстановят бизнеса си по-бързо, казаха от "Бенефит Системс".

mediapool.bg