Кламер БГ - Бизнес новини: Путин готов да пренасочи газа от "Северен поток" към Черно море

Путин готов да пренасочи газа от "Северен поток" към Черно море

Бизнес

|
Ср, 12 Окт 2022г. 21:37ч.
Путин готов да пренасочи газа от "Северен поток" към Черно море

Путин готов да пренасочи газа от

Русия е готова да доставя енергоносители на Европа, включително може да пренасочи обеми от загубения транзит на природен газ по "Северен поток" към Турция. Това заяви руският президент Владимир Путин в сряда, изказвайки се на форума "Руска енергийна седмица".

По думите му Руската федерация може да доставя газ и по незасегнатата от авариите тръба на газопроводната система "Северен поток" по дъното на Балтийско море до Германия. Двете тръби на спрения по онова време "Северен поток 1" пострадаха при взривовете в края на септември, както и едната от двете тръби на "Северен поток 2", които бяха запълнени с газ, но не работеха заради отказ на Германия да издаде разрешително за въвеждане в експлоатация. Това не е първото предложение на Русия да започне да доставя по едната тръба на "Северен поток 2" до Европа.

Руският държавен глава заяви, че е възможно ремонтирането на повредените участъци, но това ще има смисъл при тяхната продължителна и икономически обоснована експлоатация. Отделно Русия ще разширява географски доставките си и ще построи газопровод "Силата на Сибир 2" до Китай, а на страните, които въведат таван за цените на петрола, няма да се доставя суровината.

Русия изнася целия обем енергоносители по договорите си, независимо от обвиненията в ненадеждност, декларира още Путин. Относно пускането в експлоатация на единия лъч на "Северен поток 2" той заяви, че "топката е, както се казва, в двора на Евросъюза". "Ние никога никого не сме ограничавали, включително сме готови да доставяме допълнителни обеми в есенно-зимния период", отбеляза руският президент.

По думите му към Черно море може да се пренасочи загубеният обем транзит през "Северен поток". "По този начин ще направим през Турция основните си маршрути за доставката на нашия природен газ, като създадем в Турция най-големия газов хъб в Европа. Ако, разбира се, нашите партньори са заинтересовани от това", допълни Путин.

Малко по-късно заместникът му Александър Новак каза, че се проучва възможността за изграждането на допълнителни тръби на "Турски поток", но уточни, че това все още е само идея. В момента газопроводът "Турски" се състои от две тръби, всяка с мощност от 15.75 млрд. куб. м годишно. Едната доставя само за Турция, а другата за България, Гърция, Северна Македония и транзитно през "Балкански поток" до Сърбия.

Според руския президент целта на терористичната атака срещу "Северните потоци" е подриване на енергийната сигурност на Европа. "Логиката е цинична – да се унищожи, да се блокира източникът на евтина енергия, да се лишат милиони хора, промишлени потребители на газ, на топлинна и електрическа енергия и други ресурси и да се купува на доста по-високи цени", коментира Владимир Путин.

Зад диверсията над "Северните потоци" стои този, който иска окончателно да разкъса връзките между Русия и Евросъюза, да отслаби промишления потенциал на Европа и да прибере пазарите в свои ръце, допълни руският президент.

Той отбеляза още, че саботирането на "Северните потоци" повишава геополитическото значение на останалите газови системи, като назова полския газопровод "Ямал -Европа", и двата газопровода през Украйна, които Русия е построила, а сега се използвали от САЩ да доставят скъпите си енергоресурси.

Цените по дългосрочните доставки на газ в Европа са три-четири пъти по-ниски от тези на спотовите пазари, каза още Путин. Според него механизмът на спотовото ценообразуване при газа в Европа ще доведе до 300 млн. евро загуби на Европа през 20222 г. или около 2% процента от брутния вътрешен продукт на еврозоната.

Ако цените на енергоносителите останат високи, Европа просто ще започне да "печата пари", а цените на тока и газа за европейците ще се увеличат над три пъти, продължи руският държавен глава с апокалиптичната картина.

"Като в Средновековието населението започна да се запасява с дърва за зимата. Русия какво общо има с това. И своите собствени грешки постоянно гледат на кого да припишат, в случая на Русия. Сами са си виновни, искам още веднъж да подчертая", каза Путин.

Той продължи с черните краски и при пазара на петрол, като коментира, че въвеждането на таван за цените на руския нефт ще доведе до дефицит, чиито последици няма да бъдат решени от никакви интервенции или отваряне на нефтени резерви.

Путин потвърди заявлението на вицето си Александър Новак, че Русия няма да доставя петрол за страни, които са въвели таван за цените на руския петрол.

"Тези, които вместо делово партньорство и пазарни механизми, предпочитат мошенически хватки и безпардонен шантаж, а ние сме в тази парадигма, политическа сфера, в която живеем от десетилетия – няма да действаме в своя вреда", заяви той.

Според него няма никакви гаранции, че Западът няма да въведе таван на цените и в други сектори на икономиката и не само спрямо Русия. "Никой такива гаранции не дава, а със своите авантюристични решения някои западни политици разрушават глобалната пазарна икономика и създават заплаха за благополучието на милиарди хора", продължи руският президент.

Коментира и решението на ОПЕК+ за намаляване на добива на петрол с 2 млн. куб. м за денонощие, които според него е насочено изключително към балансирането на световния пазар и устройва както производителите, така и потребителите.

Оцени като агресивно зеленото движение в последните години, което по думите му намалило до минимално за последните 15 години ниво инвестициите в добив на нефт и газ през 2020 и 2021 г. "Това е далеч преди нашата специална операция в Донбас. Тези инвестиции се оказаха два пъти по-ниски спрямо 2014 г. и, заради действията на така наречените политици, бизнесът недовложи 2.5 трилиона долара", заяви Путин.

Според него добивът на петрол в Русия е преодолял спада и се намира на миналогодишното си ниво. "Независимо от санкционния натиск и диверсиите по инфраструктурата, ние не смятаме да отстъпваме своите позиции. Ще продължим да осигуряваме стабилност на енергийната сигурност, развивайки връзките с тези държави, които са заинтересовани от това", завърши Путин.

mediapool.bg