Кламер БГ - Бизнес новини: "Топлофикация София" притисната между искания на кредитор и синдикати

"Топлофикация София" притисната между искания на кредитор и синдикати

Бизнес

|
Ср, 23 Март 2022г. 20:44ч.
"Топлофикация София" притисната между искания на кредитор и синдикати

Служителите на

Задлъжнялата от години със стотици милиони дългове и също толкова отдавна опитваща да се реформира и оздрави финансово "Топлофикация София" е притисната в ъгъла от искания на основния си кредитор и служителите си. Притежаваното от Столичната община дружество в момента е в положение, в което хем иска от "Българския енергиен холдинг" (БЕХ) да му бъдат намалени лихвите по газовите цесии и дължимите пари да бъдат разсрочени до 2035 г., хем БЕХ го натиска за съкращаване на разходите, хем синдикатите искат повишаване на заплатите и смяна на собствеността в полза на БЕХ.

В сряда работещи в столичното парно излязоха на протест пред "Московска" 33 с искане за вдигане на заплатите, инвестиции в топлопреносната мрежа и адекватно управление, което да бъде поето от "Българския енергиен холдинг", който е основният кредитор на топлофикацията.

През последните 10 години дружеството се води умишлено към унищожаване, каза пред журналисти Милена Анева, председател на Националната синдикална федерация на енергетиците в България. Протестиращите настояват БЕХ да поеме управлението на парното, каквото предложение имаше и бившият директор на енергийния холдинг Валентин Николов. Той настояваше БЕХ да придобие акции срещу дълговете за около 800 млн. лв. на топлофикацията, което би превърнало държавната фирма в неин основен, ако не и единствен акционер.

За тлеещото напрежение сред работещите в общинското дружество стана ясно в края на миналата седмица, когато имаше среща между синдикатите и ръководството му. Тогава се разбра, че служителите не са доволни от искане на БЕХ за съкращаване на разходите, включително за персонал на топлофикацията, като условие за предоговаряне на условията по дълговете на общинската фирма към държавната по изкупените от нея дългове към "Булгаргаз".

От БЕХ казаха пред Mediapool, че поставените от холдинга условия са заради поискано от "Топлофикация София" намаляване на приложимия лихвен процент по разсрочения дълг и за удължаване на срока на договора. Общинското дружество иска нов 5-годишен гратисен период за плащания по главницата и пълно изплащане на дълга през 2035 г. Тогава то смята, че ще може да плати накуп и суми, надвишаващи 370 млн. лв., посочиха от холдинга.

Държавната компания смята, че прекомерното разсрочване на дълга и пренасянето му напред във времето ще доведе до това бъдещите поколения да плащат дълга на настоящото.

"Затова, считаме, че Столична община, в качеството си на едноличен собственик на "Топлофикация София", трябва да вземе активна роля в процеса по финансово оздравяване и преструктуриране на дружеството", заявиха от БЕХ за Mediapool. Холдингът твърди, че не знае какви конкретни действия са предприети от общината за това. Според неговото ръководство е необходима цялостна ревизия и функционален анализ на дейността на "Топлофикация София", който да определи областите за реформи, които да позволят дружеството да се самоиздържа и да спре тенденцията за прогресивно нарастване на задълженията ѝ за доставен и потребен природен газ.

От топлофикацията обясниха пред Mediapool, че искат преструктуриране на дълга си към БЕХ заради необходимостта от време за изпълнение на споразумението на Столичната община с Американската агенция за търговия и развитие (USTDA) за модернизацията на дружеството.

"Основният въпрос е именно разсрочването на задълженията за периода на реализиране на инвестиционния проект. Това беше обсъжданата тема в няколко последователни срещи през последните месеци. По време на диалога ръководството на дружеството среща разбиране, като се взимат предвид интересите и на двете страни", заявиха от топлофикацията.

Тя очаква от синдикалните лидери диалогичност и работещи идеи, като очертава особено тежкия енергиен и икономически контекст, в който оперира. Дружеството посочва още, че до края на март 2022 г. ще има недовзет приход от клиентите си за 413 млн. лв. заради безпрецедентно по-високите реални цени на природния газ и на въглеродните емисии спрямо заложените стойности в определените от регулатора от 1 юли 2021 г. тарифи.

В тази сума не влизат получените от държавата компенсации заради скъпия газ. За декември 2021 г. и януари 2022 г. дружеството е получила 81 млн. лв. помощи, а за януари и февруари се очаква сумата да бъде приблизително 60 млн. лв., изчислиха от общинското дружество.

mediapool.bg