Кламер БГ - Бизнес новини: Приватизационната агенция проверява съкращенията в "Благоевград-БТ"

Приватизационната агенция проверява съкращенията в "Благоевград-БТ"

Бизнес

|
Вт, 15 Ян 2019г. 14:02ч.
Приватизационната агенция проверява съкращенията в "Благоевград-БТ"

Приватизационната агенция не е била информирана от "Булгартабак холдинг" за намеренията да бъдат съкратени почти всички работници от цигарената фабрика в Благоевград, заявиха от ведомството. То е изпратило до мажоритарния собственик на тютюневия холдинг – регистрираното в Австрия "БТ Инвест", което реално се притежава от свързани с депутата от ДПС Делян Пеевски офшорки, писмо, с което иска информация за намеренията на бившия лидер в производството и продажбата на цигари у нас.

За съкращенията на работниците, но които са предложени обезщетения според стажа им, се разбра в събота https://www.mediapool.bg/bulgartabak-holding-zatvarya-tsigarenata-si-fabrika-v-blagoevgrad-news288502.html . Тогава синдикатите информираха, че ръководството на дружеството е дало двудневен срок на хората да подадат заявления за доброволно напускане, тъй като предприятието ще се закрива.

В понеделник стана ясно, че над половината работещи в "Благоевград-БТ“ са подписали заявления за доброволно напускане срещу обезщетения от работодателя. Служители на цигарената фабрика казаха пред БНР, че са били притискани да направят това по най-бързия начин, защото иначе можело да бъдат уволнени при по-неблагоприятни условия и да не получат между 4 и 5 брутни заплати компенсация.

"Това, което ни е казано - нямаме поръчка, нямаме работа, спираме. Явно идва краят вече. Ние лично не го очаквахме работниците, защото се работеше много усилено, до Нова година специално беше много силна работата“, каза Любен, работник с 35 годишен стаж в предприятието, пред БНР.

Според неофициалните информации само 15 души ще останат до края на януари, за да изпълнят последната поръчка към контрагенти на "Благоевград БТ", след като изтекли поръчки за Близкия Изток и договорът с "Бритиш-Американ Табако" (БАТ) за производството на бившите марки на "Булгартабак" в България.

Сделката за купуването им от БАТ през април 2017 г. предвиждаше производството им да продължи да се извършва от "Булгартабак" за период от 12 до 24 месеца. По-късно стана ясно, че изработката на цигарените брандове се прехвърля в румънската цигарена фабрика на БАТ в Плоещ https://www.mediapool.bg/bat-shte-proizvezhda-tsigari-na-bulgartabak-v-rumaniya-news266237.html .

Подозренията са, че холдингът на Пеевски, който според приватизационния договор от 2009 г., трябва да запази предмета на дейността си до 2021 г., ще остави символично работници, за да претендира, че не е затворена фабриката. Целта е да не се плаща записаната в договора за продажбата на холдинга неустойка от 100 млн. евро, каквато беше цената на сделката, при предсрочно затваряне на производството. Не е ясно дали Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол има механизъм за санкции ако предприятието претендира, че работи, но реално не произвежда.

Когато през 2016 г. "Булгартабак холдинг" затвори софийската си цигарена фабрика, част от машините бяха прехвърлени в Благоевград и холдинът претендираше, че производството е запазено. Причината е, че приватизационният договор изисква запазване на производството, но не регламентира дали трябва да е на същото място. Година по-късно свързана с Делян Пеевски фирма започна да събаря сградите на цигарената фабрика в София, които бяха разположени на централния булевард "Цар Борис ІІІ". На тяхно място ще изникнат осем сгради, в които ще има жилища, хотел, офиси и търговски площи.

"Предполагам, че фабриката (в Благоевград) ще продължи да симулира някаква дейност до 2021 г.", коментира председателят на Тютюневата федерация към КТ "Подкрепа“ Юли Манойлов пед националното радио. Според него крахът на тютюневия холдинг е бил неизбежен, защото приватизаторите не са познавали бранша и условията на тютюневия пазар в световен мащаб. Затова и не успели да развият дейността, да намерят нови клиенти, да поддържат необходимото производство, което да може да осигури просъществуването на цигарените фабрики, които придобиха. Освен това имали нелоялно отношение към доставчици – "неминуемо беше да се стигне до тук", посочи Манойлов.

От "Булгартабак холдинг" не са обявили нищо официално, а опитите на Mediapool да се свърже с представител на компанията в централния им офис в София удариха на камък. Никой не отговоря на телефоните си. От фабриката в Благоевград препратиха към централата в София.

"Булгартабак“ бе обречен в момента, в който не бе продаден успешно на някой от големите мултинационални цигарени компании4, коментира пред БНР Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.

"Още при покупката – сделката беше повече от странна, очевидно скрити собственици. Изключително непрофесионално поведение по отношение на този изключително тежък сектор. В крайна сметка успяха да продадат, собственикът, за който се смята, че е Делян Пеевски, успя да продаде на същата цена, на която бе приватизирано дружество, продадоха марките. Още тогава горе-долу беше ясен хоризонтът, в който фабриката ще бъде закрита. Хората, които бяха наели да продължат да работят за тях, показаха, че нямат смислени планове за развитието на дружеството“, каза Безлов.

Като индикатор за намеренията на холдинга да закрива фабриката той посочи, че от БТ не са закупили специалните машини за поставяне на кодове за проследяване производството и търговията с всяка кутия цигари, както изисква европейски регламент и трябва да се прилага от май 2019 г.

mediapool.bg