Кламер БГ - Бизнес новини: България се обяви против петролно ембарго срещу Русия (обновена)

България се обяви против петролно ембарго срещу Русия (обновена)

Бизнес

|
Ср, 04 Май 2022г. 23:33ч.
България се обяви против петролно ембарго срещу Русия (обновена)

България се обяви против петролно ембарго срещу Русия (обновена)

Държавите от ЕС не се споразумяха в сряда за въвеждане на забрана за внос на руски петрол, каквато се обсъжда в последните дни.

Постоянните представители на държавите членки на съюза не са успели да постигнат съгласие за налагането на ембарго, тъй като четири страни са се обявили против - България, Унгария, Словакия и Чехия.

Преговорите по този въпрос ще бъдат подновени в четвъртък, 5 май, съобщи "Гардиън", позовавайки се на агенция "Ройтерс".

България е срещу ембаргото

По-рано през деня вицепремиерът Асен Василев обяви позицията на страната. "България ще поиска да бъде временно изключена от петролното ембарго върху Русия по подобие на Унгария и Словакия", съобщи Василев в интервю за "Капитал". Според него страната ни може чисто технологично без руски петрол, но това би оскъпило значително горивата.

"От тази гледна точка, ако ЕК предвижда изключения, ние бихме искали да се възползваме от тези изключения, тъй като това е в най-добрия интерес на българските потребители, българските превозвачи и българския народ като цяло. Ако има твърда европейска позиция "спираме всичко за всички" - е едно. Но ако има изключения, ние ще се възползваме от правото си да ползваме същото изключение", казва Василев.

Против са също Унгария, Словакия и Чехия

Унгария не може да подкрепи предлаганото от ЕС ембарго върху вноса на руски петрол, тъй като това ще разруши енергийната й сигурност, каза министърът на външните работи Петер Сиярто, цитиран от Ройтерс.

"Пакетът санкции на Брюксел ще забрани петролните доставки от Русия за Европа със сравнително кратко предизвестие. В случая на Унгария - до края на годината", посочва Сиярто във видео, публикувано във "Фейсбук". Министърът допълва, че Унгария не може да подкрепи мерките в сегашния им вид. Будапеща може да одобри тези мерки само ако вносът на петрол от Русия по петролопроводи бъде изключен от санкциите, каза Сиярто.

Словакия иска 3-годишен преходен период за постепенно отказване от руския петрол, заяви икономическият министър Рихард Сулик. Страната получава почти всичките си количества вносен петрол от Русия, най-вече по тръбопровода от съветско време "Дружба", и заедно с Унгария настоява за изключение от планираното от ЕС петролно ембарго. Мерките, разработвани от Европейската комисия, предвиждат поетапен отказ от руския петрол в рамките на шест месеца, а от преработени петролни продукти - до края на годината.

"Съгласни сме с тези санкции, но заявяваме, че имаме нужда от преходен период, докато се адаптираме към ситуацията. Това, което се обсъжда днес, е продължителността на преходния период", посочи Сулик. По думите му по-дълъг период ще даде време за осигуряване на алтернативни източници.

Според източник на Ройтерс Унгария и Словакия ще могат да продължат да купуват руски петрол до края на 2023 г. съгласно действащите договори.

Чехия ще подкрепи въвеждането на ембарго, ако й бъде предоставен преходен период от 2-3 години, посочи премиерът Петър Фиала, цитиран от ТАСС. Страната планира през това време да работи по увеличаване на капацитета на петролопроводите, по които ще доставя черно злато от алтернативни източници.

Чехия е сред членките на ЕС, които са най-силно зависими от руския петрол. Според местни медии от Русия идват 99% от количествата, необходими на чешките потребители. Фиала неотдавна заяви, че зависимостта на страната от руската суровина е над 90 процента.

Кулеба: Страните, отказващи налагането на ембарго на руския петрол, подкрепят Русия

Страните от Европейския съюз, които отказват да подкрепят налагането на ембарго върху вноса на руски петрол, ще бъдат съучастници на военни престъпления, каза днес украинският министър на външните работи Дмитро Кулеба, цитиран от Франс прес.

"Ако една страна в Европа продължава да се противопоставя на ембарго върху руския петрол, тогава ще има основателни причини да се каже, че тази страна е съучастник в престъпленията, извършени от Русия на украинска територия", заявява Кулеба на видеозапис, който публикува в Туитър.

"Ако една страна се противопоставя на ембарго върху руския петрол, това означава едно нещо: тази страна е на страната на руснаците и споделя отговорността за всичко, което е направено от руснаците в Украйна", добави той.

"Лукойл Нефтохим" не може да работи без руски петрол

Бургаската петролна рафинерия "Лукойл Нефтохим" ще спре да работи, ако се реализира предложението на Европейската комисия за забрана на вноса на руски петрол и петролни продукти в ЕС, стана ясно от изказване на държавния представител в "Лукойл" Красимир Първанов пред Mediapool.

Първанов коментира, че е възложил да се направи анализ за замяна на сегашните между 50% и 60% количества руски петрол "Urals". В момента остатъкът се осигурява през борси - от Саудитска Арабия Кувейт и други държави. Ще се провери дали може да се увеличат доставките оттам, но Първанов изрично отбелязва, че технологично нефтопреработвателната рафинерия не може да работи без руски петрол и ако спрат напълно руските доставки, тя най-вероятно ще трябва да спре работа. Ако обаче ембаргото е частично, дори при доставка на 10% руско гориво, "Нефтохим" ще може да продължи да работи.

Красимир Първанов припомни, че с осигуряването на суровината за работата на рафинерията се занимава швейцарското дружество "Литаско". "То е това, което се занимава с ценообразуването на суровината, както и на крайните продукти на предприятието", изрично подчерта Първанов.

Той каза още, че за момента доставките продължават ритмично, а рафинерията разполага с известен технологичен резерв от доставен суров петрол.

"Ако "Лукойл" спре да работи, ще търсим алтернативни източници за осигуряване на суровината. При петрола това е много по-лесно в сравнение с газа", заяви пред Mediapool председателят на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев. По думите му бургаската рафинерия в момента доставя около 60-70% от горивото на българския пазар. "Това е голям процент и той логистично трудно ще бъде заместен, като това е възможно да се случи от най-различни източници", подчерта Делчев.

По думите му българските бензиностанции зареждат масово с гориво от "Лукойл" заради по-ниската цена и по-малките разходи за транспорт. Делчев обясни още, че не е наясно до каква степен са запълнени резервоарите на "Лукойл" и колко дълго рафинерията може да продължи да работи при спрени доставки на руски петрол.

mediapool.bg