Кламер БГ - Бизнес новини: При голям интерес към фирмените ВЕИ, ще се търсят още субисдии от ЕК

При голям интерес към фирмените ВЕИ, ще се търсят още субисдии от ЕК

Бизнес

|
Вт, 28 Фев 2023г. 17:06ч.
При голям интерес към фирмените ВЕИ, ще се търсят още субисдии от ЕК

При голям интерес към фирмените ВЕИ, ще се търсят още субисдии от ЕК

Ако има голям интерес на бизнеса към изграждане на собствени възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) за производство на так за лични нужди, служебното правителство ще поиска допълнително средства за финансирането на такива съоръжения по плана на Европейската комисия RePowerEU. Това заяви министърът на иновациите и растежа Александър Пулев, участвайки във вторник в енергийна конференция "Ключови въпроси за енергийния сектор в България", организирана от изданието "Капитал".

Той припомни, че процедурата за заявления от фирми за финансиране на собствени ВЕИ и батерии за съхранение на произведената от тях електроенергия е отворена на 14 февруари и бизнесът има три месеца да кандидатства. Бюджетът на линията е 200 млн. лв. и това е повече от предвидената в първия вариант на плана за възстановяване и устойчивост (който бе озработен от правителството на ГЕРБ).

"Ако има голям интерес, поемаме ангажимента да направим всичко възможно сега, когато се отвори процесът по кандидатстване по допълнителния ресурс по линия на плана REPowerEU да увеличим този лимит, така че средствата да стигнат до всички компании, които са отговорили на критериите и на изискванията по процедурата", заяви Пулев.

За финансиране могат да кандидатстват микро-, малки, средни фирми и дружества с до 3000 служители от почти всички икономически сектори. "Почти всяка една компания в България може да се възползва от тази процедура", каза министърът на иновациите.

От 75 000 лв. до 1 млн. лв. е безвъзмездната финансова помощ, която могат да получат българските компании за изграждане на системите в задължителна комбинация с батерия като технология за съхранение. "До 50% е интензитетът на помощта, а инсталираната мощност не трябва да надхвърля 1 МВ", обясни Пулев.

По думите му Българската банка за развитие подготвя инструмент за мостово финансиране, което да подкрепи фирмите през целия цикъл от одобряването до финансирането до момента, в който се получи безвъзмездната подкрепа от Европа.

Пулев обяви още, че е вече е разработена с помощта на бизнеса водородна пътна карта, която е изпратена за съгласуване в Брюксел. По думите му, тя е ключово изискване като реформа по линия на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), както и за третото плащане по него. "Водородната пътна карта се разработва за бизнеса, за да отворим един сегмент, който е силно перспективен, за да отключим редица инвестиционни възможности", каза той. Амбицията на правителството е тази карта да бъде одобрена до две седмици и от Министерския съвет.

Той припомни и проекта за Водородна долина в България, който е одобрен от ЕК. Комисията е предоставила 8 млн. евро за реализацията на проекта, още толкова ще осигури и Министерството на иновациите чрез новоодобрената програма за научни изследвания. Частно финансиране ще осигури остатъкът до стойността на първоначалната инвестиция от 30 млн. евро в проекта.

Пулев добави, че по линия на ПВУ има заделен ресурс от 140 млн. лв. свързан с разработването на такъв тип пилотни проекти за зелен водород и биогаз.

mediapool.bg