Кламер БГ - Бизнес новини: Президентът наложи вето върху двойната неустойка за бърз кредит

Президентът наложи вето върху двойната неустойка за бърз кредит

Бизнес

|
Ср, 25 Ноем 2020г. 15:00ч.
Президентът наложи вето върху двойната неустойка за бърз кредит

Президентът Румен Радев е наложил вето върху скандалната поправка за налагане на двойна неустойка при неизпълнение на договорни условия за бърз заем, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Държавният глава връща за ново разглеждане текст от промените в Закона за ДДС, с които между първо и второ четене бе вмъкнато предложението на независимия депутат Спас Панчев.

То гласи, че финансовите институции, различни от банки, могат да начисляват "разходи при неизпълнение на задълженията си по договора за кредит" в размер, не по-голям от двукратния размер на главницата. Това на практика е неустойка, която се явява нилихвен разход по заема.

Ако текстът не бъде отменен, излиза, че при изтеглен заем от 500 лв. и неизпълнение на някое от условията в договора – например да се осигури поръчител в рамките на три дни, само след няколко дни задължението на клиента може да нарасне с 1000 лв. и да стане общо 1500 лв. за по-малко от седмица. След това, ако кредитополучателят започне да изпитва затруднения да връща подобна сума, върху нея започва да тече неустойката за просрочие (10% годишно). Това е отделно от редовната лихва по кредита, която по закон може да е максимум 50% на годишна база.

На всичкото отгоре, в гласувания текст бе записано, че въпросните разходи за неизпълнение на задължения по договора не се считат за "прекомерни" по силата на Закона за защита на потребителите или "накърняващи добрите нрави" по Закона за задълженията и договорите. От правна гледна точка това е опит да се дерогират съществуващите законови защити срещу агресивните практики на фирмите за бързи пари да надуват задълженията на клиентите си неограничено, след като беше въведен таван върху лихвата от 50%.

Заради мощния обществен отпор срещу промяната депутатите от ГЕРБ вече направиха опит да се поправят, като по спорна парламентарна процедура внесоха предложение за отмяна на скандалната поправка. То обаче се отнася за текст в закона, който на практика все още не съществува, защото не е обнародван. Затова според юристи най-чистата процедура е отмяна на текста чрез подкрепа на ветото на президента.

Приетият параграф противоречи на основни конституционни положения, смята президентът. Според него изключването на определени договори от приложното поле на Закона за потребителския кредит необосновано ограничава правата на потребителите. "Недопустимо е законодателната власт да поставя преценката на съда за съответствието на един договор със закона и с морала в зависимост от наличието на предзададен икономически критерий: определен таван на разходите по договори за кредит. Правото на защита на гражданите се обезсмисля, ако при определени хипотези съдът е ограничен в преценката дали договорът нарушава определен закон или морала. Положението, предвидено в текста на т.2 от § 93, означава, че такива клаузи от договор няма да бъдат приемани за нищожни и ще пораждат правни последици, ако са в рамките на определен допустим размер разходи по договор за кредит. Такова положение е правно нетърпимо", пише държавният глава в мотивите за ветото си.

mediapool.bg