Кламер БГ - Бизнес новини: Потаен конкурс оставя начело на "Булгартрансгаз" шефа му и съпруга на пиарката на Борисов

Потаен конкурс оставя начело на "Булгартрансгаз" шефа му и съпруга на пиарката на Борисов

Бизнес

|
Пон, 26 Апр 2021г. 17:25ч.
Потаен конкурс оставя начело на "Булгартрансгаз" шефа му и съпруга на пиарката на Борисов

Обявен без излишен шум конкурс за избор на трима държавни представители в управата на държавния газов оператор "Булгартрансгаз", оставя начело досегашния му директор Владимир Малинов и още един от членовете на борда – съпругът на пиарката на премиера Бойко Борисов Севделина Арнаудова – Делян Димитров. Димитров влезе в полезрението на медиите покрай това, че той и съпругата му се сдобиха с луксозна къща за 1 млн. лв.

В управата влиза един нов член – Дарина Колева, която заменя отстранената още в края на януари 2021 г. Таня Захариева. Досега Колева се е занимавала с обществените поръчки по важни проекти на оператора – включително изграждането на газопровода "Турски поток" на българска територия, подложен на тежки критики от опозицията, че вложените в него 3 млрд. лв. обслужват основно интересите на руската "Газпром".

Надзорният съвет на дружеството обявява конкурса за избор на нов управителен съвет на 12 април – почти седмица след парламентарните избори, които показаха, че ГЕРБ няма как да се задържи във властта. Надзорът на "Булгартрансгаз" също е нов и съставът му е в процес на вписване в Търговския регистър. От стария двучленен състав остава Кирил Георгиев, който вече се води независим избор на Агенцията за публичните предприятия и контрол. Колегата му Владимир Митрушев си тръгва, а новите четирима в надзора са Делян Койнов, също независим, и Снежана Йовкова-Маркова, Стефан Илиев и Николай Стефанов, които са държавни представители.

Трима от четирима

Кандидатите да управляват "Булгартрансгаз" са имали 10 календарни дни да подадат документите си за участие в конкурса, който се провежда на два етапа – вторият е защита на концепция за развитието на газовия оператор. Желаещи да влязат в съвета са били Малинов, Димитров, Колева и Ромен Кишкин. Последният обаче е отстранен от конкурса, тъй като не отговаря на изискването да има висше образование, образователно-квалификационна степен "магистър" в една от следните професионални области: Социални, стопански и правни науки, технически и хуманитарни науки, с направление икономика, финанси, счетоводство и контрол, право, енергетика, строителство, инженерство и други.

Така до защитата на концепция са допуснати точно трима кандидати, колкото са и обявените места в борда. Това практически ги прави сигурни негови членове, а събеседването с тях и десетдневният срок за оценка как са се представили на устното интервю изглеждат формални.

От Агенцията за публичните предприятия и контрол (АППК) нямат обявен конкурс за независимите двама членове на управата на БТГ, каквото е новото изискване за формирането на съветите в държавните предприятия.

Проекти за милиони чакат реализация

След реализацията на "Турски поток" у нас, газовият оператор има обявена поръчка за газовата връзка със Сърбия, за чиито над 60 км българско трасе са предвидени 144 млн. лв. Отделно "Булгартрансгаз" разчита ЕК да му одобри проект за близо половин милиард лева по Плана за възстановяване, предвиждащ изграждане на газопроводи, които ще могат да пренасят освен синьо гориво и биогаз и водород като заместващо гориво за държавната ТЕЦ "Марица Изток 2", "КонтурГлобал Марица Изток 3", "Ей и Ес Гълъбово" и "ТЕЦ Бобов дол". Дружеството е в процес на рехабилитация на вътрешни газопроводи и изграждане на нови, част от които също са финансирани с европейски безвъзмездни средства.

С потайния конкурс в "Булгартрансгаз" реално продължават опитите за бетониране на хора на отиващото си управление на ГЕРБ в държавната енергетика за пет години напред, независимо от наложения от парламента миналата седмица мораториум върху всички сделки и назначения на правителството в оставка. ГЕРБ оспорва въведения мораториум в Конституционния съд, който в понеделник образува дело по казуса.

Докато управата на БЕХ чака изправяне на грешка

Реално,3 на управата на "Българския енергиен холдинг" (БЕХ), след като Софийският градски съд се произнесе в полза на бившия зам.-министър на транспорта София Касидова, която е била класирана на второ място в конкурса на АППК и би трябвало да влезе в борда. Вместо нея обаче за вписване е предложен бившият пиар на холдинга Александър Църноречки, който не е участвал в конкурса. Съдът решава без право на обжалване Касидова да бъде вписана като член на управата на БЕХ вместо Църноречки. В Търговския регистър обаче не е видно да са предприети действия в тази посока.

Така за момента съдебното решение блокира назначението и на шефа на енергийната комисия в предишния парламент Валентин Николов, който е избран за изпълнителен директор на БЕХ. Председател на съвета трябва да е Диян Димитров, който вече е освободен от борда на ТЕЦ "Марица Изток 2", за да заеме новата си длъжност. За член е избран и Иван Андреев, който бе шеф на АЕЦ "Козлодуй" от 2016 до ноември 2018 г., а о след това влезе в борда на Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци". Третият държавен член в ръководството на БЕХ е Стелиан Коев, който бе финансов директор на "Мини Марица Изток".

Вписани назначения в АЕЦ

Назначенията в АЕЦ "Козлодуй" обаче вече са вписани, сочи справка в Търговския регистър. Така начело остава Наско Михов. Председател на борда на ядрената централа става 30-годишната Ива Едуард Николова в качеството си на независим представител. Тя е била съдружник в адвокатското дружество "Димитров и партньори". Другият избран от АППК член на борда е Илия Илиев. Останалите двама държавни членове са досегашният зам.-шеф на ядрената централа Александър Николов и бившият евродепутат от ГЕРБ Владимир Уручев, който вече е работил там като съветник на Валентин Николов, докато той беше неин шеф

Внесен за вписване в Търговския регистър е и бордът на държавната ТЕЦ "Марица Изток 2". Живко Динчев остава неин директор. За председател на управителния съвет е предложен независимият член Бончо Бонев. Отаналите трима са също независимият Милан Миланов и държавните представители Руслан Германов и Боян Боев, който бе председател на енергийния регулатор по време на кабинета на Пламен Орещарски.

За останалите държавни енергийни дружества – НЕК, Мини "Марица Изток", "Електроенергийния системен оператор" и газовия доставчик "Булгаргаз", все още няма внесени вписвания. Държавните представители в газовото дружество са ясни отдавна, но вероятно няма решение за независимите членове.

АППК по-потайна и от енергийното министерство

Всички конкурси за енергийните дружества се провеждат в режим на полусекретност. Министерството на енергетиката и БЕХ все пак публикуват резултати от етапите на процедурите, макар и без да е ясно какви са концепциите на новите управници на дружествата за тяхното развитие. АППК обаче не публикува абсолютно никаква информация за участници и резултати и решенията им стават видни едва от заявленията за вписването в Търговския регистър.

mediapool.bg