Кламер БГ - Бизнес новини: Поредно поглъщане на конкурент от БТК накара КЗК да се замисли

Поредно поглъщане на конкурент от БТК накара КЗК да се замисли

Бизнес

|
Пет, 14 Окт 2022г. 10:26ч.
Поредно поглъщане на конкурент от БТК накара КЗК да се замисли

Поредно поглъщане на конкурент от БТК накара КЗК да се замисли

Чак петото поглъщане на регионален конкурент от страна на БТК накара Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да се замисли дали пък телекомът не увеличава прекалено много влиянието си на пазара на разпространение на телевизия и интернет и не се задава възможност да злоупотребява с господстващо положение. Антимонополният орган, който миналата година не видя проблем в придобиването на четири кабелни и интернет оператори от БТК, сега е решил да направи задълбочено проучване на сделката за "Телнет" ООД. Установил е, че с новата придобивка телекомът, който и в момента е водещ на пазара, ще доближи дял от 50 процента при платената телевизия, ще държи близо 70 на сто от доставките на фиксиран интернет, при резервирания капацитет на едро делът на телекома ще стигне 30 процента, а при пакетните услуги – 80%.

Освен това КЗК е установила, че след сливането на БТК, оперираща под марката "Виваком", с четирите оператора през миналата година, цените за техните потребители са се увеличили с 1 лев на месец.

Миналата година комисията не видя проблем при купуването на русенския доставчик на интернет и телевизия в Североизточна България "Нетуоркс-България", много добре развития софийски оператор Net1, също софийската ComNet и пловдивската N3. През декември БТК обяви, че е сключила споразумение за придобиване на пълен контрол и над великотърновския регионален оператор "Телнет", който има присъствие в над 110 населени места в областите Велико Търново, Русе и Габрово. Целта отново са клиентите на доставчика, както и при предходните сделки.

Анализирайки ефектите от исканата одобрение сделка на вертикално и хоризонтално свързаните пазари, обаче КЗК стига до извода, че тя ще доведе до осезаемо засилване на пазарното влияние на БТК на национално и особено на регионално ниво в областите Велико Търново, Габрово и Русе.

Против сделката са се обявили и конкурентите на национално ниво на БТК – А1 и "Йетел", и операторите, работещи на регионалния пазар на "Телнет".

Какъв е броят на клиентите на търновския оператор не се знае. Дружеството притежава и фирмите "Телнет Секюрити" и "С.Т.В.", които обяче в момента нямат активна дейност. Съдружници в "Телнет" и представляващи дружеството са Венцислав Стоев и Димитър Велев, които държат съответно 33.51 и 33.33 процента, както и Венцислав Петров и Тодор Нешев, притежаващи по 16.58 на сто.

"А1 България" е против сделката, защото основен доставчик на телевизионни права, какъвто е медийната "Нова Броудкастинг Груп" е свързана с БТК през общия собственик "Юнайтед Груп". Доколкото разходът за създаване на тв съдържание е не малка част от себестойността на предлаганата от операторите тв услуга, БТК/Виваком ще получи конкурентно предимство на пазара на дребно на платена телевизия спрямо трети страни. Това може да доведе до изкривяване на пазарните принципи при договаряне на телевизионно съдържание като цяло.

Подобни нападки всъщност неведнъж са отправяни от малки кабелни оператори към "Нова телевизия", която е продукт на "Нова Броудкастинг Груп".

Увеличаването на пазарния дял на БТК на пазара на предоставяне на платена телевизия на дребно, в комбинация с медийното влияние на една от най-гледаните телевизии в страната, е възможно да увреди конкуренцията в страната чрез предоставяне на повече медийно време на БТК за отразяване на теми, които са в дневният ред на оператора. Това може да окаже влияние върху поведението на потребителите и върху решението им за сключване на договор за определена електронно съобщителна услуга, посочват още от А1 до КЗК.

В отговор на това притеснение от БТК заявяват, че плащат на "Нова Броудкастинг Груп" за предаването на нейните тв канали равнопоставено спрямо всички останали сателитни, кабелни и IPTV оператори. Купувачът твърди, че сделката с "Телнет" не може да доведе до "предоставяне на повече медийно време на БТК", доколкото придобивеното предприятие не създава телевизионни или радио програми, в които БТК евентуално да получи повече медийно време в резултат от концентрацията.

От "Йетел" обръщат на КЗК внимание върху това, че според анализ на Комисията за регулиране на съобщенията "Телнет" е четвъртото по големина предприятие, което обслужва най-много населени места в качеството му на единствен доставчик, непосредствено след водещите на пазара на дребно БТК, А1 и Булсатком. Търновското дружество е и на 24 място в топ 40 доставчици на фиксиран и мобилен интернет на национално ниво към края на 2020 г. и придобиването му от БКТ ще доведе до задълбочаване на ограничението за конкуренцията,

Против сделката са и местните оператори, преки конкуренти на "Телнет", става ясно от решението на КЗК за извършването на задълбочено проучване на ефектите от исканата от БКТ сделка.

Антитръстовата комисия е разгледала и специфичните пазари на пасивната инфраструктура на БТК както и на резервиран капацитет, където също се оказва, че телекомът е с най-големи дялове.

Като довод за по-сериозното проучване на сделката КЗК посочват това, че на регионално ниво в областите Ловеч, Монтана, Разград, Шумен, Русе, Силистра, Търговище, Варна, Добрич, Велико Търново, Плевен, София-град и Пловдив "Виваком" ще придобие сериозен контрол над разпространението на радио и тв програми.

При концентрация с "Телнет", което по брой клиенти е на 15 място в наситения с множество подобни оператори национален пазар, биха се засилили пазарните позиции на БТК, тъй като не се очаква голяма част от абонатите на придобиваното предприятие да сменят доставчика си на електронни съобщителни услуги, аргументират се още от КЗК за необходимостта от задълбочено проучване на сделката.

mediapool.bg