Кламер БГ - Бизнес новини: Поправителен: Без две нива за помощ на тока за бизнеса. Той обеща да свали цените

Поправителен: Без две нива за помощ на тока за бизнеса. Той обеща да свали цените

Бизнес

|
Ср, 30 Ноем 2022г. 17:20ч.
Поправителен: Без две нива за помощ на тока за бизнеса. Той обеща да свали цените

Поправителен: Без две нива за помощ на тока за бизнеса. Той обеща да свали цените

Отпадане на приетите от парламента в началото на ноември две нива на подпомагане за небитовите потребители на електроенергия, приеха на заседанието си в сряда народните представители от комисията за енергетика. Така компенсациите на предприятия, малки фирми, болници, детски и училищни заведения ще са в размера на разликата между базова цена от 200 лв./МВтч и средната за съответния месец цена на българската борса за ток в сегмента "ден напред". Това ще важи до края на 2023 г.

По предложение на депутата от БСП Драгомир Стойнев отпадна внесената от представителя на "Демократична България" Владислав Панев редакция 200 лв./МВтч да е таванът, над който да се плаща компенсацията за скъпия ток за потребители, които прилагат енергоефективни мерки или ползват ток от собствени възобновяеми енергийни източници. 250 лв./МВтч бе определен таван за останалите, което означаваше, че повече пари ще се дават на небитови клиенти, които спестяват електроенергия, а по-малко – на останалите. След предупреждение от Министерството на енергетиката, че така приетите нива изискват нотификация от Брюксел, тъй като диференциацията и по-високите помощи за едните означават държавна помощ, което ще забави изплащането на подпомагането, се стигна до новата редакция, която предстои да се гласува в пленарна зала.

Стойнев защити предложението си, като посочи, че е неоправдано забавяне на помощта.

Венко Сабрутев от "Продължаваме промяната" предупреди, че предстои комисията да гласува "нещо, което може да стигне до 15 млрд. лв." и според него Фондът "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС), който изплаща компенсациите, може да не издържи и да не бъдат осигурени в него достатъчно средства.

Владислав Панев също отбеляза, че 200 лв./МВтч, над който да се поема разликата до борсовата цена, е непосилен праг. "Съгласен съм, че трябва да има общ таван, но той не трябва да е 200 лв., защото ще нанесе сериозна вреда. Говорим за 1 млрд. лв. годишно разлика при положение, че е 250 лв. (каквото бе първоначалното предложение на ГЕРБ, но след искане на Стойнев бе намалено). Те може да се използват за по-добри неща от това да се изливат в компании с огромни печалби", заяви Панев.

Той даде пример с това, как "Лукойл" ще спести над 20 млн. лв. от намаляването на прага, а генерира огромни печалби. Според него бизнесът вече се е нагодил към цена на тока от 200 лв./МВтч и трябва да има стимул за инвестиции в енергийна ефективност и собствени ВЕИ. Панев смята, че досегашните мерки за помощ при цени над 250 лв./МВтч правят бизнеса достатъчно конкурентен и това личи от ръста на износа, който бележат българските фирми.

Думите му предизвикаха гневната реакция на председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев, според когото "не е коректно да се говори за помощи на калпак, защото това са пари, изработени от предприятията, които сбърканият дизайн на електроенергийния пазар в Европа иззема от тях".

"Това е нормализиране на цената, която след компенсации остава пак над цените в ЕС. Какво толкова ви дразни, че предприятията са на печалба? Ако нямат такава, как ще плащат заплати, осигуровки и данъци. Парите във ФСЕС дори ще останат, ако не е тази алчност в енергетиката. Преди кризите цените бяха 80-120 лв./МВтч. При 200 лв. ще има връщане на цените и удържане на инфлацията. Това можем да поемем като ангажимент", заяви Велев.

"Ако не приемете тия 200 лв., тогава ще видите инфлация, каквато имаше през 1990-те", закани се и Добри Митрев, председател на Българската стопанска камара. Според него компаниите вече регистрират намаления риск от цените на тока заради помощите и данните показват спад на инфлацията заради намерението за 200 лв. "Искате пак ли да се върне галопиращата инфлация?", попита той.

Представителят на "Български възход" Георги Самандов коментира, че предложението за твърд таван на цените, над който да се плаща помощта, е рисковано при прекалено голямо тяхно повишение и предложи тя да е 60/40 според борсовите индекси. Предложи "да се преразгледа цялостно решение, защото когато една цена е гарантирана, никой не мисли за последиците".

Владислав Панев предложи да се отхвърли предложението на Драгомир Стойнев и депутатите от енергийната парламентарна комисия заедно да помислят за нови решения, но в крайна сметка с 15 гласа "за", един против, двама въздържали се и един негласувал (Венко Сабрутев) решението за плащане над 200 лв./МВтч на калпак бе прието. То трябва да бъде гласувано и в пленарна зала, за да влезе в сила.

mediapool.bg