Кламер БГ - Бизнес новини: Поне десет нови проекта и промяна на 1/2 от сегашните в плана за възстановяване

Поне десет нови проекта и промяна на 1/2 от сегашните в плана за възстановяване

Бизнес

|
Вт, 15 Юни 2021г. 17:42ч.
Поне десет нови проекта и промяна на 1/2 от сегашните в плана за възстановяване

Поне десет нови проекта и промяна на 1/2 от сегашните в плана за възстановяване

Промяната на плана за възстановяване, с който ще се кандидатства за безвъзмездни 12 млрд. лв. от ЕК, предвижда реформи, включване на нови проекти и промяна и доработване на половината от вече включените предложения от правителството на ГЕРБ. Плановете са окончателният вариант да бъде внесен за одобрение на Брюксел до края на мандата на служебното правителство, а първите 13 процента от сумата – около 1.6 млрд. лв., да дойдат до края на годината. Това коментира вицепремиерът по еврофондовете Атанас Пеканов при отчета във вторник на свършеното на кабинета на Стефан Янев за първия месец от назначението му.

Срокът за внасяне на плановете за възстановяване и устойчивост изтече в края на април, като преди дни от Еврокомисията съобщиха, че само България и още три държави – Малта, Нидерландия и Естония, не са подали още проектите си. Според графика на ЕК комисията има два месеца да се произнесе по документите и да ги предаде за одобрение от Съвета на ЕС, който пък има срок от един месец за това. Още два месеца е срокът за превеждането на първите 13 на сто от общата сума, за да може икономиките да получат свежи пари за проектите. Това означава, че най-късно през септември подалите до края на април плановете си ще получат тези пари. Същите срокове за одобрение и отпускане на парите важат и за внеслите по-късно документи. След това два пъти годишно държавите ще могат да предявяват искания за плащане по проектите, но преводите ще стават само при изпълнение на заложени междинни цели.

Средствата по Плана за възстановяване и устойчивост не са застрашени, заяви Пеканов.

“Отчитаме липса на прозрачен и задълбочен обществен диалог в последната година по темата как функционира Механизмът и каква е ролята на държавата, което позволява да се разпространяват различни заблуди", коментира Пеканов.

Въпросът не е дали парите ще дойдат през август или октомври, а къде ще отидат

"Скоро след като планът бъде внесен, надявам се в рамките на нашия служебен кабинет, определените средства ще се влеят в българската икономика и големият въпрос не е дали ще дойдат през август или октомври, а в какво ще ги инвестираме и как това ще направи страната ни по-сигурна и просперираща", посочи вицеприемиерът.

Според него не трябва да се прави компромис с качеството на такъв важен за страната ни финансов ресурс. Той обясни, че забавянето на внасянето на документа се дължи на два фактора - "политическото решение на предишното правителство да не предава плана, а дори да ни остави техническа работа по него, както и нашето желание той да бъде по-добър и амбициозен.

След множество критики за липса на иновативност на плана, просто усвояване на средствата, захранване на лобита, както и за това, че не е широко консултиран с браншови и неправителствени организации, правителството на ГЕРБ преработи на два пъти документа. Малко преди да си отиде от власт кабинетът на Бойко Борисов каза, че го оставя на следващите

Пеканов коментира, че завещаният им план не е бил достатъчно добър, което е мотивирало служебното правителство още при встъпването в длъжност да рестартира работата на работната група и да отворят за набиране на нови проектни предложения.

Интензивни срещи и над 30 нови идеи

В рамките на изминалия месец са били проведени над 45 срещи с представители на институциите, на Европейската комисия, с комисаря Йоханес Хан, посланици, представители на международните институции у нас, представители на гражданското общество, на тристранката, работодатели и синдикати, Икономическия и социален съвет, каза Пеканов.

Вече са получени над 30 нови проекта, повечето от които са добри, но за съжаление не всички отговарят на строгите критерии на Европейската комисия, обясни той. От предложенията вече се разглеждат десет, които отговарят на целите и съвпадат с обществените интереси.

Отделно е взето решение да се доработят и около 50% от заварените проекти и да се впишат нови значими проекти и реформи. Подобрения се предвиждат по програмата за икономическа трансформация, програмата за енергийна ефективност.

Повече пари за слънчеви покриви

"Увеличаваме някои програми, които смятаме, че са целесъобразни, и досега не са намерили достатъчно място - например програмата за финансиране на енергия в еднофамилни и многофамилни сгради чрез слънчева и фотоволтаични системи", даде пример той.

Добавяме и някои реформи - например много важната реформа в социалната сфера, която ЕК изисква от нас от години. Друга реформа цели стимулиране и помощ на стартъп сцената, която може да бъде двигател на българската икономика, отбеляза той.

Търсят се варианти и за включване в плана на система за оказване на бърза помощ по въздуха, за да не бъдем последната страна в Европа без такава и пациентите да получават съвременна и квалифицирана спешна медицинска помощ в рамките на т. нар. златен час с последващо транспортиране на пациенти и пострадали при необходимост, от и до всяка географска точка на страната.

Важен приоритет в сферата на образованието е надграждането на проекта за STEM кабинети в национален STEM център. В него ще могат да се обучават учители, научни олимпийски отбори.

Хай тек центрове за диагностика и лечение на инсулт

В сферата на здравеопазването се надгражда проектът за национална система за диагностика и лечение на инсулт в България. Тя ще надгради текущото проектно предложение, което има за цел изграждане на първия в България център за обучение по интервенционална неврорентгенология, както и създаването на национална мрежа от високотехнологични центрове за диагностика и лечение на неврологични и съдови заболявания като мозъчен инсулт (строук центрове), но вече с национално покритие.

"Целта на промените е да залегнат някои наши ключови приоритети, да адресираме отворените критики на Комисията и да инициираме дълго отлагани генерални промени. В тях влизат: залагане на повече механизми за контрол на средствата, осигуряване на доброто изпълнение чрез помощ от страна на ЕК за използване на добрите практики от други страни, и не на последно място - повече ресурси да бъдат разпределени в регионите извън столицата", обясни той.

"Тече усилена подготовка и по споразумението за партньорство, т.е. оперативните програми. Някои от тях са подадени от нашите предшественици, други бяха подадени в последните седмици. Изчакваме коментарите от ЕК", каза Пеканов.

Може да има различни визии и разгорещен спор как да се движи страната ни, но за мен едно от важните неща, които ми се случиха, беше една случайна среща с младо семейство на улицата, които ми казаха, че имат надежда, че страната ни може да се развива по-добре, посочи вицепремиерът. Нашата работа в рамките на служебния кабинет е именно тази надежда да продължи, допълни той.

mediapool.bg