Кламер БГ - Бизнес новини: Помощ от Радев и Гешев срещу АЕЦ "Белене" ще искат експерти

Помощ от Радев и Гешев срещу АЕЦ "Белене" ще искат експерти

Бизнес

|
Пет, 10 Ян 2020г. 18:12ч.
Помощ от Радев и Гешев срещу АЕЦ "Белене" ще искат експерти

Президентът Румен Радев да свика обществено обсъждане на обективната истина за проекта за АЕЦ "Белене", а главният прокурор Иван Гешев да го разследва - този път докрай, защото е корупционен, ще настояват именити енергийни експерти.

В петък в медийното пространство се завъртя информация, че те са изпратили обръщение до Радев, с копие до премиера Бойко Борисов, председателя на парламента Цвета Караянчева и главния прокурор Иван Гешев, с което предупреждават за рисковете от ядрения проект, който според тях е политически, ненужен и невъзможен. Като негови автори са цитирани Георги Касчиев, бивш шеф на ядрения регулатор, Иван Хиновски и Георги Миков, оглавявали в различни периоди НЕК, икономистът Красен Станчев от Института за пазарна икономика, бившите шефове на парламентарната енергийна комисия от 1990-те години Пламен Денчев и Кирил Ерменков, ексминистърът на енергетиката Георги Стоилов,зам.-председателят на някогашния Комитет по енергетика Станчо Андреев, както и проф. Пламен Цветанов от

Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика при БАН и проф. Христо Василев от Техническия университет в София.

От прессекретариата на Президентството обаче заявиха пред Mediapool, че подобно писмо до държавния глава не е било заведено в деловодството. Част от цитираните експерти коментираха, че наистина имат инициатива за такова обръщение към Румен Радев, но съдържанието му все още се обсъжда и изтеклият текст е само един от разглежданите варианти на писмото. Иван Хиновски обаче каза, че написаното в него отразява мнението на специалистите, макар че част от тях искат на вниманието на президента да се адресират и други проблеми в енергетиката.

Преди да е станало късно

В изтеклия незнайно как текст, цитиран от сайта Дневник.бг, се посочва, че експертите търсят намесата на президента Радев за спирането на АЕЦ "Белене" преди да е станало късно.

В средата на декември стана ясно, че в процедурата за търсенето на стратегически инвеститор в ядрения проект остават пет компании, от които ще се чака до края на май да подадат обвързващи оферти с цена и срокове за дострояването на атомната централа, както и източници за финансирането на проекта. Това са руската "Ростаом", Китайската държавна ядрена корпорация, Корейската Хидро и ядрена корпорация, както и американската "Дженерал Електирк" и френската "Фраматом"

като доставчици на оборудване, за което те ще осигурят средства.

Според цитираната чернова на писмото, АЕЦ "Белене" е "не само рекордно корупционен за новата история на България, но е и излишен за енергийната система на страната след 2030 година". Експертите като

цяло са притеснени, че се готви същата организация на проекта както преди десет години, когато немската компания "Ер Ве Е" (RWE) се отказа от придобиването на 49 процента от АЕЦ "Белене". Посочените в писмото експерти смятат, че това е станало заради "непрозрачно изразходване на средствата по проекта, лошо управление, недостатъчни финансови ресурси и опит на НЕК".

"Понастоящем се готви същата организация на проекта, като се използва същата "източена" държавна компания, която няма нито лицензи, нито разрешения за ядрени дейности, същите менажери и консултанти на НЕК, както при проваления втори опит. Няма информация от министерство на енергетиката за намерения да организира търгове за отговорните поетапни дейности, което е задължение на държавната администрация по Закона за обществените поръчки (ЗОП), отбелязва се в текста.

Предпоставка за нова икономическа катастрофа

В него се казва още, че "за болшинството енергийни и ядрени специалисти, които не случайно не се допускат до форумите, организациите и медиите, АЕЦ "Белене" е не само излишен, но и невъзможен за реализация проект поради редица несъответствия със съвременните стандарти на ЕС за ядрената безопасност, за сигурност на електроенергийната система и много други нарушения на българското законодателство". Посочените експерти изтъкват "високия икономически риск от този проект, за който сме убедени,че ще се превърне в икономическа катастрофа за страната".

Според тях се пренебрегват изводите на парламентарното разследване от 2012 г. на злоупотребите по ядрения проект. Те укоряват прокуратурата, че не е завършила разследването на договорите за вече доставеното оборудване.

"Това, че впоследствие сме придобили едно оборудване, което е по-малко от 10% от бъдещия бюджет на проекта, не е основание да харчим останалите 90% при абсолютно неясни пазарни условия и смазващо конкурентната роля на новите електроенергийни технологии към годината на предполагаемия пуск на 1-ви блок", пише в станалата публична чернова на писмото.

Решения под външен натиск и със сляпа политическа подкрепа

В нея се посочва още, че третият опит за строеж на АЕЦ "Белене" става под външен натиск и със сляпата подкрепа на политици, в условията на сериозен дефицит на информация. Освен това ядреният проект не съответства на европейските планове в областта на климата, не е съпоставен със себестойността на бъдещите възобновяеми енергийни източници или на газифицираните ТЕЦ в комплекса "Марица изток", или на неусвоения хидроенергиен потенциал или на малките модулни ядрени реактори и т.н., твърдят експертите. Те се възмущават, че докладът на БАН за целесъобразността на АЕЦ "Белене" не е публикуван изцяло, а в осакатен вид. Дори и така обаче в анализа се прокрадвали обективни заключения за рискове от този проект, според тях.

Експертите смятат, че довършването на АЕЦ "Белене" може да причини нова национална икономическа катастрофа. Сред причините те посочват, че към нерегулируемата мощност на АЕЦ "Козлодуй" от 2000 МВ ще се прибавят още стари реактори, които не могат да следват промените в електропотреблението.

Нерегулируеми мощности

Според тях възобновяемите източници ще станат преобладаващи, но тяхната работа е насечена и прибавени към реакторите ще трябват още регулиращи мощности. "Това е антиикономически феномен, защото е причина за неимоверното удвояване на необходимите инвестиции, респективно на неприемливото нарастване на цените на електроенергията. Такава икономическа неизгодност на нерегулируемите ядрени хилядници не може да съществува в условията на един общоевропейски либерализиран пазар. Освен ядрената безопасност, икономическата неефективност е основна причина да не се строят ядрени станции в Западна Европа, а съществуващите постепенно да се погребват.", пише в незавършеното становище.

Експертите предупреждават, че в проекта за АЕЦ "Белене" не се отчита спадът на потреблението на ток заради изискванията на ЕС за повишаване на енергийната ефективност, което ще доведе до това част от сегашните производствени мощности да се окажат излишни.

Проектът – на пауза

Те призовават "до изясняване на ограничителните условия и сроковете за работа на ТЕЦ-овете на местни въглища и на АЕЦ "Козлодуй", правителството да не променя решението си за спиране на проекта за АЕЦ "Белене". Според тях трябва да се направи оценка на възможностите за използуване на доставеното оборудване за АЕЦ "Белене" за изграждане на VІІ блок в АЕЦ "Козлодуй" с регулируема мощност.

Според други ядрени експерти обаче е невъзможно доставеното вече оборудване за АЕЦ "Белене" да се използва за нов блок в АЕЦ "Козлодуй", защото е проектирано за друга площадка. Трети пък смятат, че със съдействието на проектанта "Росатом" и одобрението на Агенцията за ядрено регулиране оборудването може да се пригоди за площадката на АЕЦ "Козлодуй".

Писмото завършва с призив към президента да организира открита дискусия за АЕЦ "Белене" с участие на широк кръг технически и икономически специалисти, на която да бъдат представени всички гледни точки, придружени от писмени становища.

От прессекретариата на президента казаха пред Mediapool, че не може да се вземе отношение по текст, който не е получен. В предишни изявления за АЕЦ "Белене" президентът е давал да се разбере, че го подкрепя. Миналия юни, в интервю за руската агенция ТАСС, той каза, че АЕЦ "Белене" е неизбежна.

mediapool.bg