Кламер БГ - Бизнес новини: Планират се ограничения за телеком доставчиците у нас

Планират се ограничения за телеком доставчиците у нас

Бизнес

|
Ср, 29 Май 2019г. 16:58ч.
Планират се ограничения за телеком доставчиците у нас

Министерството на транспорта и информационните технологии работи върху създаването на методология и правила за оценка на риска от допускането на доставчици на телекомуникационно оборудване до българския пазар. Това се случва в контекста на въведените от САЩ санкции срещу китайския производител на мобилни устройства и мрежово оборудване "Хуауей", които ограничават достъпа на компанията до американски технологии и интелектуална собственост.

Когато бъде готова методологията, заложените в нея критерии, на които трябва да отговорят бъдещите доставчици на телеком оборудване у нас, ще станат част от правилата за провеждане на обществени поръчки за такива съоръжения. Ако кандидатите не отговарят на предварително поставените условия, няма да бъдат допускани до търгове за изграждане или подновяване на мобилната мрежа. Това обясни пред журналисти в сряда Атанас Добрев, главен изпълнителен директор на "Виваком".

Търговската война САЩ - Китай ще удари комуникационния пазар у нас

По думите му, обаче ще мине доста време докато тези критерии влязат в сила и предстои да се види как ще се отрази това върху инвестициите в мобилните мрежи. "Ще се види и доколко липсата на достъп на "Хуауей"до американски технологии и интелектуална собственост ще се отрази на конкурентността и на цените на китайския производител", коментира Добрев. Според него обаче положението на световния телекомуникационен пазар е такова, че независимо от развитието на нещата с търговската война между САЩ и Китай и с "Хуауей" ще се стигне до фрагментация на екосистемата в телекомуникациите. Случващото се сега, вероятно ще доведе до алтернативна инфраструктура в партньорството на различните водещи компании в отрасъла и ще забави развитието на технологиите, смята още шефът на "Виваком".

Според него България със сигурност ще бъде засегната от санкциите срещу "Хуавей" и търговската война между САЩ и Китай, тъй като компанията е сред основните доставчици на оборудване за мобилните мрежи. Освен това в Китай се произвеждат 90 процента от микроелементите за производство на дисплеи и батерии на смартфоните, посочи той..

Въпросът с избора на доставчици на телеком оборудване е важен за сектора, който и у нас е на прага на внедряването на следващото поколение мобилна мрежа – 5G, която ще позволи пренасянето на огромен обем от данни, а това е от ключово значение за развитието на индустриалните технологии, електромобилността, дистанционното управление на цели градски системи и транспортни и водни системи.

Проблемите пред българската 5G мрежа

След като от две-три години браншът у нас се бори с административните тежести по внедряването на 5G мрежата, се задава известно отпушване на процесите. Преди 2021 г. обаче надали нещо съществено ще се случи заради необходимостта военните да освободят за телекомите радиоресурс в честотния диапазон от 800 мегахерца (MHz), който в момента се ползват за комуникация във военната авиация, смята Добрев. Този обхват е ключов за компаниите, за да могат да предложат широко покритие на бъдещата мрежа на големи разстояния

Проблем има и в обхвата от 1800KHz, където две компании притежават лицензи за честоти, но не ги използват. Явно ще се чака изтичането на лицензите, коментира Добрев. Високите честотни диапазони са необходими на мобилните оператори, за да могат да осигуряват качествени услуги в големите градове, където има пиково потребление на много клиенти.

Шефът на "Виваком" припомни позицията на компанията, че трябва да се облекчат сегашните тежки и скъпи административни изисквания за преоборудването на базовите мобилни станции, които неоправдано повишават необходимите на телекомите инвестиции и крайната цена на 5G услугата за клиентите ще е много скъпа.

Тестове в честотния диапазон

Все пак от юли 2019 г. трите телекома у нас са получили разрешението на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) да провеждат тестове в честотите от 2600 MHz. Срещу минимално плащане на държавната, до края на тази година "Виваком", "Теленор" и А1 ще могат да проверят как се работи сегашната им мрежа и как трябва да се надгради.

Очакванията са в началото на 2020 г. КРС да обяви търгове за лицензи за ползване на части в сегмента 2600 MHz и ако държавата търси разумна цена за тези разрешителни, "Виваком" ще участва в процедурите, каза още шефът й.

Според него, ако всичко това се случи, ще се отключи възможността за инвестиции в размер на 800 млн. лв. в българската телеком индустрия в следващите четири години.

Добрев посочи, че за последните десет години - от обединението на брандовете БТК и "Вивател" във "Виваком", компанията е инвестирала 1.877 млрд. лв. в развитието на мрежата и услугите си.

Дигитализация, образование, кибер сигурност

"В следващите десет години фокусът ни ще е именно към 5G мрежата, подобряване на покритието и обхвата на интернет, развитието на Интернет на нещата, както и на облачните инфраструктури", каза шефът на телекома. Друг акцент остава дигитализацията на услугите и възможността за тяхното онлайн управление и закупуване. Добрев напомни, че компанията има разработени мрежи за управление на трафик, водоснабдяване, паркиране, дори сметоизвозване, за да стана това по финансово най-ефективния начин за общините и данъкоплатците. Компанията остава ангажирана и със социалните си проекти, както и с образователния за обучение на учителите да могат да отвръщат на предизвикателствата от дигитализиращите се поколения. По думите на шефа на компанията кибер сигурността при мобилните услуги ще става все по-важна тема.

Той коментира накратко и появилите се медийни информации, че е нает консултант за продажбата на БТК, която ще е шестата поред от приватизацията на БТК през 2004 г.

"В момента "Виваком" не преговаря с потенциални инвеститори и не се извършва дю дилиджънс на на компанията", каза Добрев. Към момента не се планира и рефиннасиране на стари заеми на компанията или пускане на нови облигации, но ако става въпрос за малки кредити за инвестиции, не е проблем да се вземат, допълни той.

Добрев и финансовият директор на "Виваком" Асен Великов представиха и финансовите резултати на компанията за 2018 г. и за първото тримесечие на 2019 г.

Продължава финансовият ръст на телекома

Според тях телекомът остава за шеста поредна година лидер пи приходи сред телекомите у нас с оборот от 948 млн. лв. в края на 2018 г., което е с 6.6% повече спрямо 2017 г. Коригираната печалба преди данъци расте с 12.8% до 359.8 млн. лв.

Доброто представяне на компанията продължава и през тази година. През първите три месеца общите й приходи се увеличават с 5.5 на сто до 235.2 млн. лв. Заради нови счетоводни стандарти коригираната печалба преди данъци за този период е нараснала с 30.5% до 112.5 млн. лв., но реалният ръста е от около 12.13 на сто, обясни Асен Великов.

Компанията отчита пазарен дял от 50 на сто при интерактивната телевизия (IPTV) към края на 2018 г. Абонатите на платени телевизионни услуги са се увеличили с 4.7%. Операторът задържа и лидерската си позиция при фиксирани широколентови услуги, където също бележи ръст на абонатите с 2.8% спрямо 2017 г.

Потребителите на мобилните услуги на телекома в края на миналата година са 3.071 милиона, което осигурява 30% пазарен дял. Растат и приходите от един клиент и средномесечната сума достига 13.20 лв. в края на март 2019 г. спрямо 12.90 лв. в края на 2018 г.

mediapool.bg