Кламер БГ - Бизнес новини: Петкова: При заявка от общините "Балкански поток" може да газифицира България

Петкова: При заявка от общините "Балкански поток" може да газифицира България

Бизнес

|
Пон, 08 Фев 2021г. 12:08ч.
Петкова: При заявка от общините "Балкански поток" може да газифицира България

Целта на "Балкански поток" не е да газифицира отделните региони на страната, но има техническата възможност за отклонения от тръбата и захранване на общини, стига те или лицензиантите на територии за газифициране да поискат това от "Булгартрансгаз". Това заяви енергийният министър Теменужка Петкова в понеделнки пред бВТ по повод твърденията на противниците на газопровода, че той обслужва единствено руските интереси за транзит на синьото гориво.

Да разбием мантрата

"Това е друга мантра, която трябва да разбием. Това разширение на газопреносната мрежа не е предназначено да газифицира отделните региони в страната, но притежава техническите възможности при желание на общините и лицензиантите да се направи отклонение и да се газифицира всеки град, през които минава газопроводът. Но ангажиментът за газифициране е ангажимент на общините и лицензиантите", коментира тя.

"Балкански поток" работи. Проектът е на "Булгартрансгаз" и няма предоставени бюджетни средства, а заемни и те ще се изплащат на база заемните споразумения. Не знам президентът в изграждането на колко инфраструктурни проекта е участвал, но никой не изражда тръба просто така", отвърна тя на критиките на държавния глава Румен Радев, че в проекта са закопани 3 млрд. лв, а не се казва кога ще се изплати проектът.

Петкова посочи, че стойността на проекта е 2.6 млрд. лв., но договорите за линейната част със саудитския консорциум "Аркад" и за компресорните станции с българо-германската "Ферощал Балкангаз" са съответно за 1.102 млрд. евро и 179.377 млн. евро или общо 1.281 млрд. лв., но без ДДС. С този данък сумата става 1.537 млрд. евро или около 3 млрд. лв.

Енергийният министър отговори на Радев, че проектът ще се изплати за десет години, а приходите, които ще получи по време на експлоатацията му са 9 млрд. лв.

Страшни неща, които са неистина

Тя призна, че с реализацията на продължението на "Турски поток" у нас страната ни е загубила транзита към Турция, но обяви, че засега няма индикации за проблеми с доставките към Гърция и Северна Македония. Преди дни излязоха информации, че Северна Македония планира вече да си доставя природен газ от Гърция.

"Не спирам да се учудвам на това, което Цветан Цветанов твърди за енергийните проекти, особено за разширението на газовата инфраструктура. Страшни неща, които не кореспондират с истината. За този проект бе променена енергийната стратегия в парламента с огромно мнозинство. Всички в правителството сме работили само в интерес на България. Нека си говорят, построеното ще остане в полза на българските граждани", коментира още Петкова.

В хода на разговора стана ясно още, че ако парламентът реши да се инсталира купеното за АЕЦ "Белене" оборудване в VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" проектът ще трябва да се преработи или да се прави изцяло нов проект за одобрение от Агенцията за ядрено регулиране.

Без руснаците не може

"Реално трябва нов проект – или да се преработи стария или нов", каза Петкова, но допълни, че притежаваното вече оборудване и опитът на страната ще са "голямо предимство и ще спести време спрямо другите ядрени проекти в региона".

"Оборудването е наше, ние сме го платили, но естествено трябва да имаме тяхното съгласие (на производителя "Росатом" – б.ред.) и те ще участват и в проекта за VІІ блок", каза още тя в отговор на въпрос дали страната ни е информирала руската компания за намерението си да премести оборудването за АЕЦ "Белене" на нова площадка на АЕЦ "Козлодуй".

"Не трябва да има притеснения и драматизъм за оборудването... Всяка страна членка е изправена пред предизвикателството за климатична неутралност. Това предполага да се предприемат мерки за постигането на тези цели", заяви още енергийният министър и обясни, че даденото през миналата година одобрение за екооценката за новата площадка за VІІ блок е провокирала правителството да направи анализ за техническите възможности за използването на доставените вече съоръжения за двата реактора в "Белене".

Тя припомни, че в момента се прави икономически, финансов и правен анализ за преместването на беленското оборудване в АЕЦ "Козлодуй". След това ще се предложи на парламента решение и ако то бъде одобрено, е се пристъпи към разговори с ЕК за формирането на проектна компания за реализацията на VІІ блок.

"Да продадем оборудването е възможно най-лошият вариант, имаме вече такъв негативен опит с финансови загуби за НЕК", припомни тя, че оборудването на чешката "Шкода" за първия проект за АЕЦ "Белене" бе изкупено на много ниска цена от "Росатом" в рамките на търга за втория проект за ядрената централа.

"Уверена съм, че ще се реализира оборудването", каза още тя и посочи, че ако се върви в посока използване на беленското оборудване за VІІ блок, трябва да се върви към обособяването и на още един блок в АЕЦ "Козлодуй". Ако НС реши, ще трябва да стартират процедури за ОВОС на втори реактор, заяви Петкова.

Ядреното гориво - диверсификация, но и цени

За подписания миналия четвъртък договор с Westinghouse ("Уестингхаус") за лицензирането на американско ядрено гориво за използване в АЕЦ "Козлодуй" тя припомни, че диверсификацията на свежо ядрено гориво е изискване от Агенцията по доставките на ЕВРАТОМ.

"В последните години, в резултат на упорита работа, успяхме да изготвим техническите анализи за смяната на горивото и предстоят процедури за удостоверяване годността на горивото и че то няма да доведе до опасност при използването и експлоатацията на централата. Според подписаната карта с европейската агенция по доставките този процес трябва да е приключил до края на юли 2024 г. С руските ни партньори имаме добър диалог и те са наясно с изискванията, които трябва да спазваме като член на ЕС. Процесът по диверсификация е задължителен и в търга всеки с лицензирано гориво може да се яви, да предложи своите цени", каза тя.

Агенцията по доставките на ЕВРАТОМ искаше търг за свежо ядрено гориво да се проведе още през 2019 г., но тъй като единственото лицензирано за работа в АЕЦ "Козлодуй" гориво е това на руската ТВЕЛ с наложи удължаването на техния договор до 2025 г.

"Днес изтича срокът за номинации в ГЕРБ и всеки член има право да посочи трима, после предложенията ще се разгледат от областните структури", каза тя в отговор на въпрос дали ще е водач на листа за следващите избори.

mediapool.bg