Кламер БГ - Бизнес новини: Петков: Външната политика е толкова силна, колкото издържа средното семейство

Петков: Външната политика е толкова силна, колкото издържа средното семейство

Бизнес

|
Четв, 19 Май 2022г. 15:00ч.
Петков: Външната политика е толкова силна, колкото издържа средното семейство

Петков: Външната политика е толкова силна, колкото издържа средното семейство

"Външната политика е толкова силна, колкото средното българско семейство може да издържи", коментира премиерът Кирил Петков относно решението на България да откаже да приеме искането на Русия да плаща в рубли за природния й газ, което доведе до спиране на доставките на "Газпром" в края на април.

"Спирането на газа за България бе политически инструмент и срещу Европа. Ние бяхме просто първите на линията и те трябваше да покажат, че ако не се изпълняват едностранните им препоръки, България няма да има газ и това правителство няма да издържи. Ето защо беше важно да покажем, че има диверсификация и никой не може да извива ръцете на демократичния свят", заяви Кирил Петков в четвъртък по време на срещата си с представителите на Американската търговска камара в България (АмЧам).

"Въпрос на воля и устрем е постигането на диверсификацията", заяви още министър-председателят. Според него българските газови връзки може да послужат за експорт в посока Украйна, а разговорите по време на посещението му в Киев за внос на електроенергия оттам и потенциалните сделки с Гърция за замяна на ток с газ показват системно регионално мислене.

"Трябва да мислим за обща логистична стратегия, развитието на коридорите Север-Юг са по-важни за осигуряване на достъп до терминали за втечнен газ. Пътищата от Александруполис до Констанца, влаковата връзка със Скопие са важни за стабилността на региона", посочи Петков.

По думите му колаборацията със САЩ в областта на зелената трансформация, новите адрени мощности в страната и в проекта за изграждане на парк от батерии за съхранение на електроенергия по преносната мрежа са важни.

"Има голяма възможност България да стане портал за американския бизнес в Европа", каза още Петков.

Подобни изявления, но за вход на китайския бизнес, имаше и предшественикът му Бойко Борисов.

"През годините много хора са ми казвали: България вече има 10 процента данък, на 3 часа път със самолет е от всички големи европейски градове. Защо, по дяволите, не използвате това (за бизнес)? Трябват стратегии, всички стратегии стават с координатори, които имат взаимно доверие и интереси", посочи Кирил Петков.

Той коментира още, че войната на Русия в Украйна е показала, че антикоруцията е и ограничаването на чуждите влияния в страната, в случая на Русия. "Нашата голяма задача е да продължим битката с корупцията. Единственият начин е да успяваме заедно. Ако не си подаваме ръка, може да бъдем отцепени на ниво ЕС, НАТО и САЩ-България", заяви той. Според него има хора, които са готови да предадат националния ни интерес.

В срещата с представителите на АмЧам се включи и Карън Донфрийд , помощник държавен секретар на САЩ за Европа и Евразия.

Донфрийд също подчерта, че "заедно сме по-силни" и посочи, че инвестициите в газ и в климатичния преход са оръжие срещу руската агресия.

Протягаме ръка на България в момент, в който Русия затръшна вратите си пред нея, заяви още тя по повод осигурените алтернативни газови доставки от САЩ за България.

Тя изтъкна важността на координацията с европейските партньори за укрепване на демокрацията и върховенството на правото в Европа и Евразия. "Трябва да отхвърлим антидемократичните тенденции и да покажем, че демокрациите могат да работят за хората. Заедно можем и трябва да се борим срещу авторитаризма, корупцията, дезинформацията, които допринасят за срива на демокрацията", заяви Донфрийд.

Според нея за изграждането и развитието на трансатлантическата икономика трябва да се работи с насърчаване на дълбоки търговски отношения, преки чуждестранни инвестиции и енергийно сътрудничество.

"Нека да гарантираме, че в бъдеще никой от нашите партньори няма да бъде подложен на енергийно изнудване, каквото видяхме през тази година", каза тя.

Президентът на АмЧам Оливие Маркет коментира, че се наблюдават позитивни данни за отношенията между България и САЩ, въпреки че войната в Украйна и растящата инфлация представляват риск за солидния икономически растеж.

През 2021 г. двустранната търговия между САЩ и България в стоки през 2021 г. достигна до 1.5 млрд долара, което е ръст от 22% спрямо 2020 г., а данните за търговията за първо тримесечие на 2022 г., показват скок от 66% спрямо същия период на 2021 г., посочи Маркет преди дискусиите с американския бизнес, в които се включиха и енергийният министър Александър Николов, здравният Асена Сербезова и на иновациите Даниел Лорер.

"За да увеличим добавената стойност на нашите членове и за да сме част от насърчаването на икономическите и бизнес връзки между България и САЩ, Американската търговска камара в България откри своя нов офис в столицата на Съединените щати – Вашингтон, миналата седмица", припомни той. "Така ще създадем още възможности за партньорство с Търговската камара на САЩ, към която АмЧам е присъединен член от години", посочи Маркет.

mediapool.bg