Кламер БГ - Бизнес новини: Парното в София затъва още, но вижда спасение във външен мениджмънт

Парното в София затъва още, но вижда спасение във външен мениджмънт

Бизнес

|
Вт, 26 Ноем 2019г. 18:32ч.
Парното в София затъва още, но вижда спасение във външен мениджмънт

Най-голямото топлофикационно дружество в страната - "Топлофикация - София", е натрупало 88 млн. лева загуба към края на деветмесечието при планиран годишен негативен резултат от 14 млн. лева. Дълговете на общинската фирма към 20 ноември са 756 млн. лева.

Спасение от лошото финансово състояние сегашната управа на дружеството вижда в привличането на външен мениджмънт, който да осигури 500 млн. лева за изграждането на нови мощности за производство на ток, без да се увеличава производството на топлоенергия. От продажбата на ток пък се очаква увеличение на приходите, което да позволи оздравяването на дружеството и погасяването на задълженията.

Това стана ясно по време на изслушванията на ръководството на "Топлофикация-София" в няколко комисии на Столичния общински съвет. На тях присъства надзорният съвет на дружеството, както и новоизбрания от него директор на компанията Александър Александров.

Дългове и загуба

Към края на септември "Топлофикация" е натрупала загуба от 88 млн. лева при положение, че в бизнес плана на дружеството е заложен негативен финансов резултат от 14 млн. лева. Миналата година дружеството отчете загуба от 19 млн. лева.

Голямата загуба към края на септември беше обяснена с по-големите от предвидените разходи за купуване на въглеродни емисии (каквото беше обяснението за негативния резултат и за 2018 г.). Според Валентин Терзийски, който е част от надзорния съвет на дружеството, разходите по това перо вече са превишени с 35 млн. лева. Това се дължи на разликата между прогнозната цена на квотите - 14 лева, и реалната, която е 28-29 евро.

Според Терзийски прогнозната цена е плод на регулация и след недоволство и от "Топлофикация" и от други енергийни дружества, за новия регулаторен период от юли 2019 г. е повишена за 25 евро.

Другата причина за увеличената загуба били по-големите амортизации, както и от разходите за лихви. Част от загубата идвала и от отчисленията за фонд енергийна сигурност, които се дължат заради производството на електроенергия от мощностите на "Топлофикация".

Дълговете на дружеството към 20 ноември са 756 млн. лева при над 853 млн. лева в края на 2018 г. От тези дългове близо 138 млн. лева са към "Булгаргаз" и са за купуването на природен газ. В това число влиза и авансовото плащане за ноември от 50 млн. лева, а от ръководството твърдят, че миналата седмица платили 16 млн. лева на доставчика на газ.

Дълговете към "Български енергиен холдинг" са 597 млн. лева, показва справката на дружеството. Ръководството му твърди, че задълженията по споразуменията за разсрочено плащане на дълговете с държавния БЕХ се погасяват редовно.

[div class='right_orange']Кой е новият директор

Александър Александров беше назначен за директор на "Топлофикация" миналата седмица на мястото на Кремен Георгиев (също кадър на Ковачки). Във вторник беше обяснено, че Георгиев напуснал по свое желание. След това надзорният съвет тръгнал да му търси заместник, но заради тежкото състояние на "Топлофикация", това, че работи на регулиран пазар и не се ползва с добро отношение от обществото и медиите, желаещите за директор не били много. Така се стигнало до Александров, който идва на поста от "Стомана Индъстри".

Работил е и в дружеството "Ойлтанкинг". Според общински съветници от "Демократична България" от тази компания били завели иск срещу Александров за нанесени щети, но делото е прекратено. Новият шеф на парното представи във вторник свидетелство за съдимост, издадено предния ден, според което не е осъждан и срещу него няма висящи дела.

Самият Александров се представи като мениджър с 30 години опит. Обяви, че ще направи анализ на състоянието на дружеството и неговите разходи и след това ще прецени дали да иска такъв и от независимо дружество.[class='right_orange' div]

Ключът към по-добро бъдеще

"Ключът към по-добро бъдеще на "Топлофикация" е производството на повече ток, диверсифициране на доставките на газ и осигуряването на по-евтино гориво през инсталацията за производство на енергия от RDF гориво (гориво от отпадъци - б.а.)", заяви пред общинските съветници новият изпълнителен директор на дружеството Александър Александров. Той не обясни как точно ще стане диверсифицирането на доставките на газ. За изграждането на инсталацията за производство на ток и парно от боклук ще се разчита на европари и финансиране, осигурено от общината. Очаква се когенерацията да е готова евентуално през 2023 г., въпреки че до момента дори няма обявена поръчка за избор на изпълнител за строителството ѝ.

Увеличеното производство на ток пък трябва да дойде от изграждането на нови мощности за комбинирано производство, които обаче да не увеличават производството на топлинна енергия, а само на електрическа. "Топлофикация" се надява да печели повече от продажбата на този скъп ток. За целта настоящият мениджмънт изпълнява решението, взето на едно от последните заседания на предишния общински съвет - да се намери външен мениджмънт на общинската фирма, който да осигури 500 млн. лева инвестиции за когенерации .

Терзийски обясни, че Европейската банка за възстановяване и развитие ще проверява плановете, изготвени от дружеството за изграждането на когенерациите. Банката ще направи и проект на договор с евентуалния външен мениджър. Тези документи трябва да са готови през март догодина. След това трябва да бъдат одобрени от общинския съвет и да бъде обявена и процедура за избор на международна компания. Целият процес щял да отнеме около 15 месеца.

Без резки промени междувременно

Междувременно ръководството на "Топлофикация" даде да се разбере, че не смята да прави резки промени в работата си към момента. Дружеството няма намерение да развива собствено звено за продажба на ток, въпреки че има лиценз да извършва тази дейност. Няма да се занимава с нея обаче преди избора на външен мениджър, а ще продължи да разчита на посредник, обясни Терзийски.

В момента този посредник е компанията "Гранд енерджи дистрибюшън", свързана с Христо Ковачки (чиито бивш служител е Терзийски ). Договорът на фирмата за продажба на тока, произвеждан от "Топлофикация", на борсата изтича през юни догодина, обясниха от ръководството на фирмата. Казаха също, че цената, която получават от дружеството, е близка до минималната възможна, защото това бил "консервативният подход". Щяло да се търси увеличение на тези цени с преговори с дружеството, чиито изход е неясен.

По-високи цени с по-рисков подход можели да се постигнат с развитието на специално звено от специалисти, които да се занимават с търговията. При сегашните заплати в "Топлофикация" обаче било трудно да се привлекат такива, защото възнагражденията в сектора били 12 000 - 15 000 лева. За търговия с тока по този начин щяло да се мисли от външния мениджмънт.

"Топлофикация" има и още един договор с "Гранд енерджи дистрибюшън" - той е за т. нар. балансираща група за разпределяне на излишъците или недостигащата енергия за нуждите на дружеството. Този контракт изтичал на 15 декември. Изпълнителният директор Александров даде заявка, че процедурата за нов търговец на ток за тази дейност ще е максимално прозрачна. Условията за участие в конкурса щели да бъдат публикувани през следващата седмица на сайта на "Топлофикация".

Александров подчерта, че и сегашните договори с дружеството, свързано с Ковачки, отговарят на законовите изисквания. По тях "Гранд енерджи дистрибюшън" имал задължения от 6 млн. лева към "Топлофикация" за момента. Александров обясни, че тепърва ще анализира на какво се дължат те.

mediapool.bg