Кламер БГ - Бизнес новини: Регулаторно газовата връзка с Гърция няма шанс да заработи от юли

Регулаторно газовата връзка с Гърция няма шанс да заработи от юли

Бизнес

|
Вт, 11 Ян 2022г. 18:33ч.
Регулаторно газовата връзка с Гърция няма шанс да заработи от юли

Регулаторно газовата връзка с Гърция няма шанс да заработи от юли

Не може на 1 юли 2022 г. газовата връзка с Гърция да влезе в експлоатация по регулаторни причини, заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов във вторник. С това той парира изявленията на енергийния министър Александър Николов от "Има такъв народ" и оповестеното от проектната компания "Ай Си Джи Би" намерение да се спази вече обявения срок 1 юли да заработи газопроводът, който все още не е завършен, макар че трябваше да е готов до 31 декември 2021 г. според договора с изпълнителя "Авакс".

От "Ай Си Джи Би" посочиха по-рано пред Mediapool, че "се изготвя анализ кои дейности и процеси могат да бъдат извършвани паралелно или при съкратени срокове при наличието на институционална подкрепа, така че настоящата дата за въвеждане в експлоатация да бъде запазена без промяна". На 21 януари пък е свикано заседание на съвета на директорите на проектната компания, на което се очаква да се отхвърли претенцията на "Авакс" за удължаване на срока за строежа и да се определи механизмът за налагане на дневната глоба от 90 хил. евро за просроченото изпълнение на договора.

"До 1 юли газопроводът не може да влезе в експлоатация, защото не само българският регулатор, но и гръцкият трябва да излезем със съвместно решение за сертифициране на компанията "Ай Си Джи Би" като оператор на газопровода", обясни Иванов пред "Свободна Европа". Той каза, че документите за това още не са внесени и "нямам впечатление, че ще бъдат внесени скоро, а административно не може по-рано от шест месеца да има произнасяне по искането за сертификацията".

"Считам, че срокът ще бъде просрочен с месец-два-три, но се надявам да е възможно най.-кратко, тъй като газопроводът е изключително важен за доставките на азерски газ, който в момента е в пъти по-евтин от този на "Газпром експорт" и това е интересът за най-бързо дострояване на интерконектора", посочи председателят на КЕВР.

Според него има по малко и политически, и бизнес причини за забавянето на интерконектора, "защото не може 12 години по чисто технически и икономически причини да не се построи тази връзка, а за година о половина се построи доста по-дългото от нея продължение на "Турски поток" през България".

Към момента все още няма яснота какво ще се случи с близо 183-километровия газопровод Комотини-Стара Загора.

На външен консултант е възложено да оцени дали е основателна претенцията на гръцкия строител на газовата връзка с Гърция – "Авакс", за удължаване на срока за завършване на проекта, който изтече на 31 декември 2021 г. Предварителната оценка е, че искането е договорно необосновано и/или просрочена, но анализът ще е готов на 14 януари, за да може да се разгледа на 21 януари и да се реши дали да бъде одобрена нова крайна дата или да започне налагането на дневна санкция от 90 хил. евро на изпълнителя до приключването на интерконектора. Заседанието на съвета на директорите на проектната компания "Ай Си Джи Би" (ICGB), която ще е оператор на бъдещото съоръжение, е насрочено за 21 януари, като българските представители в борда са твърдо за задействането на неустойката, съобщиха от дружеството за Mediapool.

То посочва, че в периода ноември – декември 2021 г. са проведени четири присъствени заседания на осемчленния състав на съвета на директорите му, на които е обсъден статусът на изпълнение на проекта и възможните развития на отношенията с изпълнителя "Авакс" предвид забавянето на строежа.

След като от "Авакс" са предявили претенцията си за удължаване на срока, позовавайки се на форсмажорни обстоятелство, бордът на проектната компания е възложил на двамата директори - българския Теодора Георгиева и гръцкия Константинос Караянакос, да поискат детайлно становище от външен правен консултант относно основателността на предявената претенция за удължаване на времето за изпълнение.

По предварителна правна оценка предявената претенция от страна на изпълнителя е договорно необоснована и/или просрочена, смятат от компанията. Тя посочва, че на предстоящото заседание на 21 януари ще се реши окончателно какъв да е механизмът за налагане на неустойки, включително за вече изминалия период от 1 януари до провеждането на заседанието.

"Към момента, членовете на Съвета на директорите на ICGB от българска страна са изразили нееднократно позиция в полза на активиране клаузата за налагане на неустойки считано от 01.01.2022 г., каквато е и позицията на Министерство на енергетиката на Република България", заявиха от проектната компания, в която 50 процента държи "Българският енергиен холдинг", а останалите са на италиано-гръцкото дружество "Посейдон".

Съветът на директорите е взел единодушно решение да се използват всички договорни инструменти за ускоряване на работата на "Авакс", за да е готова връзката в следващите няколко месеца и да бъде предадена за въвеждане в търговска експлоатация във вече уречения срок - юли 2022 г.

Актуалният статус на трасето сочи, че е приключено полагането и заваряването на тръбите по цялото трасе, засипани са 170 км от общия маршрут от 182 км, но свързването на отсечите е завършено едва на 4-5 км. "Изпълнени са общо 6 от 17 хидротеста, като тази дейност продължава. Стартирала е рекултивацията в определени участъци по трасето, като паралелно се изпълняват и пресичания чрез шнеково сондиране и чрез отворен способ. Продължава работата по наземните съоръжения – газоизмервателни станции при Стара Загора и Комотини и диспечерски център при Хасково", информират от "Ай Си Джи Би".

Компанията отбелязва, че планира да завърши газопровода в рамките на първоначално заложения бюджет от 240 млн. евро.

Новото правителство на "Продължаваме промяната" демонстрира намерения да приключи в срок проекта, който се бави от 12 години поради различни причини. А трасето е от изключителна важност не само за вноса на договорените 1 млрд. куб. м газ от Азербайджан, които са една трета от капацитета на съоръжението, но и за диверсификацията на газовите доставки в страната. Около 500 млн. куб. м от мощността на интерконектора за резервирани от частни доставчици, а за останалата половина се очаква също да има интерес като 500 млн. куб. м ще са отново за "Булгаргаз", който заяви такива годишни количества втечнен природен газ от бъдещия терминал край Александруполис, в който 20 процента държи българският газов оператор "Булгартрансгаз".

mediapool.bg