Кламер БГ - Бизнес новини: Пак на калпак и повече пари: Помощи за ток за бизнеса до края на 2023 г.

Пак на калпак и повече пари: Помощи за ток за бизнеса до края на 2023 г.

Бизнес

|
Ср, 02 Ноем 2022г. 19:36ч.
Пак на калпак и повече пари: Помощи за ток за бизнеса до края на 2023 г.

Пак на калпак и повече пари: Помощи за ток за бизнеса до края на 2023 г.

Компенсациите за фирми, болници, училища, администрации и други небитови потребители ще бъдат продължени до края на 2023 г., отново ще се раздават на калпак и дори ще получават повече пари, отколкото биха вземали при запазване на действащата до 1 декември 2022 г. схема. Това одобриха единодушно с 18 гласа "за" членовете на парламентарната енергийна комисия на заседанието си в сряда.

Те приеха внесения от група депутати на ГЕРБ, начело с бившите министри на енергетиката Делян Добрев и Теменужка Петкова, проект на решение на Народното събрание, задължаващо Министерския съвет, да приеме програма за компенсация, която да покрива изцяло разликата между средномесечна борсова цена на електроенергията сегмента "Ден напред" и таван от 200 лв./МВтч за крайните клиенти. Първоначалното предложение бе базовата цена да е 200 лв. за клиентите на високо напрежение и 250 лв. - за тези на ниско и средно, но по предложение на депутата от БСП Драгомир Стойнев таванът бе изравнен за всички.

"Не стигнахме до по-големи ексцесии", каза Делян Добрев след гласуването относно направено предложение базовата цена, над която да се покрива разликата с борсовата, да бъде свалена дори до 180 лв./МВтч. То обаче не бе гласувано.

Според сега действащото подпомагане небитовите потребители получават разликата над 250 лвл/МВтч. Тя се плаща от Фонда "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС), където постъпват към момента свръхпечалбите на АЕЦ "Козлодуй", НЕК и ТЕЦ "Марица Изток 2", но там ще влизат свръхприходите и от частните енергийни компании.

Реално сега бизнесът ще получава по-големи компенсации, когато вече цените на електроенергията се успокояват и средната цена на българската борса за октомври "Ден напред" е 402.80 лв./МВтч. За сравнение през септември тя е 735.50 лв., а през август още по-висока – 846.59 лв./МВтч. В първите дни на ноември цената на свободния пазар е между 305 и 416 лв. Очакванията на повечето анализатори са за задържане и дори продължаващ спад на цените, но депутатите решиха да свалят тавана за подпомагане.

"В момент в който БНБ и МФ чертаят апокалипсис за икономическия растеж през 2023 г. е необходимо да се вземат подходящи решения и мерки, които биха довели до подобряване на икономическата среда. Мярката не е свързана с натоварване на разходната част на държавния бюджет, а е свързана с преразпределение на свръхпечалбите на производителите на електроенергия, съгласно препоръките на ЕК", аргументират се вносителите.

В предложението на ГЕРБ обаче няма нищо за прецизиране на компенсациите и залагането на механизми за стимулиране енергийната ефективност на предприятията или административните сгради и пестеното на енергия. Темата за това не бе повдигната и от служебния енергиен министър Росен Христов, който присъстваше на обсъждането и който преди време беше заявил, че ведомството разработва именно мерки з аподпомагане, които да не са на калпак.

"Сегашният механизъм не кара никого да пести енергия и се изкривява пазарът, а инфлацията у нас е по-голяма от европейската", отбеляза единствено Георги Самандов от най-новия участник в парламентарния живот – партията "Български възход".

"Да не наддаваме пред работодателите за най-ниската цена. 16 млрд. лв. искате да преразпределите през ФСЕС, който има други ангажименти", призова той и отбеляза, че няма механизъм, по който да се проследи как предоставяната на бизнеса помощ се отразява в цените на предприятията. Според него това не става и бизнесът хем получава помощта, хем вдига цените си, което се отразява на инфлацията и в крайна сметка потребителите са потърпевши.

Венко Сабрутев от "Продължаваме промяната" призова да се отложи решението по предложението на ГЕРБ с идеята да се възложи на Министерството на енергетиката да изготви план-сметка с очакваните приходи от прилагането на регламента за свръхпечалби, за да се изготви адекватно предложение за таван на цените. "Става въпрос за милиарди левове и НС трябва да вземе информирано решение, не просто да се натисне едно копче", отбеляза той, но предложението му не беше одобрено и предстои окончателното й разглеждане в пленарна зала в четвъртък.

mediapool.bg