Кламер БГ - Бизнес новини: Очаква се икономиката тази година да е малко по-добра от миналата

Очаква се икономиката тази година да е малко по-добра от миналата

Бизнес

|
Вт, 07 Май 2019г. 17:33ч.
Очаква се икономиката тази година да е малко по-добра от миналата

Европейската комисия очаква икономическият растеж у нас леко да се възстанови тази година и да достигне 3.3% на фона на отчетените 3.1% през 2018 г.

Това става ясно от пролетната икономическа прогноза на комисията.

За сравнение, прогнозата на българското правителство за 2019 г., която първоначално беше за 3.7%, се сви до 3.4%.

В България ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) спадна на 3.1% през 2018 г. от 3.8% през 2017 г., подкрепен от вътрешното търсене, но повлиян неблагоприятно от нетния износ, посочва ЕК. Очаква се той да се възстанови през следващите две години, достигайки 3.3% през 2019 г. и 3.4% през 2020 г.

Благоприятните тенденции на българския пазар на труда се запазват и безработицата, която спадна до 5.2% през 2018 г., се очаква да намалее още до 5% през 2019 г. и 4.8% през 2020 г.

Бюджетният баланс се очаква да остане положителен през прогнозния период, а публичният дълг да продължи да намалява.

Предвижда се през 2019 г. европейската икономика да продължи своя растеж за седма поредна година, с умерени темпове, като се очаква реалният БВП да нарасне във всички държави членки.

Тъй като през тази и следващата година световната търговия и растеж се очаква да нарастват по-бавно в сравнение с бързите темпове от 2017 г., икономическият растеж в Европа ще зависи изцяло от вътрешната дейност. Днес имат работа повече европейци отвсякога, а увеличаването на заетостта се очаква да продължи, макар и с по-бавни темпове. Това, заедно с увеличаващите се заплати, ниската инфлация, благоприятното финансиране и стимулиращите фискални мерки в някои държави членки, се очаква да поддържа вътрешното търсене. Като цяло според прогнозите БВП ще нарасне с 1.4 % през тази година в ЕС и с 1.2 % в еврозоната, посочва още ЕК.

Неотдавнашното забавяне на глобалния растеж и на световната търговия, заедно с голямата несигурност по отношение на търговските политики, влияе отрицателно на перспективите за растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) през 2019 г. и 2020 г. Продължаващата слабост на производствения сектор също играе роля, особено в страните, които имат специфични проблеми в автомобилната промишленост.

"Има ясно изразени рискове за перспективите. От външна гледна точка, сред тях са по-нататъшната ескалация на търговските конфликти и слабостите на бързо развиващите се пазари, по-конкретно на Китай. В Европа трябва да сме нащрек за възможен Брексит без споразумение, политическа несигурност и евентуално възобновяване на зависимостта между държавите и банките", коментира еврокомисарят за еврото Валдис Домбровскис.

mediapool.bg