Кламер БГ - Бизнес новини: Оценката на проекта на "Нуклеон" за "Марица Изток" ще я дадат инвеститорите

Оценката на проекта на "Нуклеон" за "Марица Изток" ще я дадат инвеститорите

Бизнес

|
Вт, 12 Апр 2022г. 13:23ч.
Оценката на проекта на "Нуклеон" за "Марица Изток" ще я дадат инвеститорите

Оценката на проекта на

В пространна статия в Mediapool.bg професор Василев се опитва да постави под съмнение икономическата логика на проекта на "Нуклеон Консултинг" за изграждането на Индустриален Комплекс Марица Изток.

Уви, още във второто си изречение професорът прави фактологична грешка, която оттам нататък обезсмисля опитите му за някакво подобие на критичен анализ на икономическата логика на проекта. Ето какво пише професорът: "- производството на метанол от "уловен СО2 от ТЕЦ "Марица Изток 2" + местно произведен водород (чрез микс от енергия от въглищните централи плюс зелена енергия от фотоволтаични централи;"

Това, че ние планираме да произвеждаме водород с енергия от въглищни централи е измислица на професора. Напротив, винаги сме подчертавали, че проектът ще се реализира на два етапа, като първият е преходен, и се основава на производството на водород само и единствено от фотоволтаични централи. Ето защо всички последващи разсъждения как "Нуклеон Консултинг" не си е направил сметките са без каквото и да значение.

Относно газификацията на въглищата: Не, проф. Василев, калоричността на въглищата няма отношение към ефективността на газификацията. При газификацията на въглищата (както и на други въглерод съдържащи вещества) се получава ниско 4-6 MJ/Nm3 и/или среднокалоричен 10-14 MJ/Nm3 газ, чиито химичен състав позволява влагането му в различни химични реакции за получаването на разнообразни химични продукти: метанол, метан, синтетичен дизел и много други. Лигнитните въглища, предвид високото съдържание на летливи компоненти, са много по-подходящи за газификация от другите видове въглища, а по въглеродно съдържание са същите или дори надхвърлят такива газифицируеми горива като дървесината и всяка друга растителна биомаса, използвани в газификационните инсталации вече над едно столетие. Всъщност, в Северна Дакота от 1984 до ден днешен работи комбинат за газификация на лигнитни въглища като българските.

Професор Василев се впуска в разсъждения за малките модулни реактори (ММР), за които очевидно няма дори бегла представа какво представляват. "Нуклеон Консултинг" работи вече десет години по темата и в момента имаме работни отношения с компании, разработващи ММР. Имаме пряк достъп до проектната документация и икономическите разчети на тези компании. Тази информация е конфиденциална и няма как да бъде публична, както разсъждава професорът. Само мога да кажа, че себестойността на енергията от чисто нов ММР ще бъде съвсем малко по-висока от себестойността на енергията от АЕЦ "Козлодуй" в момента, при положение, че в последната няма включени значими капиталови разходи, тъй като реакторите там отдавна са се изплатили. В същото време говорим за себестойност на енергия от ММР, в която са включени и първоначалните капиталови разходи. Относно това, че били опасни ММР, мога само да дам следната илюстрация: зоната за евакуация около АЕЦ "Козлодуй" е с радиус 30 км. Около някои ММР, по специално тези, които ще бъдат разположени в Марица Изток, същата зона за евакуация е 400 м.

Всъщност, оценката на един проект се дава от инвеститорите. Те залагат собствените си пари и много добре проучват какво им се предлага. Зад проекта на Нуклеон Консултинг стоят реални пари и експертизата на български и западни специалисти. Какво има зад професор Василев?

Йордан Янков,

Управител на Нуклеон Консултинг

mediapool.bg