Кламер БГ - Бизнес новини: Цацаров и "Осемте джуджета": Подписал съм стотици такива постановления

Цацаров и "Осемте джуджета": Подписал съм стотици такива постановления

Бизнес

|
Четв, 20 Авг 2020г. 19:09ч.
Цацаров и "Осемте джуджета": Подписал съм стотици такива постановления

Антикорупционният фонд публикува четвърта и последна част на "Осемте джуджета" - една история, в която се разказва как се краде у нас бизнес за милиони със съдействието на МВР и прокуратурата.

В последната част на този разказ на прокурорското "вълшебно килимче" на бившия следовател Петър Петров, известен като Петьо Еврото, се появява и един подпис на главен прокурор - на бившия шеф на държавното обвинение Сотир Цацаров, който сега ръководи антикорупционната комисия КПКОНПИ. Именно с неговото одобрение няколко преписки по случая са обединени и пратени в Националната следствена служба.

Под светлините на прожекторите излиза и един млад боксьор, но не на ринга, а като собственик на асансьорен бизнес за милиони, на когото специализираната прокуратура усилено помага. Това е Кристиян Христов, който се води фактическия управител на заводите на фирма "Изамет", но официално все още не е вписан.

Причината е, че доскорошният собственик Илия Златанов оспорва договорите за покупко-продажбата на заводите. Те са подписани под натиск от Петьо Еврото в правителствена болница, където се лекува синът на Златанов, твърди бизнесменът.

"Знам, че е упражнен натиск върху баща ми и брат ми да подпишат тези документи", казва дъщерята на Златанов. Тя посочва, че брат й е арестуван на два пъти. "След първия път получава двустранна бъбречна недостатъчност, единият бъбрек му е изваден, а другият не функционира, днес вече е инвалид", казва тя. Въпреки това на 16 март 2020 г. брат й е арестуван за втори път.

В предишните епизоди на "Осемте джуджета" бащата Илия Златанов казва, че е бил заплашен, че ако не подпише документи за прехвърляне на фирмата, няма да види сина си Явор жив. Той търси помощта на бившия следовател Петров след дългогодишен конфликт със сина си. Част от уговорката била Петров да му помогне да си върне около 35 кг. злато и да делят наполовина. След това прокуратурата скоростно започва да действа срещу сина му - образувано е дело и са извършени арести.

Случва се обаче и нещо друго - започва натиск за прехвърляне на фирмата и заплахи. Златанов твърди, че така и не е видял златото. Ценният метал бил взет от съпругата на Петров - Любена, разказа бизнесменът.

Днес заводите за асансьори на "Изамет" в Дупница и София се охраняват от частната фирма "Делта гард", които не допускат Илия и Явор Златанови в тях.

Собственикът на "Делта гард" Димитър Спасов, известен като Митко Каратиста, е заплашил екипа на Антикорупционния фонд, които са се опитали да влязат в завода заедно с частен съдебен изпълнител.

"Делта гард" е фирмата, която охранява и ресторанта "Осемте джуджета", където стават срещите на магистрати с бизнесмена Илия Златанов.

Не е ясно на какво правно основание "Делта гард" охранява двата завода за асансьори в Дупница и София. МВР не отговаря на въпросите на Антикорупционния фонд.

Заплатите на работниците в "Изамет" вече се изплащат от софийската фирма "Би Ен Ди - Билд Ню Дей", на която едноличен собственик и управител е Любена Петрова.

В позицията си по случая Цацаров твърди, че с обединяването на преписките само е изпълнил задълженията си по закон. Той обяснява, че тази процедура се задвижва по искане на наблюдаващ прокурор и се утвърждава от главния.

"Моят подпис стои под стотици такива постановления, както и под други актове, издаването на които е правомощие по закон на всеки главен прокурор. За всеки от тези актове, включително и по отношение на споменатото постановление за възлагане, съм спазил разпоредбите на закона", заявява той.

"Осемте джуджета" е история за магистрати с прякори, които прокуратурата не смее дори да спомене. За бизнес за милиони, който върви към несъстоятелност, заради записи на заповеди към "приятели на прокуратурата". И за един багажник със злато и плик с половин милион евро, които изчезват като в приказките.

В тази история спестихме някои нелицеприятни неща от дългогодишния семеен конфликт, в който изцяло добри герои няма. Защото основната тема в тази история е една - дали, как и срещу какво се купуват услуги в прокуратурата. Това е въпросът, на който прокуратурата отказва да даде отговор.", посочват от Антикорупционния фонд.

mediapool.bg