Кламер БГ - Бизнес новини: Онлайн система в туризма ще лови терористи и ще пълни бюджета

Онлайн система в туризма ще лови терористи и ще пълни бюджета

Бизнес

|
Вт, 19 Фев 2019г. 17:53ч.
Онлайн система в туризма ще лови терористи и ще пълни бюджета

Единната система за туристическа информация (ЕСТИ) ще пълни държавния бюджет и ще лови престъпници и терористи. Това стана ясно при представянето на продукта, който връзва хотелите и местата за настаняване с МВР, НАП, Министерството на туризма и общините.

ЕСТИ е част от електронното управление и целта е изсветляването на туристическия бизнес. В момента около 80% от него е в сивия сектор, сочи проучване на Асоциацията на индустриалния капитал. Българската хотелска и ресторантьорска асоциация смята данните за некоректни.

Очакванията са с въвеждането на ЕСТИ приходите в държавния бюджет да се увеличат с 20% през следващите три години при песимистичен сценарий, каза министърът на туризма Николина Ангелкова. Тя не пожела да каже какъв е оптимистичният план.

Това означава над 1.4 млрд. лв. допълнителни приходи в бюджета от туризма през следващите три години. По данни на БНБ за периода януари – ноември 2018 г. приходите от туризма възлизат на 3.6 млрд. евро, което е ръст от 6.6 на сто спрямо година по-рано.

Въвеждането на данните тръгва от 20 февруари

От 20 февруари хотелиерите са задължени да въвеждат информация за лицата, нощуващи в хотелите и местата за настаняване, включително и тези, които отдават апартаменти и стаи за гости през онлайн платформи.

Изключения са разрешени само там, където няма интернет връзка по данни на Комисията за регулиране на съобщенията, каза Ангелкова. Тя уточни, че и тези хотелиери ще подават данните, но веднъж седмично по старомодния начин – чрез файлове в табличен или текстови формат.

Който не въвежда данните в ЕСТИ или въвежда невярна информация, ще бъде санкциониран. При първо провинение глобата е от 1000 до 3000 лв., при второ – в двоен размер, а при трето отнемане на удостоверението за туристическа дейност, предупреди Ангелкова. Тя даде да се разбере, че Министерството на туризма няма да се церемони с нарушителите. Днес са заличени нови 40 туроператора за различни нарушения, посочи Ангелкова.

Все пак се дава гратисен период и хотелиерите няма да бъдат санкционирани до 1 октомври 2019 г. Целта е да се види как новата система ще работи в реални условия. Тя вече е тествана пилотно в 5 общини – Столична, Бургас, Созопол, Велинград и Враца.

За да се улеснят хотелиерите, са предвидени обучения не само за тях, но и за общинските и държавните служители, които ще работят с нея. Целта е да са подготвени за предстоящия летен сезон. Така, на 1 октомври вече ще има реални данни за броя на летовниците и ще се сложи край на обвиненията за неточната методика, ползвана от Министерството на туризма, стана ясно от обясненията на Ангелкова.

Гратисният период се дава и за да се въведе пълната информация за местата за настаняване, които са над 18 800 по данни на туристическия регистър. От 265 общини към момента 83 не са въвели никаква информация, посочи Ангелкова. Това може да се дължи и на факта, че са селски и в някои от тях няма хотели и къщи за гости. Самите хотелиери могат да въведат сами данни за обекта си, стана ясно от обясненията на Ангелкова.

Освен това с гратисния период най-вероятно Министерството на туризма иска да се застрахова предвид хаоса, който възникна с въвеждането на електронната винетка в началото на годината. ЕСТИ дава възможност за корекция на данните в случай на погрешно въвеждане, за разлика от тол системата, където няма такава възможност. По тази причина има случаи, при които собственикът на автомобила трябва да плати два пъти годишна винетка и то защото данните за автомобила са въведени погрешно от служител на бензиностанция.

Как работи ЕСТИ

ЕСТИ е качена в държавния електронен облак , който се поддържа от Държавната агенция "Електронно управление".

ЕСТИ не е публична система и право на достъп до нея ще имат само определени лица от МВР, НАП, общините и Министерството на туризма. Хотелиерите също трябва да посочат администратор, който ще работи с нея – т.нар. "супер потребител".

Връзката между местата за настаняване и ЕСТИ става по три начина. Единият е система към система, като хотелиерския софтуер се свързва с интрефейс към ЕСТИ. Другият е старомодният начин на изпращане на съобщенията чрез файлове в табличен или текстови вид. Третият е чрез уеб базиран интерфейс, за който е нужен само интернет, обясни Огнян Траянов, изпълнителен директор на "ТехноЛогика" ЕАД. Това е фирмата, която е разработила продукта срещу 940 000 лв. без ДДС. Компанията ще поддържа ЕСТИ през следващите три години.

По думите на Траянов това е една от първите системи, която е интегрирана с електронното управление и ще може да се осъществява междурегистров обмен на данни и информация.

ЕСТИ има връзка с т.нар. електронна индентификация. Системата подава директно данните в МВР. По този начин ще бъде улеснено задържането на престъпници или терористи.

ЕСТИ има и директна връзка с Националната агенция по приходите, която ще може да засича дали фирмите си плащат ДДС на реалния брой нощувки. Този данък се укрива най-много.

Ефектът – известляване на сектора и повече приходи

Големи очаквания имат всички към ЕСТИ, стана ясно от изказванията по време на представянето на онлайн системата.

За бизнеса ЕСТИ е надежда за по-малко бюрокрация и известляване на сектора. Хотелиерите ще си спестят подаването на две справки, които сега подаваха към МВР и общините. Вместо това сега от компютъра в офиса ще въвеждат данните за нощувките веднъж и те ще отиват към МВР, НАП и общините.

Освен това няма да е необходимо и да правят инвестиции, за да се вържат с ЕСТИ, за разлика от подмяната на касовите апарати например, което ще струва на бизнеса около 200 млн. лв. според предварителните разчети. Тези предимства бяха посочени от Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Той каза, че туризмът, заедно със строителството и земеделието, са секторите с най-висок дял на сива икономика. До 80% от оборотите в тях се укриват и причината е в липсата на информация и връзка между институциите, показва изследване на АИКБ за ограничаване и превенция на сивата икономика, направено в периода 2010 – 2014 г. По тази причина нашата препоръка беше да се изгради такава онлайн система, каза Иванов.

ЕСТИ ще доведе до повишаване на приходите от туристическия данък, а от там и на всички данъци по веригата нагоре, каза Панайот Рейзи, кмет на община Созопол. Неговите очаквания са приходите от туристическия данък в морската община да се удвоят. В момента те възлизат на около 780 хил. лв.

От изветляването на сектора най-съществено увеличение на приходите в държавния бюджет се очаква да дойде от ДДС и корпоративния данък. Съмненията са, че в момента се крие реалният брой нощувки, за да се плаща по-малко данъци. Туризмът е единственият сектор, в който ставката по ДДС е 9% за нощувките. Всички останали плащат 20% ДДС, а хазартът е освободен.

По данни на БНБ за периода януари – ноември 2019 г. приходите от туризма възлизат на 3.6 млрд. евро, което е ръст от 6.6 на сто спрямо година по-рано. Делът на сектора в брутния вътрешен продукт е 12 – 13%. Песимистичният сценарий от въвеждането на ЕСТИ е за ръст на приходите от 20% през следващите три години, каза Ангелкова.

Другият ефект от въвеждането на системата е, че ще има реални данни за броя на туристите. Това ще даде възможност да се правят по-точни анализи и прогнози, коментира Ангелкова.

mediapool.bg