Кламер БГ - Бизнес новини: Общините искат 1 млрд. лева за ремонт на пътища

Общините искат 1 млрд. лева за ремонт на пътища

Бизнес

|
Вт, 22 Март 2022г. 19:46ч.
Общините искат 1 млрд. лева за ремонт на пътища

Общините искат 1 млрд. лева за ремонт на пътища

Националното сдружение на общините у нас (НСОРБ) е представило проекти за ремонт на пътища за 1 милиард лева на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

В същото време МРРБ ще финансира обекти за половината от сумата от новия си фонд за общините. Първоначално беше обявено, че той ще е с бюджет от 1 млрд. лева, но очевидно плановете са се променили заради войната в Украйна.

Днес се е провела среща между вицепремиера и министър на регионалното развитие Гроздан Караджов с Управителния съвет на НСОРБ по повод отпускането на парите за изпълнението на проектите. На нея са били обсъдени правилата, по които ще става финансирането.

Предвижда се 500-те млн. лв. да бъдат насочени към ремонт на четвъртокласни пътища и ВиК проекти в общини с население между 2000 и 10 000 души. Условие за финансиране ще бъде наличието на издадено разрешение за строеж и завършени процедури по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнители, съобщи МРРБ.

Основната цел на инвестициите с този ресурс е сближаване на регионите, като фокус ще бъдат малките общини, предвид че големите имат повече източници на финансиране, каза Гроздан Караджов.

Предложените пътни проекти са разделени на 5 основни групи, информира заместник-министърът на регионалното развитие Явор Пенчев.

Първата група включва 21 обекта с готови проекти, издадено разрешение за строеж и избран изпълнител след проведена процедура по Закона за обществените поръчки. За част от тях има и актуални количествено-стойностни сметки, възлизащи на общо около 20 млн. лв. Ориентировъчната стойност на останалите е общо 50 млн. лв.

Във втората група са 88 обекта с налични проектна готовност и разрешение за строеж, но без избрани изпълнители. Разделени са отново на две подгрупи. 150 млн. лв. без ДДС е стойността на тези с точни количествено-стойностни сметки, а останалите възлизат на около 70 млн. лв. без ДДС.

Третата група включва обекти, за които е необходимо презаверяване на изтекли разрешения за строеж. 107 млн. лв. е стойността на проектите, за които количествено-стойностните сметки са актуални, а останалата част са за около 75 млн. лв.

В четвъртата група са включени 129 обекта. Те имат проектна готовност, но за тях все още не са издадени разрешения за строеж. За други 31 обекта няма проектна готовност или трасето не е част от утвърдения списък на общинските пътища.

Информацията за тези проекти е предоставена от Националното сдружение на общините, посочват от МРРБ.

В министерството продължава да се получава информация и директно от общини, обясни зам.-министър Пенчев. Предвиждаме за оценяването им да се използва вече налична методика, на която обаче ще бъде направена корекция, така че да е по-прецизна, допълни той.

Всяка седмица експертите ще преглеждат документите, които се получават в министерството. Ще финансираме обекти с по-широк обхват, като улици и площади, например, до изчерпване на ресурса, информира Гроздан Караджов.

Заместник-министърът на регионалното развитие Деляна Иванова съобщи, че същият подход ще се прилага и по отношение на финансирането на ВиК инфраструктура. Ще се изискват проектна готовност, издадено разрешение за строеж и избран изпълнител, който е потвърдил ангажимента си. Ще се подкрепят и проекти, които е предвидено да се изпълняват на отделни етапи. Условие за предоставянето на субсидията обаче ще е да се работи едновременно по водопроводните и канализационните съоръжения в конкретната територия.

Предвижда се проектите да бъдат съфинансирани от общините. Размерът на техния дял предстои да бъде уточнен.

Кметовете са приветствали екипа на МРРБ за диалога с тях, за активната работа и за инициативата, се казва в съобщението от ведомството на Гроздан Караджов.

Според кмета на Монтана Златко Живков е ясно, че няма да може да бъде финансирано всичко, за което има необходимост, но трябва да се започне отнякъде.

Кметът на Димитровград Иво Димов постави въпроса с повишените цени на строителните материали, заради които стойностите на голяма част от проектите вече не са актуални.

Очакваме да се върви и към комплексни проекти, с по-широк кръг от дейности, посочи Донка Михайлова, кмет на Троян.

Много важно е първо да решим проблема с подземната инфраструктура, за да може след това да насочим и към транспортната, каза кметът на Елин Пелин Ивайло Симеонов.

Освен това МРРБ е представило и критериите за финансиране на мерки за енергийна ефективност със средства от Националния план за възстановяване и устойчивост за публични, културни, спортни, търговски или промишлени сгради.

Предвижда се всички общини в страната да имат достъп до ресурса от плана, но първо трябва да направят "инвентаризация" на обществения сграден фонд, който се намира на тяхна територия.

Предстои МРРБ да разработи насоки за кандидатстване и критерии за приоритизиране на обектите.

Финансиране ще могат да получат и държавни ведомства за намиращи се извън столицата административни сгради.

В Плана за възстановяване и устойчивост е заложено 370 млн. лв. без ДДС да бъдат средствата за саниране на обществени сгради.

С финансиране от него ще продължи да се изпълнява и програмата за енергийна ефективност на жилищни сгради с бюджет от близо 1.2 млрд. лв. без ДДС. Възможно ще бъде изпълнението и на системи за енергоспестяване.

mediapool.bg