Кламер БГ - Бизнес новини: Обрат: Фирма на Ковачки се отказва и ГБС поема изцяло разширението на газохранилището

Обрат: Фирма на Ковачки се отказва и ГБС поема изцяло разширението на газохранилището

Бизнес

|
Четв, 23 Март 2023г. 21:45ч.
Обрат: Фирма на Ковачки се отказва и ГБС поема изцяло разширението на газохранилището

сн. Mediapool

"Главболгарстрой" в комбинация със своя дъщерна и други по-малки фирми поема и останалите две поръчки за разширението на газохранилището в Чирен. След като компанията вече подписа договор за изграждането на нова компресорна станция и наземната инфраструктура на газохранлищите, тя ще извърши и новите сондажи за вдигане на капацитета на газовите запаси, а също така ще построи свързващия газопровод от съоръжението до мрежата на "Булгартрансгаз" край козлодуйското село Бутан.

Това съобщиха от държавния газов оператор "Булгартрансгаз" в четвъртък.

Така консорциуми с участието на ГБС ще вземат общо около 603 млн. лв. без ДДС за трите проекта за вдигането на капацитета на газохранилището от сегашните 550 млн. куб. м на 1 млрд. куб. м и работата му в реверсивен режим независимо от сезоните.

До тази развръзка се стига след като избраният изпълнител за изграждането на новите сондажи за разширението на газохранилището в Чирен - ДЗЗД "Чирен дрилинг 2022", в което водещ участник е "Атоменергоремонт", свързвано с бизнесмена Христо Ковачки, се е отказал от сключване на договора. Фирмата, подала най-евтината оферта за газопровода - ДЗЗД "Инфра Експрет – Вемак" с участието на турската "Вемак", пък се оказа класирана на второ място, защото останалите предложения на обединението около ГБС са надделели над по-високата цена.

Обществената поръчка за сондажите отива при класирания на второ място – консорциумът "Екзало Дрилиг Чишрен" с участници "Главболгарстрой" (ГБС), "Главболгарстрой Интернешънъл" и сливенската "Газ Проджект девелопмънт".

Това обаче означава допълнително поскъпване на проекта, тъй като предложената от ГБС цена е над 221 млн. лв., докато тази на "Чирен дрилинг 2022" беше близо 199 млн. лв. Прогнозната стойност на поръчката бе близо 134 млн. лв. и за разликата до предложената от отказалата се компания щеше да бъде покрита със заем на "Булгартрансгаз" от собственика му "Български енергиен холдинг". Вероятно БЕХ сега ще осигури и по-голямата сума.

От "Булгартрансгаз" обясниха, че ДЗЗД "Чирен дрилинг 2022" са отказали да сключат договор, поради обективна невъзможност да изпълнят поръчката в определения срок и са посочили подробно причините за това по конкретните дейности.

Предвид стратегическото значение на проекта за подобряване на енергийната сигурност за страната и региона, обезпечаване непрекъснатостта и сигурността на газовите доставки и повишаване на конкуренцията и ликвидността на пазара е решено поръчката да се възложи на втория класиран участник – консорциумът на ГБС, информират от "Булгартрансгаз".

Газопроводът до Бутан, който е част от разширението на газохранилището, ще се изпълнява от ДЗЗД "Стройгазсистем" в която участват ГБС, дъщерната ѝ международна компания и "Протрейсинг". Поисканата цена е над 82.8 млн. лв. без ДДС, докато тази на турската "Вемак" беше за близо 77.4 млн. лв., но останалите параметри на ГБС са надделели при избора й.

Според поставените от "Булгартрансгаз" срокове разширеното газохранилище трябва да се въведе в експлоатация в края на 2024 г.

Газовият оператор отбелязва в съобщението си, че в България и региона е налице все по-засилваща се необходимост от допълнителен капацитет за съхраняване на природен газ.

"Повишаването на значимостта на разширението на капацитета на подземното газохранилище "Чирен" се обуславя и от спирането на доставките от Руската Федерация до различни европейски страни. Набавянето на необходимите на страната ни обеми природен газ от алтернативни източници, включително и втечнен природен газ, повиши многократно нуждата от разширение на газовото хранилище с цел повишаване на запасите и обезпечаването на енергийния газов сектор", допълват още от "Булгартрансгаз".

Според оператора положителен ефект ще има и върху търговията с газ в региона. "Наличието на достатъчни капацитети за съхранение, добив и нагнетяване на газ е от ключово значение за успешното навлизане на пазара на алтернативни източници на природен газ, включително на втечнен природен газ. Разширението на ПГХ "Чирен" ще осигури допълнителна гъвкавост, повишаване на пазарната интеграция и стимулиране на конкуренцията", допълва дружеството.

mediapool.bg