Кламер БГ - Бизнес новини: Обрат: Удълбаването на Варненското езеро ще продължи

Обрат: Удълбаването на Варненското езеро ще продължи

Бизнес

|
Вт, 15 Фев 2022г. 19:16ч.
Обрат: Удълбаването на Варненското езеро ще продължи

Снимка: БГНЕС

Проектът по удълбаването на Варненското езеро няма да спре само до пристанището на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган, а ще продължи и до други частни оператори, разположени там. Това стана ясно по време на дискусия във Варна, свързана с развитието на пристанището.

Това е коренна промяна в позицията на транспортния министър Николай Събев, който в началото на януари обяви, че проектът е пред спиране. Така портът на Доган при ТЕЦ "Езерово" щеше да получи предимство пред останалите 15 оператора, които работят на пристанището във Варна и пътят до тях не е удълбан.

Дискусията за бъдещето развитие на Варненското пристанище бе организирана от председателя на парламентарната транспортна комисия Николай Гуцанов (БСП). То идва в момента, когато транспортният министър Николай Събев (ИТН) лансира множество проекти, свързани с развитието на пристанището в Русе, за сметка на порта в Бургас. (Русе е родният град на Събев - бел. ред.). Става въпрос за изграждането на интермодален терминал в Русе, втори мост над Дунав и включването на жп линията Русе - Каспичан в Плана за възстановяване и развитие, чиито промени бяха обявени миналия петък.

"Докато не се реши въпросът с транспортната свързаност, ние не можем да направим умно проектиране за логистичен терминал", заяви във вторник Събев във Варна пред 100 представители на морския и логистичен бизнес и пристанищни оператори. Той обясни, че ще трябва да се инвестира в свързаността с устойчивите видове транспорт - железница, вътрешни водни и морски пътища.

"Пристанище "Варна" трябва да бъде свързано с националната и международната транспортна система. Ако не бъде направена бърза и ефективна връзка, пристанището ще остане изолирано", каза Николай Събев.

"Ще имаме предвид хората, които са в бизнеса с яхтите, с големите, малките и транзитните товари. Има предложение да съобразим развитието на пристанището с изискванията на нашите съюзници в НАТО", допълни транспортният министър.

По време на дискусията бяха очертани основни теми за разделяне на лекия и тежкия трафик, различни зони за транзитни и митнически операции в морето, обособяване на терени за яхтен бизнес, инфраструктурата между Русе и Варна. Обсъдена бе свързаността на транспортните коридори и възможностите за източници на финансиране извън националния бюджет.

Продължава разследването по сделката за ТЕЦ "Езерово"

В отговор на въпроси на журналисти министър Събев посочи, че продължават разследванията по сделката за ТЕЦ "Езерово" и терминала там, както и по удълбочаването на канала, свързващ Варненското езеро с морето.

По думите му документите по тези два случая все още не са напълно събрани, но което е налице, е изпратено в МВР.

Събев увери, че обществото ще получи информация по тези теми и допълни, че дори и да има допуснати нарушения в близкото минало, е "редно удълбочаването на плавателните връзки да продължи", предаде БТА.

Община Варна иска директна връзка с магистрала "Хемус"

От община Варна поискаха градът да има директна връзка с магистрала "Хемус", като държавата да продължи да финансира големите инфраструктурни проекти.

Заместник-кметът на Варна Христо Събев представи пред транспортния министър проекта за изграждане на алтернативно трасе на ул. "Девня", който е залегнал в Общия устройствен план на Варна.

Проектът предвижда осъществяване на директна връзка за товарния трафик от магистрала "Хемус" и ул. "Девня" към Аспаруховия мост, магистрала "Черно море", пристанище "Варна-изток" и Южната промишлена зона на града.

С реализирането му ще се осигурят безконфликтно трасе за товарните автомобили, бърза връзка към промишлената зона и към бъдещия интермодален терминал. Това ще доведе до облекчаване на трафика в централната част на града и свързаното с това замърсяване, развитие на икономиката и на транспорта, посочи Христо Иванов.

За основа на проекта ще се използват части от транспортно-комуникационните разработки за интермодалния терминал на Варна, които са предоставени от държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура". Предстои възлагане на цялостния проект от община Варна във фаза "Технически", каза Христо Иванов.

Той допълни, че заради значимостта и стратегическото местоположение, община Варна очаква финансова подкрепа от държавата за реализирането му. "Надявам се, че ползотворно сътрудничество за новите инфраструктурни проекти ще продължи", допълни Христо Иванов.

Проблемът за реализацията на проекта идва от факта, че планът за развитието на пристанището трябва да е съвместим с Общия устройствен план на общините във региона и на плана за Североизточния район за развитие. Варна има ОУП от 2012 г., но останалите общини около езерото са на различен етап от подготовката им, стана ясно от изказването на главния архитект на Варна Виктор Бузев.

Тази среща с морския бранш е първа, а целта бе очертаване на тенденциите в сектора. В началото на март предстои нова среща на ниво експерти - за обсъждане на техническите подробности за развитие на пристанищната инфраструктура, след което обществеността ще бъде информирана за резултатите, обяви министърът на транспорта.

Според него превръщането на пристанището в транзитно, би било добър вариант за развитието на Варненския регион. Място, от което да се приемат и транзитират товарите в направление Дунав, Западни Балкани и Централна Европа, допълни той.

Развитието на пристанището трябва да е свързано и да подпомага развитието на града и областта, то трябва да е в симбиоза с града, каза председателят на транспортната комисия в парламента Борислав Гуцанов.

На следващия етап от обсъжданията на плана ще бъде уточнено дали пристанище "Варна- изток" става изцяло атракционна зона, или само част от него. Развива ли се пристанището под "Максуда", или се търси място за нов интермодален терминал?, допълни Гуцанов.

Заместник-министърът на транспорта Валентин Върбанов каза, че в отдаването под наем на площи в пешеходната зона на пристанище "Варна-изток" има смущаващи неща, но те са подадени като сигнали за проверка в МВР.

Ще има ли още концесии на пристанища

Министерството на транспорта все още няма яснота дали ще продължи политиката на ГЕРБ за отдаване на концесия на пристанищата.

"Идеята не е изоставена изцяло, но е важно, ако се реализира такава стъпка, тя да се направи в обществен интерес", каза Николай Събев.

Той съобщи, че Министерството на транспорта е планирало серия от дискусии, посветени на развитието на пристанищата във Варна, Бургас, Русе и Лом.

Председателят на парламентарната транспортна комисия Борислав Гуцанов съобщи още, че ще бъде направено всичко възможно да се заделят средствата, нужни за ремонт и пътуване до Антарктида на българския научно-изследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий". За целта са необходими около 4 милиона лева, които могат да бъдат осигурени, посочи Гуцанов.

mediapool.bg