Кламер БГ - Бизнес новини: Нов завод в Петрич успокоява премиерската тревога от световната рецесия

Нов завод в Петрич успокоява премиерската тревога от световната рецесия

Бизнес

|
Вт, 17 Септ 2019г. 18:01ч.
Нов завод в Петрич успокоява премиерската тревога от световната рецесия

Пети поред завод в България – за продукти за електроснабдяване и електрообзавеждане в Петрич, откри във вторник световният лидер в производството на такива елементи АББ. На церемонията присъства премиерът Бойко Борисов, който повтори тезата си от рязането на лентата на завод на бизнесмена Кирил Домусчиев в Пещера, че ежедневното откриване на заводи е рецептата му срещу рецесията в Европа. Сега министър-председателят разшири размислите си до световната рецесия.

"Още преди една година с министър Владислав Горанов започнахме да се тревожим за рецесията, в която влиза светът, но ако само се тревожиш и не правиш нищо, то не те очаква нищо добро", коментира Борисов.

"На фона на атаката с дрон над Саудитска Арабия и отварянето на Федералния резерв от президента Тръмп, ние откриваме заводи. Такъв открихме и вчера в Пещера. Затова звучи хумористично да се говори за провал", контрира премиерът критикуващите го.

"Пети завод на АББ в България с 420 нови работни места, 130 от които са наети само през последния месец. Продължавайте да строите и шести и мисля, че това е начинът, по който ще се справим с рецесията - с нови заводи и квалифицирана работна ръка“, заяви още той.

Петрич ще е на час път от София

"Вие сте дошли по "Струма“, видели сте десетки багери, валяци, които продължават да доизграждат магистралата до Кресна. Така че Петрич ще стане на един час път от София“, не пропусна Борисов да акцентира върху правителствените инфраструктурни проекти.

В откритата сега производствена мощност ще се заваряват и ще се прави предварителен и окончателен монтаж и изпитване на модулна апаратура за монтаж на DIN-шина, разделени на ръчни и полуавтоматизирани операции. АББ е инвестирала 7 млн. лв. в изграждането на зелено на завода, разположен в близост до съществуващата вече фабрика на компанията в Петрич. Тя има още два завода за продукти ниско и средно напрежение в Раковски, както и производствена база за продукти високо напрежение в Севлиево. Във Варна АББ има и модерна сервизна станция за турбокомпресори, която обслужва клиенти както от българското, така и румънското крайбрежие на Черно Море.

"През последните 25 години АББ е инвестирала над 230 милиона лева в България и този завод е поредното доказателство за последователния ход на развитие на нашата компания в страната“, заяви Десислава Михтарска, управител на новия завод в Петрич.

По думите й "новото производство е важна стъпка към бъдещето на АББ и създава мост между класическите продукти ниско напрежение, и нарастващия брой дигитални решения, които АББ доставя на своите клиенти по цял свят". Освен това компанията си партнира с училища и университети, за да подкрепя образованието около заводите си.

"Разширяването на производството в Петрич с втори завод е възможно само благодарение на отличната работа на местния екип, своевременната доставка и изключителното качество на продукцията тук. Прекрасно е да видим, че бизнес направлението за електроснабдяване и електрообзавеждане разширява своите производствени мощности, за да предоставя по-безопасни, по-устойчиви и по-интелигентни продукти, които ще носят стойност за нашите клиенти по цял свят“, коментира Оливър Илтисбергер, глобален директор за бизнес направление "Интелигентни сгради“ на АББ,

Компанията навлиза на българския пазар през 1996 г., когато строи край Петрич първата си производствена база. Клиенти на завода са компании на АББ от Германия, Италия и Швейцария.

2400 година ВиК система на древен град не е мръднала, дано депото край Бучино изкара сто години

След церемонията в новия завод в Петрич Борисов е разгледал как вървят проучванията на един от най-значимите археологически обекти у нас - Античен град "Хераклея Синтика“, който се намира в местността "Рупите“. През август кабинетът одобри за втора поредна година 100 хил. лв. за продължаване на разкопките. На терен екипът от специалисти показал на Борисов впечатляваща стена на 2400 години, съобщиха от правителствената пресслужба.

Обиколката на Борисов е продължила с оглед на прясно открития преди това от екоминистъра Нено Димов първи етап от регионално депо за битовите отпадъци на общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево. Той успя са направи връзка между разкопките край Петрич и депото за отпадъци: "2400 години водопроводната и канализационната система на обекта не е мръднала. А ако това депо изкара 100 години, то пак ще сме доволни. Тук искам да благодаря на всички кметове – чужди и наши, че 5 общини по най-съвременен начин се обединиха за изграждането на модерно депо“.

Наред е завод в Благоевград

"В София много обичат да приказват, но ако бяхме направили това, то тези пет общини, включително и Благоевград щяха да фалират, защото глобите са такива, че собствените приходи на общините щяха да отиват за плащане на глоби, така че мисля днешният ден е добър за Благоевград“, коментира още той. "Но днес, щом имаме този резултат, нещата са добре. Минах, за да видя и автомагистрала "Струма“. Строителните дейности вървят с пълна сила. Има над 150 машини и около 200 – 300 работника. Правим заводи в Петрич, сега е ред и на Благоевград“, похвалил се и тук Борисов.

Депото за отпадъците на петте общини е разположено в в землището на с. Бучино. За изграждането му са отпуснати над 17 млн. лв. от Предприятието за управление на дейности по опазване на околната среда (ПУДООС) и допълнителни средства от финансовото министерство, каза при откриването министърът на околната среда и водите Нено Димов. по думите му проектът бил сложен, защото заедно с изграждането на новата система било рекултивирано и старото сметище.

Общини спасени от фалит

"Днес може би е решен един от най-сериозните проблеми на Благоевград и на съседните общини. Ако не бяхме реализирали депото, общините ни щяха да фалират. Санкциите са 3-4 пъти повече от това, което плащахме до момента на други депа“, отбеляза по време на церемонията кметът на Благоевград Атанас Камбитов.

Нено Димов направи първата копка на нови инсталации към регионалното депо в Бухово, сн. МОСВ

Той и Димов направили и първа копка на изграждането на допълнителна инфраструктура на депото - инсталация за предварително третиране на битови отпадъци и компостираща инсталация за разделно събрани биоразградими и/или зелени отпадъци. Нейната цена е близо 12 млн. лв., от които 9 млн. лв. са осигурени от Оперативна програма "Околна среда“ 2014-2020 г.

"При капацитет от 177 хил. тона на новата система за управление на отпадъците, ако 25 хил. тона минават през сепариращата и компостиращата инсталация, животът на това депо ще се увеличи двойно и тройно, а отпадъците ще се превръщат в компост, в гориво, което може да се използва отново. ЕС и ние наричаме това "кръгова икономика“ - когато отпадъците носят полза и добавена стойност, а не увреждане на околната среда“, казал още Нено Димов, цитиран от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите.

mediapool.bg