Кламер БГ - Бизнес новини: Фондът на фондовете с "необикновени" кредити за бизнеса до 850 млн. лв.

Фондът на фондовете с "необикновени" кредити за бизнеса до 850 млн. лв.

Бизнес

|
Вт, 14 Апр 2020г. 13:37ч.
Фондът на фондовете с "необикновени" кредити за бизнеса до 850 млн. лв.

Фондът на фондовете ще подкрепи малките и средни предприятия с "необикновени кредити" в размер до 850 млн. лв. чрез банките партньори. Новата гаранционна схема ще бъде пусната на пазара в следващите седмици. Това съобщи изпълнителният директор на Фонда на фондовете Светослава Георгиева на брифинг в Министерския съвет.

Фондът на фондовете ще предостави 170 млн. лв. под формата на гаранции на банките. От своя страна те ще отпуснат оборотни заеми до 850 млн. лв. на малки и средни компании. Максималният размер на кредита ще е до 17.5 млн. лв., а срокът за изплащане до 10 години.

"Това е доста необикновено", отбеляза Георгиева. Причината е, че срокът за погасяване на кредити за оборотни средства е доста по-кратък, допълни тя.

"Тези кредити, за разрешаване на ликвидните проблеми на фирмите, обмисляме да бъдат предоставени безлихвено... Възможността за безлихвени кредити ще бъде налична особено при фирми, които имат волята и желанието да запазят заетостта си такава, каквато е била до момента на кризата", каза още Георгиева.

Това е новата схема, която все още се разработва от Фонда на фондовете след избухването на икономическата кризата заради пандемията от коронавирус. Фондът на фондовете управлява над 2.5 млрд. лева от европейските фондове и привлечени средства чрез финансовите посредници, които се предоставят под формата на гаранции, кредити и дялово финансиране.

Това е втората портфейлна гаранция, която държавата пуска в подкрепа на бизнеса. Първата за 500 млн. лв. беше през държавната Българска банка за развитие (ББР). Въпреки че и тогава правителството обяви, че тя е насочена към малките и средните предприятия, по-късно стана ясно, че ББР е отпуснала в разгара на извънредното положение – 26 март, заем от 75 млн. лв. на фирма, свързана с колекторската компания със спорна репутация "С.Г. Груп"

за изкупуването на лошите кредити на две банки.

Освен тази нова мярка се работи по облекчаване и разширяване кандидатстването и по другите финансови инструменти, които са на пазара. Това са подкрепа за стартиращи предприятия на уязвими групи и самонаети (24 млн. лв.), стартиращи иновативни компании във високите технологии (150 млн. лв.) и общински проекти (350 млн. лв.), каза Светослава Георгиева.

Така фондът отговори на призива на бизнеса да облекчи и разшири схемите за подпомагане на фирми и да улесни финансовите посредници при предоставянето на капитал.

Необикновени кредити в необикновени времена

Необикновени кредити в необикновени времена – така накратко описаха новата гаранционна схема Мартин Дановски, председател на Управителния съвет на фонда, и Светослава Георгиева, изпълнителен директор на фонда.

С публични финансови инструменти влизаме и доставяме средства на пазара, където не достигат и частните капитали не смеят да инвестират, защото са рискови, каза Марин Дановски.

Ще запълним дупките на пазара, които частното финансиране няма да направи, обеща Светослава Георгиева. Тя посочи, че новата гаранционна схема е специално създадена и фокусирана за да отговори на ликвидните нужди на малки и средни предприятия в момент на криза.

Фондът на фондовете ще предостави 170 млн. лв. под формата на гаранции на всички банки, които искат да участват. От своя страна те ще отпуснат оборотни средства до 850 млн. лв. под формата на дългосрочни кредити до 10 години, каза Георгиева.

Тя допълни, че тези заеми са за разрешаване на ликвидните проблеми на компаниите и се обмисля да бъдат предоставени безлихвено. Това може да стане при определени условия.

"Възможността за безлихвени кредити ще бъде налична особено при фирми, които имат волята и желанието да запазят заетостта си такава, каквато е била до момента на кризата", поясни Георгиева.

Предвижда се още удължаване на гратисни периоди по главницата. Необичайното е, че се обмисля възможността и за гратисен период по лихвите на кредита за периода на кризата, каза още Георгиева.

Ще има и лихвена субсидия, допълни я колегата й Александър Георгиев, който е другият изпълнителен директор на фонда. Той обеща, че няма да има такси от страна на банките към крайните получатели на средствата.

Таванът на заемите, които банките ще могат да отпуснат на компаниите е до 17.5 млн. лв., стана ясно още от обясненията му. Александър Георгиев посочи, че максималната гаранция, която фондът поема по един кредит е 1.8 млн. евро. Като се умножи по 5 – коефицинетът за допълване на капитала от страна на банките към осигурения публичен ресурс, сумата става около 17.5 млн. лв. заем по едни кредит.

Няма проблем обаче банките да отпускат и по-големи кредити, но фондът няма да поема гаранции над тази стойност, уточни Георгиев.

Инструментът ще бъде с лесен достъп през банките, които се включат в гаранционната схема, обеща Светослава Георгиева.

От обясненията на шефовете на фонда стана ясно, че новият инструмент за финансова инжекция на пазара все още се разработва и ще тръгне в следващите няколко седмици. Той обаче ще важи и за кредити, отпуснати от търговските банки след въвеждането на извънредното положение на 13 март 2020 г., стана ясно от обясненията им.

За уязвими групи и самонаетите заеми до 50 хил. лв.

Улесняване и облекчаване на условията по кандидатстване ще има и по схемата за подкрепа на стартиращи предприятия от уязвими групи на пазара на труда и самонаети, каза Светослава Георгиева.

И по нея ще се отпускат заеми за оборотни средства или за инвестиционни цели до 50 000 лв. на предприятия с кратка или без почти никаква бизнес история. Те са създадени от уязвими групи - младежи до 29 години, хора с увреждания, трайно безработни за повече от 6 месеца.

В преговори сме с Министерството на труда и социалната политика и евентуално и по тази мярка ще предложим безлихвени кредити, каза Светослава Георгиева.

Тази схема е с капитал от 24 млн. лв. Тя е на пазара от около година, но не беше посочено какъв е интересът към нея до момента. Има обаче възможност и за допълнително финансиране по схемата, ако средствата бъдат изчерпани бързо, каза Георгиева.

"Важно е да споменем, че този инструмент таргетира група крайни получатели, които по принцип всички добре знаем, че нямат лесен достъп или въобще нямат такъв до банкова финансиране. Това са фирми без кредитна история, за която обикновено банките не поемат риска да финансират", допълни тя.

За ИТ сектора – 150 млн. лв. през посредниците

Фондът на фондовете има портфейл от различни инструменти, които в момента са активни на пазара за дялово финансиране.

Един от тях е финансовият инструмент за подкрепа на стартиращи иновативни компании във високите технологии, чрез който с помощта на финансови посредници се инвестират 150 млн. лв. капитал, каза Георгиева. Тя не уточни дали се предвиждат облекчаване на условията за дялово финансиране, за което настояха посредници.

Другият финансов инструмент, в размер на 350 млн. лв., е за общините за изграждане на градска инфраструктура, спортни съоръжения, икономически центрове и културни обекти. Той е на пазара от 2018 г. и се предоставя чрез трите фонда за градско развитие. Чрез него ще се предоставя допълнителна подкрепа за изпълнението на проектите чрез оборотни средства. Освен това се обмисля да се финансират и други сектори като транспорт, туризъм и здравеопазване, които пострадаха най-сериозно в настоящата криза, каза Георгиева.

mediapool.bg