Кламер БГ - Бизнес новини: Незаконната сеч в България се оценява на 150 млн. лв. годишно

Незаконната сеч в България се оценява на 150 млн. лв. годишно

Бизнес

|
Четв, 21 Март 2019г. 17:24ч.
Незаконната сеч в България се оценява на 150 млн. лв. годишно

Годишният обем на незаконната сеч в България достига 2.4 - 2.7 млн. плътни куб. м. Това е между една четвърт и една трета от общия добив, което формира сенчест бизнес за близо 150 милиона лева годишно. Това съобщи Световен фонд за "Дивата природа" (WWF).

По случай Световния ден на горите природозащитната организация напомня, че опазването им е отговорност на всеки един от нас. Освен че осигуряват ресурсите, необходими за човешкото оцеляване, те имат и важно стопанско значение.

Горите са дом на стотици животински и растителни видове. Те регулират нивата на реките и осигуряват среда за отдих и разходки. Горите предоставят дървен материал за огрев за близо 90 милиона души в Европа и Северна Америка.

Не на последно място те са най-големите складове за въглероден двуокис след океаните и играят ключова роля за климата на планетата. Безразборното им изсичане води до изпускане на огромно количество въглероден двуокис в атмосферата, което допринася за климатичните промени.

Българският офис на WWF дава съвети за разкриване на нерегламентирана сеч при разходка в гората. Ако свидетел на такава се съмнява в законността й, може да провери има ли обозначителна табела с информация за територията, в която се извършва добивът на дървесина, собствеността на гората, разрешението за сеч, датата на издаване и изпълнителя. Наличието на марка за сеч, разположена на височина от 130 см върху стъблото на дървото, и шестоъгълен печат н основата на ствола, която да остане след отсичането, е знак, че всичко е наред.

Уникална платформа за горите в България, разработена от WWF, дава чрез координатите на локацията на мобилния телефон, дава детайлна информация за гората и дали има издадено позволително за сеч. Възможна е и проверка в регистъра на Изпълнителната агенция по горите за позволително за сеч по номера на гората.

Ако има разминаване или фалшива маркировка, подайте сигнал за потенциално нарушение на телефон 112, призовават от WWF.

В петък започва националната дарителска кампания за опазването на вековните гори у нас и техните обитатели, която ще продължи до 31 март.

mediapool.bg