Кламер БГ - Бизнес новини: Намеса в строежа на "Турски поток" у нас откри проверката на Петков

Намеса в строежа на "Турски поток" у нас откри проверката на Петков

Бизнес

|
Вт, 02 Авг 2022г. 16:21ч.
Намеса в строежа на "Турски поток" у нас откри проверката на Петков

Намеса в строежа на

Бързането около строежа на продължението на руския газопровод "Турски поток" на българска територия от Турция до Сърбия – т.нар. "Балкански поток", е довело до намеса на бившия енергиен министър на ГЕРБ Теменужка Петкова в работата на възложителя на поръчката за близо 3 млрд. лв. в ДДС – "Булгартрансгаз", за да не обжалва действия на кандидати в обществени поръчки по изграждането на 474-километровата тръба.

Копие от прословутата изчезнала Пътна карта, подписана от Петкова и шефа на "Газпром" Алексей Милер, за която се смята, че слага основите на газопровода и не можеше да бъде намерена никъде и руснаците не я дадоха, все пак е предоставено от Държава агенция "Национална сигурност" (ДАНС. Не може обаче да се направят обаче юридически изводи относно съдържанието на Пътната карта като вид документ, съобразно действащото законодателството.

Установени са и редица административни нарушения на екологичното законодателство при решаването на проблеми със сондажи при изграждането на трасето, както и на трудовото – при обявяването на командировки или наличието на правилници и дневници за работата по строежа, които обаче не изглеждат толкова съществени. Забавено е и обявяването и публикуването на изменения и решения по договорите за обществени поръчки.

Това е установила разпоредената през май от бившия премиер Кирил Петков проверка на газопровода като пример за корупцията на руския президент Владимир Путин в България. Резултатите от нея бяха оповестени в последния ден на сваленото с вот на недоверие правителство на Кирил Петков. Констатациите пък са предадени на ДАНС, МВР и екоминистерството.

Почти веднага след това Теменужка Петкова и Томислав Дончев от ГЕРБ дадоха изявления и обявиха изнесените резултати за старт на предизборната кампания на "Продължаваме промяната".

Две междуведомствени работни групи са извършили задълбочени проверки на административните процедури при проектирането, изграждането и въвеждането в експлоатация на разширението на газопреносната инфраструктура между българо-турската и българо-сръбската граница ("Балкански поток"), проведени от държавните институции.

Проверени са също така обществените поръчки, проведени от "Булгартрансгаз" за строежа на тръбата и на двете компресорни станции и възложени съответно на саудитския консорциум "Аркад" и консорциума между немската "Ферощал" и българската "Главболгарстрой".

Пътната карта я няма, а копие от нея не дава яснота

От правителствената пресслужба обявиха във вторник, че Пътната карта с "Газпром" не е била регистрирана в деловодните регистри на Министерството на енергетиката според административните изисквания. Оригинален документ така и не е бил намерен, поради което не може да се установи дали това представлява международен договор по смисъла на Закона за международните договори на Република България или писмо за намерение. Предоставеното от ДАНС копие пък не позволява да се установи какъв точно документ е Пътната карта.

Екоминистерството е одобрило оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) на "Балкански поток" без да вземе предвид промяната в определени обстоятелства, свързани с местообитания и популации на защитени видове и зоните от Националната екологична мрежа НАТУРА 2000, през които преминава трасето на газопровода. Министерството на околната среда и водите също така не е провело задължителна преценка на отражението от промяна на сондажите при пресичането на тръбата на река Вит и река Цибрица, макар да е бил уведомен за това от "Булгартрансжгаз". Освен това ековедомстото и васейновите дирекции не са осъществявали никакъв контрол върху изпълнението на изискванията в ОВОС-а. Строежът на едната компресорна станция – "Нова Провадия", пък е започнал преди да има издадено и влязло в сила решение за ОВОС, констатира още проверката.

Малко вече правени и от КЕВР констатации

Посочва се и установеното вече от Комисията за енергийно и водно регулиране преди година нарушение на изискването "Булгартрансгаз" да съгласува и получава одобрението на регулатора за договорите си по обществените поръчка за "Балкански поток" и за заемите за финансирането му, с оглед недопускане свръхзадлъжнялост на държавната фирма. Месеци по-късно обаче регулаторът обяви, че няма такава опасност и проектът може да се издържа.

Държавният газов оператор също така не е публикувал в законовоустановения срок промяната на договора с "Аркад" за ускоряване на строежа и промяна в плащанията към изпълнителя. Сключването на договора с ДЗЗД "Ферощал Балкангаз" за компресорните станции не е било изпратено в срок за публикуване от Агенцията за обществени поръчки.

Поръчение: Не обжалвайте

При провеждането на спечелената от "Аркад" поръчка за линейната част е била допусната намеса от страна на министъра на енергетиката – (без същият да е едноличен собственик на капитала на дружеството) чрез даване на конкретни писмени указания на изпълнителния директор на "Булгартрансгаз" относно обжалване на поръчката. В прессъобщението на Министерския съвет не се посочва за какво точно става въпрос, но най-вероятно е за решението на КЗК от юли 2019 г. за отмяна на решението на "Булгартрансгаз" oа декласира "Аркад" и да даде поръчката на свързаното с Русия обединение "Газово развитие и разширение в България" (ГРРБ). Газовият оператор не обжалва решението, а междувременно ГРРБ реши да оттегли подадената още преди това жалба срещу избора на "Аркад". Всичко това се случи на фона на информации за пазарлъци на политическо ниво за отпушване на строежа чрез възлагането му на саудитците, но допускане на руските фирми от ГРРБ като подизпълнители. Което и лъсна година по-късно, когато "Аркад" промени подизпълнителите си, а "Блугартрансгаз" се съгласи с това.

"Независимо че правото на жалба е въпрос на преценка, предвид значимостта на проекта и финансовите интересите, липсата на обжалване от страна на възложителя, респективно оттеглянето на жалбата от заинтересована страна, се явява в противоречие с естествената пазарна и икономическа логика, което би могло да се разглежда като индикация за влияние на външни фактори", посочват сега от Министерския съвет.

Неспазване на формалности от трудовия ред

Назначената от Кирил Петков проверка е открила също така пропуски в сключените трудови договори като посочено място на работа и продължителност на контракта, ползване на допълнителен платен отпуск. Липсвали на разположение на контролните органи в предприятията екземпляри от правилника за вътрешния трудов ред и документи, свързани с разпределението на работното време и организацията на работа. Фирмите, работили по "Балкански поток" също така не са отчитали електронно командировките на служителите си, каквато изискване има.

На министъра на околната среда Петков е възложил да провери за нарушенията на екозаконодателството, а ДАНС преди ден е получила целия доклад за допълнителна проверка. Агенцията също така трябва да проследи движението на образувана прокурорска преписка по доклад, изпратен през май 2022 г. от Агенцията за държавна финансова инспекция в Специализираната прокуратура по случая.

ГЕРБ: Не сме подписвали нищо в ущърб на България

На дадения почти веднага след прессъобщението на правителството брифинг Теменужка Петкова отрече да е правено нещо в ущърб на националните интереси при строежа на "Балкански поток. Тя показа решенията на парламента за "Балкански поток" и обяви, че ГЕРБ "не е отстъпил и на йота от това решение" и това е важният документ за строежа на газопровода.

По думите й пътната карта не представлява нищо друго освен паметна бележка от среща и "тях ги е яд, че не успяха да извлекат нищо от тази пътна карта". "Никога не сме подписвали неизгодни за България договори и документи", декларира тя.

Тя обяви за лъжа констатациите за нарушения на екозаконодателството и обяви, че няма нито едно такова. Петкова посочи още, че обявените нарушения за трудовата дейност показват "въпиюща некомпетентност, тъй като това е ангажимент на изпълнителя и неговите фирми", а не на възложетиля. "Правителството и "Булгартрансгаз" нямат отношение към този процес", заяви тя.

"Защо взеха през юли 2021 г авансовите пари от "Балкански поток", а уж е лош проект", допълни тя и обясни, че необходимите годишни приходи от газопровода, за да се изплаща той, са 329 млн. лв., а "Булгартрансгаз" реализира много по-големи от тези приходи

"В интерконектора с Гърция сме вложили сърце и душа, а Петков провали проекта – не спази срока за реализацията му. Но тъй като ГЕРБ ще бъде първа сила на следващите избори и ако проектът не бъде завършен в следващите два месеца, ние ще направим така, че да потече пълното количество азерски природен газ", заяви още бившият енергиен министър.

mediapool.bg