Кламер БГ - Бизнес новини: Намаляването на ДДС за ресторантьорите е неадекватно, смята Костов

Намаляването на ДДС за ресторантьорите е неадекватно, смята Костов

Бизнес

|
Нед, 17 Май 2020г. 13:30ч.
Намаляването на ДДС за ресторантьорите е неадекватно, смята Костов

Предложеното от управляващите намаляване на данък добавена стойност (ДДС) за ресторантьорския и туристическия бизнес е обидна и неадекватна мярка. Мнението е на бившия премиер Иван Костов.

Предложението за намаляване на данъка беше обявено от премиера Бойко Борисов след среща с представители на ресторантьорския бранш, а целта би трябвало да е подпомагане на бизнеса, който е сред най-ударените от ограниченията заради разпространението на коронавируса. Срещу него са министърът на финансите Владислав Горанов и председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова, но то се подкрепя от коалиционните партньори на ГЕРБ – "Обединени патриоти". Идеята събра доста негативни коментари от икономисти и финансисти, тъй като се смята, че ще доведе до злоупотреби. В същото време се подпомага сектор, който се определя като сив.

Предложението към момента е намаленият ДДС да влезе в сила от 1 юли и да важи до края на 2021 г.

"Тя (мярката – бел. ред.) разрушава много баланси в данъчната система и подсказва, че този бизнес е в сивия сектор. Защото, ако той беше на светло, щеше да е заинтересован да възстановява данъчен кредит - купуваш и плащаш с 20% ДДС, а след това продаваш с 9% ДДС, това поражда съмнение, че секторът е много далеч от изправност", коментира Костов пред БНР.

Той запита защо точно на този "нередовен и сив сектор" се дават тези облекчения и предположи, че е резултат на натиск, на който правителството не е трябвало да се подава.

По думите на Иван Костов в България трябва да бъде върнат данъчният модел с прогресивни ставки и за доходите, и за данъка върху печалбата. Той добави, че е неуместно да се променя данъчната система в средата на годината, защото няма да може да се отчете как се е отразила кризата върху бюджетните приходи, което пречи на планирането и на икономическите стратегии за напред.

Костов критикува и предложението на Министерството на финансите за създаване на държавна петролна компания със собствени данъчни складове и бензиностанции в цялата страна. Според него то е необмислено и целта е да коментира съществуването на един неработещ орган – Комисията за защита на конкуренцията. Според него не е логично в момент, в който приходите в бюджета намаляват заради епидемията от коронавируса и последвалата я икономическа криза, да се правят допълнителни разходи за влизането на държавата на пазара на горива.

Една маса със сирене за по-нисък данък

Идеята за намаляване на ДДС за ресторантите и туризма беше критикувана и от бившия министър на икономиката, енергетиката и туризма в служебното правителство на Марин Райков Асен Василев. Според него диференцирането на данъка за определени сектори ще даде възможност за злоупотреби и избягване на плащане на по-високия ДДС. "Преди 2008 г. имаше диференцирани ставки. Тогава имаше много фирми и граждани, които специализираха в това как да не си плащат данъците. Колко време мислите, че сега ще отнеме на магазините за алкохол например да сложат една маса и да продават сирене, за да плащат по-нисък ДДС", коментира Василев.

Според него намаляването на данъка ще доведе до 250 – 300 млн. лева по-малко приходи в бюджета на годишна база. В същото време към момента няма отговор на въпроса кои свои разходи ще съкрати държавата, за да компенсира този спад.

mediapool.bg