Кламер БГ - Бизнес новини: НЕК обмисля дали да обжалва новото плащане по АЕЦ "Белене"

НЕК обмисля дали да обжалва новото плащане по АЕЦ "Белене"

Бизнес

|
Пон, 17 Септ 2018г. 17:03ч.
НЕК обмисля дали да обжалва новото плащане по АЕЦ "Белене"

"Националната електрическа компания" (НЕК) има три месеца да реши дали да приеме да плати 31.5 млн. евро на консултантската компания "УорлиПарсънс" заради прекратения й през 2013 г. договор за услуги по реализацията на проекта за АЕЦ "Белене", или да плати сумата, за която е осъдена преди дни от Арбитражен трибунал, заедно с лихвите и разноските.

Държавното дружество е било посъветвано от представляващите го адвокати по делото да обжалва пред Върховния касационен съд, но дали ще се предприеме тази стъпка е изцяло политическо решение, коментираха запознати пред Mediapool. Те не изключват НЕК да си плати, както направи след арбитражното решение по загубеното дело за реакторите на АЕЦ "Белене", макар и тогава да имаше опции за обжалване пред български съд. Вместо това НЕК взе безлихвен заем за близо 1.2 млрд. лв. от бюджета и се издължи на "Атомстройекспорт" за поръчаното без валиден договор и неплатено оборудване. Новите разходи по все още спрения проект "Белене", за който скоро ще се търси стратегически инвеститор, освен това ще налее нова вода в мелницата на онези политици, които смятат, че ядреният строеж трябва да се рестартира, тъй като в него са вложени повече от 3.5 млрд. лв.

Спестени 23 млн. евро от претенциите

Изпълнителният директор на НЕК Петър Илиев коментира пред БНР в понеделник, че делото е било с предизвестен край, но въпреки това компанията е успяла да спести 23 млн. евро, тъй като е била съветвана да сключи извънсъдебно споразумение с "УорлиПарсънс" и да плати всички претендирани от консултанта суми за близо 55 млн. евро.

Запитан как НЕК ще плати сумата, за която сега е осъдена, Илиев посочи: "Надявам се с помощ от "Българския енергиен холдинг", и НЕК да се лиши от печалбата си, да свие коланите и да си плати сметката". Той обаче допълни, че се обсъждат и други възможности, сред които и защита пред български съд.

"УорлиПарсънс" бе избрана за консултант по АЕЦ "Белене" с обществена поръчка за 16 млн. евро, която обаче предвиждаше фирмата да продължи да работи с НЕК и след избора на строител на ядрената централа. В т.нар. втора фаза на договора "УорлиПарсънс" получава 10 на сто от оферираната за строежа цена за 3.997 млрд. евро без ДДС. И макар реално изграждането на АЕЦ "Белене" така и да не беше стартирало физически, консултантът получаваше солидни плащания именно да втората фаза.

Делото на "УорлиПарсънс" срещу НЕК започва през 2014 г., след като държавната компания реши през октомври 2013 г. да прекрати договора си едностранно заради решението на правителството и парламента за

спиране на ядрения проект.

Претенциите на инженер-консултанта са за 54.891 млн. евро, от които 42.525 млн. евро са дължимо обезщетение за спирането на втората фаза на договора. Претендирани са 7.1 млн. лв. неплатени от НЕК суми по фактури, над 1.5 млн. евро лихва за забавени плащания, както и 1.3 млн. евро за извършени услуги в периода 1 септември - 7 октомври 2013 г., които не са били фактурирани от НЕК. Консултантът иска и 2.156 млн. евро като ескалация на договорените плащания (оскъпяване на услугите от инфлация и други фактори), както и близо 150 хил. евро за заплати на трима служители и наеми.

Консултантът получил огромни суми за услуги без резултат

Съдът обаче значително намалява претендираните суми. Наполовина са орязани исковете за ескалацията, както и за обезщетението за спирането на проекта. Арбитражният трибунал приема, че присъждането на пълното обезщетение, предвидено в клаузите на договора, ще е неоправдано забогатяване на "УорлиПарсънс", която вече е получила почти 270 млн. евро от сумата по договора. Това е повече от половината договорена цена по Фаза ІІ и то при положение, че действителната фаза на изпълнение на договора още не е започнала, посочва арбитражът. "Ищецът вече е бил обезщетен за много искове и не е претърпял огромни или особено значителни нерепарирани загуби поради прекратяването на проекта, независимо от факта, че това е решение на ответника, няма какъвто и да е полезен резултат от услугите на ищеца за възложителя НЕК", пише още в решението.

Така реално съдът потвърждава, че "УорлиПарсънс" е получила огромни суми за малко реално свършена работа, но въпреки това не приема защитната позиция, че тези плащания са били извършени в нарушение на изискванията на българския Закон за обществените поръчки.

Договор в нарушение на правилата

Основната теза на защитата е била, че още при подписването на договора за обществената поръчка има нарушение, тъй като търгът е спечелен от фирмата "Парсънс И енд Си Юръп" според зададените в условията критерии, а контрактът е сключен с "Парсънс И енд Си България" ЕООД и по-късно прехвърлен на "УорлиПарсънс" без изискваните в началото гаранции за изпълнение. Според адвокатите на НЕК при това положение не би трябвало да се приема, че се прехвърля и арбитражната клауза от предишните договори, а в последния с консултанта няма въобще гаранция за изпълнението на услугите.

Петър Илиев пък коментира, че основният проблем е, че при подписването на договора с "УорлиПарсънс" никой не е предвидил, че няма да се стигне до контракт с АСЕ и затова няма клауза за прекратяване на договора с консултанта при спиране на договора с основния изпълнител.

"Това е заварено положение", каза шефът на НЕК, но не можа да обясни защо не е заложена такава клауза. По думите му подобен проблем е имало и при строежа на хидровъзела "Цанков камък", а по казуса с арбитража с "Атомстройекспорт" "също бяхме осъдени, че не сме сключили договор, а сме поръчали оборудването".

Илиев признава още, че заради делото, водено от "УорлиПарсънс" срещу НЕК, държавната компания не е могла да използва услугите на консултанта като основен свидетел по съдебния спор с АСЕ, по който вече държавата плати 1.2 млрд. лв.

Опция за обжалване, но по-скоро ще се плати

Сега пред НЕК възможностите са две – или да приеме решението и да плати сумата, или да оспорва пред ВКС. Адвокатите са препоръчали второто, защото според тях български съд би уважил довода за нарушението при прехвърлянето на договора. Държавната компания обаче е предпазлива към такъв ход, тъй като не е изключено и решението на ВКС да е срещу тях, с което разходите им съвсем да нараснат. Таксата за подобно обжалване е 4% от стойността на иска, а отделно са адвокатските разходи. НЕК вече е платила близо 2 млн. евро за юридическите услуги по досегашното арбитражно дело и, ако не спечели обжалването, може да потъне още повече на фона на нелекото си финансово състояние.

Според запознати по-скоро се върви към плащане на сумата, за което говорят и думите на Петър Илиев за помощ от БЕХ.

mediapool.bg