Кламер БГ - Бизнес новини: МФ: Две трети от бизнеса подкрепят приемането на еврото

МФ: Две трети от бизнеса подкрепят приемането на еврото

Бизнес

|
Ср, 05 Апр 2023г. 18:41ч.
МФ: Две трети от бизнеса подкрепят приемането на еврото

МФ: Две трети от бизнеса подкрепят приемането на еврото

Подготовката на бизнеса за приемането на България в еврозоната е свързана с множество ангажименти към гражданите. Банковите сметки ще са превалутират автоматично, а цените ще са едновременно в лева и евро за известен период от време. За да изглежда това автоматично, разчитаме бизнесът да си партнира с държавата, каза заместник-министърът на финансите Методи Методиев по време на конференция на тема "България в еврозоната – какво следва за бизнеса", организирана от Американската търговска камара в България.

Бизнесът трябва да се подготви да обозначава цените в лева и в евро, посочи Методиев. Курсът на лева към еврото няма да се променя, подчерта заместник-министърът на финансите. Един месец след въвеждане на еврото, левът ще излезе от обращение. След приемането на европейската валута всички счетоводни процеси и данъците ще се изчисляват и ще се възстановяват в евро.

Разходите за изчисляване на цените ще са за сметка на бизнеса и не се компенсират с публични средства, но държавата ще направи всичко възможно тези разходи да са минимални, отбеляза Методиев.

Две трети от бизнеса изразява подкрепа за приемането на еврото. То ще благоприятства с акумулираното на инвестиции и ще улесни работа на финансовите и капиталовите пазари. Самата цел за приемане на еврото е катализатор за важни реформи в страната и ако не беше приемането на общата европейска валута, те щяха да станат много по-бавно, каза Методиев.

Законодателните инициативи за приемане на еврото бяха внесени в парламента, но не стигна времето и може би политическата далновидност на някои депутати, коментира той.

Ние се надяваме инфлацията в страната да спада все по-осезаемо. Въпреки че България няма да се присъедини от началото на 2024 година, ние продължаваме подготовката за приемането на общата европейска валута. Данъчните облекчения и социални разходи формират рискове за дефицит на държавния бюджет над 3% от брутния вътрешен продукт, отбеляза Методи Методиев. Очакваме от правителството и от тези, които ще управляват, да правят благоразумна и консервативна фискална политика за изпълнение на Маастрихтските критерии за стабилността на държавата, каза заместник-министърът на финансите.

Американската търговска камара се включва в публичните дискусии, за да представи гледната точка на бизнеса и неговите очаквания от въвеждането на единната европейска валута, както и да получи конкретни отговори от правителството и от Българската народна банка за ползите и за процеса по въвеждане на еврото, посочиха организаторите на събитието.

Въвеждането на единната европейска валута за камарата е естествен процес на задълбочаваща и необходима европейска интеграция на България в политическо и икономическо отношение, посочиха от Американската търговска камара. Заедно с приемането на страната в Шенгенското пространство, това е част от двата финални етапа за пълна евроинтеграция на страната ни. България, като част от Европейския съюз от 2007 г., е и част от т.нар. трансатлантическа икономика и ще продължава да търси ползи и конкурентни предимства за своята национална икономика и отговорен бизнес от всякакъв размер и бранш. Тази цел може да се постигне, като страната поддържа нивата на публичен дълг и инфлация в съответствие с Маастрихтските критерии и развива устойчива бизнес среда и инвестиционен климат, в които върховенството на закона е приоритет, допълниха от Камарата.

mediapool.bg