Кламер БГ - Бизнес новини: МРРБ пише стратегия за реформиране на строителния сектор

МРРБ пише стратегия за реформиране на строителния сектор

Бизнес

|
Пет, 11 Март 2022г. 16:20ч.
МРРБ пише стратегия за реформиране на строителния сектор

МРРБ пише стратегия за реформиране на строителния сектор

Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) разработва Национална стратегия за реформиране на строителния сектор. Очаква се документът за е готов до края на годината. Това съобщи вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов на конференцията "Строителството като индустрия на бъдещето - иновации и дигитализация", организирана от Камарата на строителите в България.

Стратегическият документ обхваща няколко приоритетни области - електронно управление на инвестиционния процес, образование и умения; устойчиво строителство; иновации и научно-изследователската дейност.

Гарантирането на информираност и активното участие на строителния бранш в правителствените планове за реформиране на строителството също са заложени в стратегическия документ.

Едновременно с това се подготвят промени в Закона за устройство на територията и сериозен ремонт на инвестиционния процес, информира Гроздан Караджов.

Целта е да се облекчи бизнесът, като се опрости процесът - от проектирането до получаването на разрешението за строеж всички стъпки да са електронни и прозрачни, посочи той.

Според Караджов незабавно трябва да се прекрати ходенето по гишетата и да се засили ролята на надзора в проектирането, както и отговорността на проектанта.

"Едва след опростяването на административните процедури и премахване на някои от съществуващите, може да се премине и към дигитализацията на строителния процес", посочи той.

Разработват се нормативни текстове, които предстои да бъдат обсъдени с бранша, за ускоряване на процесите по устройствено планиране, парцеларни планове, отчуждителни процедури, издаване на разрешенията за строеж на приоритетни инфраструктурни проекти, каза заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Стефан Аспарухов.

Има работна група, която да начертае краткосрочните и дългосрочни изменения на Закона за устройство на територията и поднормативните актове и наредби, посочи Аспарухов. Според него, ако електронната система стъпи на грешно законодателство и на такова, което забавя администрирането на процедурите и бизнеса, със сигурност тя не би работила качествено.

В подкрепа на изпълнението на Национална стратегия за реформиране на строителния сектор МРРБ планира и изпълнява редица проекти. Те са за изграждане на Единен публичен регистър и Единна информационна система по устройствено планиране на територията, инвестиционно проектиране и разрешаване на строителството.

Целта е да се обединят всички регистри, които към настоящия момент се поддържат от общинските, районните и областните администрации, ДНСК и МРРБ, каза Аспарухов.

Успоредно с това чрез единната система режимите в инвестиционния процес ще се администрират изцяло по електронен път.

"Тоест подаването на документи да става само електронно, в това число заявления и проекти, разрешаване на изработването и одобряването на устройствени планове, одобряване на инвестиционни проекти, издаване на разрешения за строеж и въвеждане в експлоатация", поясни арх. Аспарухов.

Единната информационна система по устройствено планиране на територията ще управлява процесите по провеждане на процедурите по заявяване, служебно препращане, съгласуване, одобряване и връчване на крайния административен акт и ще предоставя възможност за подаване и одобряване на проекти на устройствени планове и инвестиционни проекти по електронен път.

На практика идеята е след създаване на Единната информационна система за устройство на територията тя да се интегрира с Единния регистър, който ще съдържа крайните административни актове на извършваните по ЗУТ административни услуги, каза Аспарухов.

Предвижда се регистърът и информационната система да бъдат интегрирани с Портал за устройство на територията, в който ще се публикуват проектите на устройствените планове, на техните изменения и влезлите в сила устройствени планове.

"Внедряването на цифровите технологии в строителния бранш ще стимулира и осигури по-бързи темпове на проектиране и изграждане, по-високо качество на строителството, намалено енергопотребление, достъпни домове, защитена околна среда и като цяло по-високо качество на живот", каза в заключение заместник-министърът на регионалното развитие.

Стефан Аспарухов допълни, че цифровизацията ще позволи на българския строителен бизнес да отговори на изискванията на световната цифрова икономика и ще промени нагласите на преките чуждестранни инвеститори.

Министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, който също се включи във форума заяви, че всички компании, които имат смислени проекти, ще бъдат финансирани по някой от многото механизми. Строителният сектор трябва да си сътрудничи с науката и да е готов да плаща за научни разработки, за да бъде конкурентоспособен, каза Лорер.

Еврокомисарят по "Иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж" Мария Габриел отбеляза, че се намираме в период на възстановяване от последиците на пандемията, но посочи, че основно предизвикателство сега е войната в Украйна, която ще има негативни последици върху европейската индустрия и сигурността на веригите за доставки.

Тя изтъкна, че строителната индустрия осигурява 9 на сто от брутния вътрешен продукт на ЕС, 25 милиона души са заети в сектора, 99 на сто от фирмите в сектора са малки и средни и те осигуряват 83 на сто от общата добавена стойност. Същевременно Габриел отчете, че секторът в определен процент допринася за замърсяването на околната среда.

Еврокомисарят представи възможностите за финансиране на проекти в строителството в областта на иновациите, цифровизация и нови умения за професиите на бъдещето.

Председателят на Управителния съвет на Камарата на строителите в България Илиян Терзиев акцентира върху предизвикателствата, пред които е изправен браншът през последните години, като открои пандемията и войната в Украйна.

Той посочи, че строителството все още изостава при внедряването на високотехнологични решения и иновации. Дигитализацията в строителство ще повиши конкурентоспособността на компаниите и ще съдейства за постигане на заложените в европейския Зелен пакт стратегически цели, каза Терзиев.

Той посочи, че по инициатива на Камарата на строителите, обединявайки усилията на браншови организации, водещи университети и институции, частния сектор, през 2021 г. беше учредено Сдружение "Европейски цифров информационен хъб в сектор "Строителство".

mediapool.bg