Кламер БГ - Бизнес новини: МВФ препоръчва реформа на плоския данък и вдигане на заплатите

МВФ препоръчва реформа на плоския данък и вдигане на заплатите

Бизнес

|
Пет, 15 Апр 2022г. 18:39ч.
МВФ препоръчва реформа на плоския данък и вдигане на заплатите

МВФ препоръчва реформа на плоския данък и вдигане на заплатите

Международният валутен фонд (МВФ) не смята, че Бюджет 2022, гласуван преди месец и половина от четворната коалиция, е разточителен. Напротив – той е разумно балансиран. Това става ясно от изявление на фонда по повод приключилата редовна мисия у нас.

"Бюджетът за 2022 г., приет през февруари, ще доведе до бюджетен дефицит от около 3% от БВП на касова основа - приблизително еквивалентен на дефицита от миналата година. Тази политика постига разумен баланс между подкрепата за възстановяването вследствие на войната в Украйна и неподхранването на инфлационния натиск", пише в изявлението.

Бюджет 2022, който бе изготвен преди инвазията на Русия, е съставен при дефицит от 5.9 млрд. лв. (4% от БВП). По време на парламентарните дебати основната критика срещу финансовия план бе, че той е изключително разточителен и е доказателство за промяна в курса на фискалната политика през последните 25 години – от консервативна към разхлабена.

МВФ е бил информиран от властите за предстоящата в средата на годината актуализация на бюджета, поради което дава някои препоръки. Според фонда не би било проблем, ако актуализацията доведе до допълнително увеличаване на дефицита.

"Това (новите нужди, които ще възникнат при актуализацията, б. р.) може да наложи промяна на приоритетите и евентуално по-свободна фискална позиция от планираната в момента, за което ниското ниво на публичен дълг би осигурило пространство", смята МВФ. След световната финансова криза фондът значително преосмисли старата си консервативна философия, базираща се върху стриктна фискална дисциплина, и вече препоръчва сериозни правителствени стимули за икономиката при кризи.

Преориентацията на бюджета към повече публични инвестиции е добре дошла, но обемът на планираното увеличение в сравнение с миналата година може да не съответства на възможностите за реализация на нови проекти, смята МВФ. Тази година правителството заложи мащабна капиталова програма за 8.2 млрд. лв., което е над 2 пъти повече от реализираното през 2021 г.

Фондът се обяви против заложеното в бюджета замразяване на повечето заплати в публичната сфера на фона на високата инфлация. В същото време експертите се застъпват за всеобхватен преглед на системата на определяне на възнагражденията.

Бюджетът трябва да отговори на появилите се нужди в резултат на войната в Украйна – осигуряване на доставките на храни и предоставянето на подкрепа на бежанците. Препоръчително е да се увеличи резервът за извънредни ситуации, посочва МВФ.

Според фонда сегашните механизми за компенсация на високите цените в енергетиката трябва да се преосмислят, така че да има директни помощи само за нуждаещите се домакинства. МВФ смята, че това ще е по-справедливо и на по-поносима цена за бюджета.

Фондът подкрепя преустановяването на мярката за запазване на заетостта "60/40", защото тя вече не е нужна.

"Увеличението на пенсиите и извънредните добавки помогнаха за поддържане на доходите на пенсионерите по време на пандемията, но разходите за тях допълнително натежават върху пенсионната система, която вече структурно е в дефицит", коментира още фондът. Той се застъпва за сериозна реформа в тази сфера.

Все пак фондът се застъпва за фискална консолидация (тоест за ограничаване на разходите) в средносрочен план. "Фискалната предпазливост е препоръчителна с оглед на застаряването и свиването на населението, валутния борд и необходимостта от осигуряването на буфер в светлината на несигурната външна среда", коментират експертите на организацията.

В средносрочен план МВФ препоръчва реформа на плоския данък с цел намаляване на неравенствата. Експертите са категорично против запазването на намалената на 9% ставка на ДДС като антипандемична мярка за ресторантьорските услуги, доставката на храна, памперсите, фитнесите, книгите и др.

Друг съвет към България е да преразгледа "нивото, насочването и състава на социалните разходи", както и да повиши ефективността на парите за образование и здравеопазване.

mediapool.bg