Кламер БГ - Бизнес новини: МВФ: Жилищата в Европа са надценени с 15-20%, започва спад на цените

МВФ: Жилищата в Европа са надценени с 15-20%, започва спад на цените

Бизнес

|
Вт, 28 Март 2023г. 15:35ч.
МВФ: Жилищата в Европа са надценени с 15-20%, започва спад на цените

МВФ: Жилищата в Европа са надценени с 15-20%, започва спад на цените

По целия свят цените на жилищата чупят рекорди – но този път причината е колко бързо падат, написа в своя статия в края на февруари британският "Гардиън". Преди броени дни пък Международният валутен фонд (МВФ) алармира в свой доклад, че се натрупва системен риск на европейския пазар на имоти, вероятността за по-сериозен спад на цените се повишава и има нарастващи признаци за надценяване на жилищните имоти в цяла Европа от порядъка на 15-20% в повечето страни.

"Къщите в Стокхолм вече се продават с 20% по-малко от пика си, цените в Сидни са намалели с почти 14% на годишна база, докато в Сан Франциско са паднали с 15%, в Оукланд - с почти 22% и в Торонто - с 16%. Германия регистрира най-големия си шестмесечен спад на цените от две десетилетия, докато във Франция прогнозите очакват спадове от 5% до 7% тази година, а след силна година в Испания първите спадове на цените се отчитат в Майорка и Ибиса", написа "Гардиън".

През последното тримесечие на 2022 г. цените на недвижимите имоти в Германия са намалели с 5% в сравнение с предходното тримесечие на същата година и с 3.6% в сравнение с последното тримесечие на 2021 г. Това е първото намаление на цените на този пазар на годишна база от 2010 г., когато те са се понижили с 0.5% спрямо 2009 г., съобщи в петък Федералната статистическа служба на Германия (Destatis).

По-голямо намаление на покупните цени на жилищата, еднофамилните и двуфамилните къщи в Германия последно бе регистрирано през първото тримесечие на 2007 г. на годишна база (-3.8%).

Според службата причината за понижението е намаленото търсене, породено от високите разходи за финансиране на покупките на недвижимо имущество, и високата инфлация. Ипотечните кредити стават все по-скъпи заради повишаването на лихвите от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ).

Според доклада на МВФ от 2015 г. насам цените на недвижимите имоти са нараснали с 40% в цяла Европа и почти са се удвоили в Унгария, Исландия и Португалия. Тъй като доходите са нараснали много по-бавно, разликата между съотношението цена/доход се е увеличило значително от 2019 г. в повечето страни, достигайки средно около 25% през третото тримесечие на 2022 г. По същия начин съотношенията цена-наем са с около 40% над историческите средни стойности.

"Не е изненадващо, че властите в цяла Европа са оценили като повишен системният риск в сектора на жилищните недвижими имоти и изразиха загриженост относно евентуално преобръщане на цените с последици за финансовата стабилност", коментира валутният фонд.

Според МВФ жилищните имоти в Европа са надценени с около 15-20%, което предполага повишен риск от корекция на цената. Ръстът в цената на кредита от началото на 2022 г. във връзка със затягането на паричната политика може да засили охлаждането на жилищните пазари през следващите тримесечия, прогнозира фондът.

Кризата, свързана с издръжката на живота и затягането на финансовите условия, повиши тревогите за платежоспособността на домакинствата, с потенциално разпространение към банковия сектор и реалната икономика. Рискът задлъжнелите домакинства да не могат да погасяват задълженията си, особено ако те са с променливи лихви, нараства, което може да подкопае капиталовите позиции на банките и да ограничи кредитирането. Евентуална рязка корекция надолу на цените на жилищата би повишила съотношението заем към стойност на ипотеката и би увеличила нуждите на банките от провизии, предупреждава МВФ.

Според доклада някои държави вече са предприели мерки за подпомагане на кредитополучателите с нарастващи ипотечни плащания: въвеждане на временни тавани на лихвите по заемите (Унгария), мораториум на плащанията по ипотеки (Полша, Румъния), преструктуриране на ипотечни кредити с променлива лихва (Португалия, Испания), подпомагане на покриването на лихвените плащания по ипотечните кредити (Обединеното кралство). Холандия пък е намалила данъците върху сделките с жилищни имоти за млади кредитополучатели и е въвела обвързващи цели за изграждането на социални жилища с цел подпомагане на достъпността на жилищата стабилизирането на пазара на недвижими имоти.

Понижението на цените на недвижимите имоти, което в момента се наблюдава в много страни от Европейския съюз (ЕС), обаче няма да е достатъчно, за да станат имотите по-достъпни. Причината са по-високите лихви по кредите и загубата на покупателна способност на хората вследствие на инфлацията, които ги възпират от закупуване на жилище.

Всъщност положението с достъпа до жилища като цяло ще се влоши в цяла Европа. Този извод следва от факта, че макар инфлацията и по-високите лихви по ипотеките да отказват хората да си закупят собствено жилище, тяхната потребност от дом остава. Те най-вероятно ще я задоволят, наемайки имот. Това от своя страна ще увеличи търсенето на жилища под наем и съответно ще доведе до повишение на цените на наемите, които вече са надминали с 40% средните си исторически стойности, се посочва в изследването на МВФ. Логично, по-високите наеми увеличават основните разходи за живот на потребителите, като така се покачва процентът от заплатата, който отива за покриване на минималните разходи за настаняване, сметки и храна.

mediapool.bg