Кламер БГ - Бизнес новини: Лимитът от 5000 лв. за братя и сестри на загинали тотално не работи

Лимитът от 5000 лв. за братя и сестри на загинали тотално не работи

Бизнес

|
Пон, 12 Авг 2019г. 18:15ч.
Лимитът от 5000 лв. за братя и сестри на загинали тотално не работи

Съдебни решения доказаха, че депутатите от бюджетната комисия в парламента са си "оставили ръцете" в гласуваните промени в Кодекса за застраховането през есента на 2018 г.

Тогава те въведоха лимит от 5000 лв. на обезщетенията по застраховката "Гражданска отговорност", които могат да получат влизащите в широкия кръг близки на загинали на пътя граждани – "братя и сестри, баби, дядовци и всеки друг, който може да докаже трайна емоционална връзка със загиналия". Неимуществените компенсации за преките роднини – съпрузи, майки, бащи и деца, останаха без ограничение, въпреки първоначалното предложение на Менда Стоянова от ГЕРБ и за тях да има таван от 20 000 лв.

Промяната в кодекса се наложи след сигнал на Асоциацията на българските застрахователи, че претендиращите за неимуществени обезщетения са скочили драстично след решение на Върховния касационен съд от 21 юни 2018 г., което разшири кръга от роднини, имащи право на обезщетение. Застрахователите се оплакаха, че "Гражданската отговорност" може да поскъпне до 1000 лв., ако не се направи нещо. Тогава Стоянова внесе поправките за въвеждането на лимити на обезщетенията, което в крайна сметка се оказа лошо и неработещо решение.

По време на обществените обсъждания се получиха множество сигнали, че въвеждането на лимит, макар и само на обезщетението за неимуществени вреди, най-вероятно ще се окаже в противоречие с правото на ЕС, а и със Закона за задълженията и договорите. Според Директива № 2009/103/ЕО минималната застрахователна сума по "Гражданска отговорност" е 1 млн. евро за пострадал и 5 млн. евро за събитие, независимо от броя на пострадалите. Застрахователите, както и Менда Стоянова, тогава бяха категорични, че няма проблем с евродирективата, защото лимитът от 5000 лв. бил само за неимуществената част от компенсацията, но не и за имуществената.

В крайна сметка депутатите одобриха лимита, но през 2019 г. се оказва, че много съдии изобщо не го признават и постановяват по-високи обезщетения, защото смятат, че ограничението противоречи на правото на ЕС.

Например Шуменският окръжен съд още през януари се е произнесъл сестра на загинал моторист да получи 20 000 лв., а не 5000 лв. компенсация.

"Налице е противоречие на § 96 ал. 1 от ЗИДКЗ с разпоредбата на чл. 9 ал. 1 от Директива 2009/103/ЕО. Въпреки че директивата не е регламент и не става автоматично част от вътрешното право на страна – член на Европейския съюз, гражданите на ЕС могат да се позоват непосредствено на директива на Европейския парламент и Съвета на ЕС за защита на свои права, свободи и законни интереси. Поради това съдът намира, че в този случаи следва да се тълкува разширително разпоредбата на чл. 15 ал. 2 от ЗНА и Директива 2009/103/ЕО да намери непосредстевно приложение, като се дерогира прилагането на § 96 ал. 1 от ЗИДКЗ относно определения размер на обезщетението от 5000 лева. В съответствие с горното, съдът следва да определи размер на обезщетението според общия принцип на справедливостта, прогласен в чл. 52 от ЗЗД, без да съобразява фиксирания размер на обезцщетението в § 96 от ЗИДКЗ", посочва в мотивите си съдия С. Станчев.

И застрахователи, и адвокати на пострадали твърдят, че има и други подобни решения.

"Въпреки въведения таван от Нова година насам излизат най-различни съдебни решения в страната, при които отново се присъждат по 20 000, 50 000, 80 000, 100 000 лв. за далечни роднини, като съдът се аргументира с най-различни интерпретации на законодателството, включително с европейското законодателство, с правоотношения, възникнали преди законовите промени и т. н.", коментира през май т. г. Константин Велев, изпълнителен директор на "Армеец". По думите му, докато няма решение на ВКС по въпроса, ще има разнообразна съдебна практика.

"По моя оценка около 70% от решенията не признават лимита от 5000 лв., но все пак около 1/3 от съдиите го правят, което за нас е проблем", смята пък Владимир Тодоров от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи.

Изводът е, че депутатите само объркаха законодателството в края на миналата година и създадоха усещане за несправедливост и в застрахователите, и в пострадалите.

mediapool.bg